Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

jarman pisze:
AvM pisze: Chodzi o maszyny podwojenego rozprezania tzw compound.
Angielski termin „compound” odnosi się do maszyn parowych wielokrotnego rozprężania (multiple-expansion engines), a nie tylko podwójnego rozprężania. „Compound” to także więc „triple-expansion engines” i „quadruple-expansion engines”. Chociaż prawdą jest, że zwykle przez „compound” rozumie się maszyny podwójnego rozprężania określeń tych nie należy traktować równoważnie. Polskim odpowiednikiem „compound steam engines” są natomiast „sprzężone maszyny (silniki) parowe”. Określa się nim maszyny (silniki) parowe inne niż pracujące w cyklu prostym. Może rzeczywiście termin ten został użyty w tym artykule mało zręcznie ale, niezależnie od tego, że komuś wydaje się on niepoprawny, bywa stosowany w polskim piśmiennictwie technicznym.
1) nomenkaltura angielska
W praktyce uzywa sie jasno
- Single Expansion (SE)
- Compound (C)
- Triple Expansion (TE)
- Quadruple Expansion (QE)
prosze podac powazne pozycje gdzie uzywa sie zamiennie Compound do maszyn o potrojnej i poczwornym rozprezaniu pary.

2) polska nomenklatura

Nie znam w polskim nazewnictwie technicznym okreslenia "sprzezone maszyny parowe"
Mam min 2 prace . Klasyk- Stalinski - "Silownie Okretowe"
oraz bardziej tu adekwatna
Przemyslaw Urbanski
"Dwa wieki napedu mechanicznego statkow"
Gdansk 1997
PS Urbacski byl docentem w Instytucie Okretowym PG i szefem katedry Silowni Okretowych

W tej ksiazce nie ma zadnego okreslenia typu "sprzezone maszyny parowe", a jest wrecz
- compound , dla silnikow typu compound, czyli z podwojnym rozprzezaniu pary
- silniki o potrojnym rozprzezaniu pary dle TE
- silniki o poczwornym rozprzezaniu pary dla QE

Szukajac w sieci
"sprzezone maszyny parowe" napotykamy tyko jako tlumaczenie z niemieckiego , rosyjskiego i to na stronych typu wikipedia, itp (znaczy o malej wartosci)
a w ksiazkach
"sprzezone maszyny parowe" jest tylko jedno trafienie "Szyb Św. Pawła posiada dwie nowoczesno bliźniacze sprzężone maszyny parowe i czteropiętrowe klatki wyciągowe na osiem wózków kopalnianych. "
i to wszystko
podobnie jesli chodzi o ksiazki
"sprzezone silniki parowe" - jest jedno jednyne trafienie

Wiec niestety jasnie Pan sie myli.

poszukiwanie w google hasla "sprzezone silniki parowe" podaje 12 trafien
- 4 x eduteka.pl
- 4 x opis video filmu o motorze 5 taktowym
- strona parowozy.ua - czy
itd

NIE JEST WIEC TEN TERMIN UZYWANY ani w fachowych opisach technicznych, ani w ksiazkach naukowych i szkolnych.

"Napoleonowi" moze sie poidobac, ale on nigdy nie przywiazywal uwagi do okretow jako takich. Bo w koncu niby najwazniejsze jest to co robily :)
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

Przy okazji:

Przebudowy okretow nie odbywaly sie tez "po prostu" , tylko byl rozpisany przetarg.

Vulcan wygral z FCM, La Seyne mimo ze dowodca floty byl przeciwny przebudowie w Niemczech, ale decydowal de fakto minister finansow.

Nadal nie wiem kliedy i jak zatona pancernik RIACHUELO.. byl oficjalnie wycoafany w marcue 1910 roku-
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: Napoleon »

"Napoleonowi" moze sie poidobac, ale on nigdy nie przywiazywal uwagi do okretow jako takich. Bo w koncu niby najwazniejsze jest to co robily
A niby co ma mi się "nie podobać"?
Jest prawdą, że dla mnie najważniejsze jest to co okręty "robiły", ale same okręty też są ważne. Bo to w końcu one "robiły". Więc jesteś tu trochę niesprawiedliwy wobec mnie. Okręty jako takie nie interesują mnie tak jak Ciebie, ale wykazy jednostek staram się zawsze przygotowywać dość dokładnie. Nie tak szczegółowo jakby to Ciebie zadowalało (ale ciebie jest w ogóle trudno zadowolić :wink: ) ale na tyle na ile trzeba by mieć wizję tego co się działo zazwyczaj wystarczy (i jest to chyba raczej dostrzegane). Po prostu nie wchodzę nadmiernie w szczegóły, bo zazwyczaj w moim przypadku nie ma takiej potrzeby.

