"Stalowe Drapieżniki" M. Borowiak

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

"Stalowe Drapieżniki" M. Borowiak

Post autor: wottek »

Witam!

Nie wiem za bardzo gdzie umieścić temat, więc ląduje tutaj;)
Jak coś to proszę go przesadzić;)

Mam pytanko w sprawie tej pozycji.
Czy może ktoś zrecenzować ją?
Przeglądałem dzisiaj w księgarni i spodobała mi się, ale pamiętając "Plamy na banderze" tegoż autora nie wiem czy zakupić drapieżniki.
Będę wdzięczny za wszystkie opinie:)

Pozdraiwam,
wojtek
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: miczman »

Polecam recenzję ksiązki zamieszczoną w PM, dokładnie jest to numer 10 z 2005 roku. Myślę, że jej lekturze wszelkie wątpliwości odejdą.
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 110
Rejestracja: 2004-02-13, 08:21
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Re: "Stalowe Drapieżniki" M. Borowiak

Post autor: ZzB »

wottek pisze:Czy może ktoś zrecenzować ją?
Hej.
Jako nie-zawodowiec nie podejmuję się stworzyć recenzji.
Natomiast mam wrażenie (po przeczytaniu z grubsza połowy) że autor ma wizję, którą próbuje na siłę udowodnić (moim zdaniem ze szkodą dla książki).
Przykład - spory kawał tekstu o rzeczywistym/domniemanym staranowaniu niezidentyfikowanego op przez Wilka. Po przeanalizowaniu mnóstwa hipotez - od u-boota, poprzez holenderski op do uderzenia we wrak lub skałę, kończy konkluzją, że Wilk żadnego op nie staranował a zdarzenie najprawdopodobniej zostało sfingowane dla potrzeb podniesienia morale załogi.
Po czym na marginesie w przypisach podaje niemiecki komunikat, że do bazy wrócił u-boot staranowany w rejonie działania Dzika, o którym to fakcie nawet nie zająknął w zasadniczym tekście. Znaczy trzeba czytać dokładnie i wyciągać własne wnioski.
Po przyjęciu poprawki na autora - książkę czyta się bezboleśnie.

Natomiast atutem dla modelarza są przyzwoite plany i sporo ciekawych zdjęć.

Pozdrowionka
ZzB
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4481
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: "Stalowe Drapieżniki" M. Borowiak

Post autor: SmokEustachy »

ZzB pisze:
wottek pisze:Czy może ktoś zrecenzować ją?
Hej.
Jako nie-zawodowiec nie podejmuję się stworzyć recenzji.
Natomiast mam wrażenie (po przeczytaniu z grubsza połowy) że autor ma wizję, którą próbuje na siłę udowodnić (moim zdaniem ze szkodą dla książki).
Przykład - spory kawał tekstu o rzeczywistym/domniemanym staranowaniu niezidentyfikowanego op przez Wilka. Po przeanalizowaniu mnóstwa hipotez - od u-boota, poprzez holenderski op do uderzenia we wrak lub skałę, kończy konkluzją, że Wilk żadnego op nie staranował a zdarzenie najprawdopodobniej zostało sfingowane dla potrzeb podniesienia morale załogi.
Po czym na marginesie w przypisach podaje niemiecki komunikat, że do bazy wrócił u-boot staranowany w rejonie działania Dzika, o którym to fakcie nawet nie zająknął w zasadniczym tekście. Znaczy trzeba czytać dokładnie i wyciągać własne wnioski.
Po przyjęciu poprawki na autora - książkę czyta się bezboleśnie.

Natomiast atutem dla modelarza są przyzwoite plany i sporo ciekawych zdjęć.

Pozdrowionka
ZzB
No dobra jak nic nie staranował to skąd się wzięły uszkodzenia?
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

Po czym na marginesie w przypisach podaje niemiecki komunikat, że do bazy wrócił u-boot staranowany w rejonie działania Dzika (powinno być Wilka), o którym to fakcie nawet nie zająknął w zasadniczym tekście. Znaczy trzeba czytać dokładnie i wyciągać własne wnioski.
Po przyjęciu poprawki na autora - książkę czyta się bezboleśnie.
Tak dla porządku
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

Post autor: wottek »

Pod PM kojarzą mi się tylko Profile Morskie;)
Ale chyba nie o to chodzi;)

Dzięki za odpowiedź, nie będę jednak książki kupował, poszukam w jakiejś bibliotece;)

Pozdrawiam,
wojtek
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

PM = Przegląd Morski

Numery z ostatnich lat są w sieci: http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=przegladnumery
Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

Post autor: wottek »

Muszę napisać, że jest to świetna recenzja.

Czy jest jakaś inna książka traktująca o okrętach podwodnych PMW w II wś?
Wspomienienia kmdr Romanowskiego już przeczytałem;)

Pozdrawiam,
wojtek
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Np. Czesław Rudzki, Polskie okręty podwodne 1926 - 1969
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

O sukcesach (i ich prawdziwości) polskich o.p. polecam dwa artykuły R. Kaczmarka w "MSiO".
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: miczman »

Wspomnień też jest co nieco. Chociażby Karnickiego czy Kłopotowskiego. Ale jak to bywa ze wspomnieniami trzeba do nich dość ostrożnie podchodzić. Niemniej przeczytać warto.
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Post autor: shigure »

Przyznam że po wypatrzeniu jej w Empiku już miałem "dobyć kiesy" coby zakup poczynić ale rozsądek ? :? wziął górę i na spokojnie ją sobie przejrzałem.Gdy trafiłem na po raz kolejny maglowany wątek o kmdr.Kłoczkowskim a dalej o czymś co jest ogólnie znane - rozsądek ? :? nakazał przeznaczyć kiesę na zakup czegoś wartościowego a nei powielanego starego w nowej okłądce i po d nowym szyldem wydanego.Jak wspomina Miczman - przeczytać warto ale czy zakupić ?.
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

shigure pisze:Przyznam że po wypatrzeniu jej w Empiku już miałem "dobyć kiesy" coby zakup poczynić ale rozsądek ? :? wziął górę i na spokojnie ją sobie przejrzałem.
Brawa dla rozsądku :brawo: Przejżenie nic nie kosztuje ;)
ODPOWIEDZ