A Carrier at Risk - Falklandy 82

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Grulgor »

Dla zainteresowanych konfliktami morskimi po II wś, polecam poniższe opracowanie:

https://www.bookdepository.com/Carrier- ... 1911628705

jest to opracowanie argentyńskie w wydaniu w j. angielskim. Objętościowo pozycja ta porównywalna jest do dwumiesięcznika MSiO, oczywiście w całości poświęcona działaniom morskim w czasie wojny o Falklandy. Opisuje działania ZOP z perspektywy sił argentyńskich, ze szczególną uwagą na lotnictwo morskie. Byłem bardzo ciekaw jak do tematu podejdzie druga strona, ponieważ z opisami tej pierwszej (UK) miałem okazję się zapoznać w wielu różnych książkach i artykułach. To co na początku zwraca swoją uwagę to mocne tezy autora, które później czytelnik może ocenić w dalszej części tekstu oraz już posiadanej wiedzy i innych źródeł. Zdecydowanie wartym też uwagi jest rozdział poświęcony rozwojowi lotnictwa morskiego Argentyny i przygotowaniom do zbliżającej się wojny, interesujący jest kompromis jaki musieli osiągnąć aby spełnić wymagania operacyjne. Poza wymienionymi, całe opracowanie zawiera wiele interesujących faktów oraz map poglądowych. Uważam, że to jedna z lepszych i na pewno najciekawszych pozycji na jakie w ostatnim czasie udało mi się natrafić.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Marmik »

Dzięki za info. Na coś takiego czekałem.
Na Ebayu za niecałe 21 funtów razem z przesyłką.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

Re: A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Grulgor »

Uważam, że to warte tych funtów. Jak możesz to podziel się wrażeniami z lektury
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Wojciech Łabuć »

Absolutnie warte. Swoją dostałem taniej za 7.51 funtów w promocyjnej cenie z Amazona z darmową dostawą. Teraz nieco zdrożała ale i tak jeśli ktoś ma Amazon Prime to z gratisową dostawą nadal praktycznie za połowę ceny z Ebaya.



Bibliografia niezbyt duża ale to akurat nie problem ponieważ nadrabia tym czym powinna czyli materiałami z archiwów, raportami oraz informacjami bezpośrednio od uczestników po stronie argentyńskiej. Bardzo ciekawie ukazuje problematykę ZOP w ówczesnych czasach i wiele z tego nadal pozostaje aktualne. Duża liczba zdjęć, choć nie wszystkie wyraźne oraz kilka nie ma innego sensu jak pokazanie, że autor miał kontakt i dobre relacje z niektórymi uczestnikami. Przyzwoite mapki i rysunki choć rysunek "Formosy" to chyba w celu wywołania uśmiechu na twarzy czytelnika zamieszczono.

Autor nie ulega zbytniemu patriotyzmowi i opisuje bardzo neutralnie jak to wyglądało od strony argentyńskiej choć oczywiście trochę dumy narodowej da się z tekstu wychwycić. Na szczęście nie w kwestiach, które miałyby wpływ na przedstawienie działań czy bałagan, niekompetencję lub nieprzygotowanie. Jak na 72 strony to zarówno pod względem zawartości informacji w tekście jak i materiału ilustracyjnego jest to świetne źródło do wypełnienia luk w wiedzy o niby dobrze opisanym a jednak dziurawym pod wieloma względami temacie.
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Darth Stalin »

O, popatrz... tam gdzieś się w zamówieniu wpisuje, że jest subskrypcja Amazon Prime Video? Akurat mam, zrobiłem dla "The Boys" :D działa też na polskim Amazonie? To bym sobie parę rzeczy może i zamówił oprócz tego...