A co do maszyn, nie chciałbym tu uchodzić za jakiegoś "znawcę", ale przyznaję, że z terminem "compound" spotykałem się tylko w przypadku maszyn podwójnego rozprężania.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

Dzieki Grzechowi ,. sciagnaolem sobie reszta Reivista ..
bpo mialem tylko do 40 tych lat

W 1990 byly mian artykuly o AQUIDABAN, potwierdzajacy coi wyzej pisalem
oraz artykul o torpedowcach pokladowych A + R.
jarman
Posty: 51
Rejestracja: 2012-04-12, 09:50

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: jarman »

Nie znam w polskim nazewnictwie technicznym okreslenia "sprzezone maszyny parowe"
Tłumaczenie "compound engine" jako "silnik sprzężony" występuje chociażby w Słowniku Morskim pod redakcją Milewskiego wydawnictwa gdyńskiej jeszcze WSM-ki z 1992 roku. Chociaż rzeczywiście i Staliński i Urbański odnoszą ten termin do maszyn podwójnego rozprężania. Doc. Urbańskiego nie musisz przedstawiać - miałem z nim w IO wykłady z siłowni okrętowych.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

jarman pisze:
Nie znam w polskim nazewnictwie technicznym okreslenia "sprzezone maszyny parowe"
Tłumaczenie "compound engine" jako "silnik sprzężony" występuje chociażby w Słowniku Morskim pod redakcją Milewskiego wydawnictwa gdyńskiej jeszcze WSM-ki z 1992 roku. Chociaż rzeczywiście i Staliński i Urbański odnoszą ten termin do maszyn podwójnego rozprężania. Doc. Urbańskiego nie musisz przedstawiać - miałem z nim w IO wykłady z siłowni okrętowych.
Jesli pamietam to Andrzej M Jaskula "przelecial sie" na kilk8u stronach w NAUTOLOGII po tej encyklopedii.

Powinna istniec POlska Norma , oraz dokument PRS dotyczacego nazewnictwa zwizanegi z silowniami okretowymi.
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 251
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: Kazimierz Zygadło »

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
pd
Posty: 127
Rejestracja: 2007-01-23, 20:45

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: pd »

Silnik sprzężony jest podstawowym terminem dla silników o wielokrotnym rozprężaniu pary w kolejnictwie polskim i jest kalką Verbundtriebwerk, który jest podstawowym terminem w kolejnictwie niemieckojęzycznym. W angielszczyźnie konwencja ograniczająca "compound" do tłokowych maszyn podwójnego rozprężania koliduje z użyciem "compounding" do opisu wszelkich maszyn tłokowych i turbin wielokrotnego rozprężania, stąd nie zawsze była respektowana.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

Niestety jak dotychczas nie udalo mi sie znalesc co sie stalo z pancernikiem RIACHUELO

Wydaje sie ze jednak wbrew autorom doplynal do Anglii i zostal tam pociety na zlom

Falkirk Herald - Saturday 29 August 1914
"The Thames is the sister ship of the Clyde, recently demolished within the Bridgeness yard, and she now lies in the berth formerly occupied by the Brazilian battleship in the course of demolition."

O zatonieciu takiego kolosa jak RIAHUELO, ktos by wspomnial.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

AvM pisze:Niestety jak dotychczas nie udalo mi sie znalesc co sie stalo z pancernikiem RIACHUELO

Wydaje sie ze jednak wbrew autorom doplynal do Anglii i zostal tam pociety na zlom

Falkirk Herald - Saturday 29 August 1914
"The Thames is the sister ship of the Clyde, recently demolished within the Bridgeness yard, and she now lies in the berth formerly occupied by the Brazilian battleship in the course of demolition."

O zatonieciu takiego kolosa jak RIAHUELO, ktos by wspomnial.
Tak mam potwierdzenie ze RIACHUELO zostal w 1914 doholowany do UK i tam zlomowany przez Forth Shipbreaking.

RIACHUELO byl wycofany w 1910 i rozbrojony. W 1910 wybuchl bunt we flocie.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniki Riachuelo i Aquidaban. OW 4/2018

Post autor: AvM »

Dr Ian Buxton wrote:
"RIACHUELO towed from Rio by SEINE and SCHELDE arriving Bo'ness [Scotland] 15.5.14 and broken up by Forth Shipbreaking."
ODPOWIEDZ