A Carrier at Risk - Falklandy 82

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: Marmik, crolick

Grulgor

A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Grulgor »

Dla zainteresowanych konfliktami morskimi po II wś, polecam poniższe opracowanie:

https://www.bookdepository.com/Carrier- ... 1911628705

jest to opracowanie argentyńskie w wydaniu w j. angielskim. Objętościowo pozycja ta porównywalna jest do dwumiesięcznika MSiO, oczywiście w całości poświęcona działaniom morskim w czasie wojny o Falklandy. Opisuje działania ZOP z perspektywy sił argentyńskich, ze szczególną uwagą na lotnictwo morskie. Byłem bardzo ciekaw jak do tematu podejdzie druga strona, ponieważ z opisami tej pierwszej (UK) miałem okazję się zapoznać w wielu różnych książkach i artykułach. To co na początku zwraca swoją uwagę to mocne tezy autora, które później czytelnik może ocenić w dalszej części tekstu oraz już posiadanej wiedzy i innych źródeł. Zdecydowanie wartym też uwagi jest rozdział poświęcony rozwojowi lotnictwa morskiego Argentyny i przygotowaniom do zbliżającej się wojny, interesujący jest kompromis jaki musieli osiągnąć aby spełnić wymagania operacyjne. Poza wymienionymi, całe opracowanie zawiera wiele interesujących faktów oraz map poglądowych. Uważam, że to jedna z lepszych i na pewno najciekawszych pozycji na jakie w ostatnim czasie udało mi się natrafić.
Awatar użytkownika
Marmik

Re: A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Marmik »

Dzięki za info. Na coś takiego czekałem.
Na Ebayu za niecałe 21 funtów razem z przesyłką.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Grulgor

Post autor: Grulgor »

Uważam, że to warte tych funtów. Jak możesz to podziel się wrażeniami z lektury
Wojciech Łabuć

Post autor: Wojciech Łabuć »

Absolutnie warte. Swoją dostałem taniej za 7.51 funtów w promocyjnej cenie z Amazona z darmową dostawą. Teraz nieco zdrożała ale i tak jeśli ktoś ma Amazon Prime to z gratisową dostawą nadal praktycznie za połowę ceny z Ebaya.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/191 ... UTF8&psc=1

Bibliografia niezbyt duża ale to akurat nie problem ponieważ nadrabia tym czym powinna czyli materiałami z archiwów, raportami oraz informacjami bezpośrednio od uczestników po stronie argentyńskiej. Bardzo ciekawie ukazuje problematykę ZOP w ówczesnych czasach i wiele z tego nadal pozostaje aktualne. Duża liczba zdjęć, choć nie wszystkie wyraźne oraz kilka nie ma innego sensu jak pokazanie, że autor miał kontakt i dobre relacje z niektórymi uczestnikami. Przyzwoite mapki i rysunki choć rysunek "Formosy" to chyba w celu wywołania uśmiechu na twarzy czytelnika zamieszczono.

Autor nie ulega zbytniemu patriotyzmowi i opisuje bardzo neutralnie jak to wyglądało od strony argentyńskiej choć oczywiście trochę dumy narodowej da się z tekstu wychwycić. Na szczęście nie w kwestiach, które miałyby wpływ na przedstawienie działań czy bałagan, niekompetencję lub nieprzygotowanie. Jak na 72 strony to zarówno pod względem zawartości informacji w tekście jak i materiału ilustracyjnego jest to świetne źródło do wypełnienia luk w wiedzy o niby dobrze opisanym a jednak dziurawym pod wieloma względami temacie.
ODPOWIEDZ