Uwagi do artyk. „De Zeven Provinciën” z „Okrętów” nr 4/2011

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Uwagi do artyk. „De Zeven Provinciën” z „Okrętów” nr 4/2

Post autor: Peperon »

To ciekawe zagadnienie. Co Autor miał na myśli pisząc swój post ?

Ale wracając do głównego wątku. Czytam z uwagą wszystkie posty i naprawdę lupusa nie mogę jakoś zrozumieć.
Płeć nadobna zabrała się za drewnianą flotę holenderską. I chwała Jej za to ! Poruszyła temat rzadko spotykany wśród polskich autorów. Ale z drugiej strony, jeśli pisze w tytule "De Zeven Provincien", to niech będzie o okręcie. A wystarczyłoby zmienić tytuł na np.:"Epoka, w której powstał <De Zeven Provincien>" i sprawa załatwiona. Nikt by się nie czepiał. A uważam, że wręcz przeciwnie, większość by chwaliła. Może będę niezbyt grzeczny, ale przy tym tytule pracy Pani Pastorek, większość czytelników nie tego się spodziewała. Niestety.

I jeszcze aspekty techniczne prac Pana Gerlacha.
Nie mam zamiaru ukrywać faktu, że drewniane floty żaglowe to "nie moja bajka". Ale z przyjemnością czytam teksty na ten temat. Przecież fregaty to protoplaści mojej ulubionej klasy okrętów, czyli krążowników. W wielu opublikowanych tekstach Pan Krzysztof zagłębia się w niuanse techniczne i muszę kilka razy przeczytać jakiś fragment, by zrozumieć o co chodzi. To żaden wstyd. Tym bardziej, że wiele terminów technicznych jest już nie używanych. A te, które są w odniesieniu do flot żaglowych często oznaczają coś innego, niż ich współczesne odpowiedniki. Wykształcenie techniczne pomaga zrozumieć teksty Pana Krzysztofa, ale często jego prace wymagają skupienia podczas lektury. I dlatego nie uważam, aby jego uwagi były obraźliwe lub uwłaczające komukolwiek. I to niezależnie od płci. No chyba, że ktoś bardzo chce.
Zresztą odpowiedzi Pana Gerlacha na moje pytania mówią same za siebie. W moim odczuciu pomimo uwag krytycznych, stoi jednak po stronie Pani Anny. I dobrze. Takie wsparcie może bardzo pomóc.

P.S.
Sorki Marmiku, że nie bardzo na temat. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Uwagi do artyk. „De Zeven Provinciën” z „Okrętów” nr 4/2

Post autor: Marmik »

Peperon pisze:Sorki Marmiku, że nie bardzo na temat. :diabel:
Wrrrrrrr :wink: .


Obrazek

Ciach! Odtąd żadnych obron, żadnych zarzutów. Tylko uwagi do samego tekstu.
Byłem tak mało konsekwentny tylko dlatego, że sam co nieco jestem winny kontynuacji OT, ale teraz naprawdę już wystarczy :nonono: .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