Do tego może być reszta ciekawego pakietu:

ALL FOR ONE, ONE FOR ALL: Argentine Navy Operations during the Falklands/Malvinas War (Latin America@War

"Go find him and bring me back his hat": The Royal Navy's Anti-Submarine campaign in the Falklands/Malvinas War (Latin America@War)

Handbrake!: Dassault Super Etendard Fighter-Bombers in the Falklands/Malvinas War, 1982: 28 (Latin America@War)
Ostatnio zmieniony 2023-05-19, 13:02 przez Darth Stalin, łącznie zmieniany 1 raz.
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Wojciech Łabuć »

Z tego pakietu nie mam tylko "An Island Too Far: Argentine Navy Operations during the Falklands/Malvinas War". Prawdopodobnie nadrobię niedługo. Ostatnie 2 kupiłem w wersji elektronicznej przy okazji promocji w Helionie. Teraz jak mam szanse kupić ebooki to jest mój domyślny wybór z powodu braku miejsca. Z tej serii, ale inne teatry, doszło "From Julietts to Yasens. Development and Operational History of Soviet Nuclear-Powered Cruise-Missile Submarines 1958-2022", "Iraqi Mirages: The Dassault Mirage Family in Service with the Iraqi Air Force, 1981-1988" i "Never Ready. NATO's Flexible Response Strategy, 1968-1989".

Generalnie całkiem dobre "broszurki". Z zastrzeżeniem, że w tej o rosyjskich SSG(N) to o Jasieniach autor praktycznie tylko delikatnie wspomniał. Nie mają własnego rozdziału.

Będąc m.in. w kręgu okrętów podwodnych to polecam "In Deepest Secrecy Dutch Submarine Espionage Operations from 1968 to 1991" autorstwa Jaime Karremann. Książka nie rewelacyjna ale bardzo dobra. Opisuje powojenne działania holenderskich OP od pierwszego, eksperymentalnego, patrolu w kierunku Arktyki do przyszłej specjalności czyli szpiegowania radzieckich jednostek i kotwicowisk na Morzu Śródziemnym. Sporo o tym jak wyglądała służba na holenderskich OP, awarie, szkolenie i inne interesujące smaczki. Jest wersja papierowa jak i ebook. Nieco drożej niż wydawnictwa Heliona.
greg_tank
Posty: 334
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: greg_tank »

Może ktoś poleci parę pozycji o szwedzkich okrętach podwodnych?
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Darth Stalin »

Wojciech Łabuć pisze: Z tego pakietu nie mam tylko "An Island Too Far: Argentine Navy Operations during the Falklands/Malvinas War". Prawdopodobnie nadrobię niedługo. Ostatnie 2 kupiłem w wersji elektronicznej przy okazji promocji w Helionie. Teraz jak mam szanse kupić ebooki to jest mój domyślny wybór z powodu braku miejsca. Z tej serii, ale inne teatry, doszło "From Julietts to Yasens. Development and Operational History of Soviet Nuclear-Powered Cruise-Missile Submarines 1958-2022", "Iraqi Mirages: The Dassault Mirage Family in Service with the Iraqi Air Force, 1981-1988" i "Never Ready. NATO's Flexible Response Strategy, 1968-1989".

Generalnie całkiem dobre "broszurki". Z zastrzeżeniem, że w tej o rosyjskich SSG(N) to o Jasieniach autor praktycznie tylko delikatnie wspomniał. Nie mają własnego rozdziału.
E-booki w jakim formacie są? I jaka jest różnica w cenie w stosunku do wersji drukowanej?
"Never ready" mam drukowane - bardzo fajne... i cokolwiek przerażające. Do tego na TankNecie super materiały wygrzebuje jeden Brytyjczyk z tamtejszych archiwów (współpracował z autorem) - jeszcze ciekawsza lektura. Nb. w "Never ready" ciekawie jest wyjaśnione, czemu na Falklandach Typ 42 tak się nie popisał...

EDIT: właśnie widzę, PDF. Ciekawe, czy można sobie wydrukować (pewnie znak wodny jak znam życie). W normalnej ofercie 10 funtów, czyli nie tak źle.

Nb. zeszyt o marynarce argentyńskiej ma teraz tytuł "ALL FOR ONE, ONE FOR ALL".
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

A Carrier at Risk - Falklandy 82

Post autor: Wojciech Łabuć »

W promocji często są po ok 7.99 funtów. Starsze udało się w większość kupić po 4.99. Wstyd byłoby nie skorzystać i zawsze czekam na takie promocje. Przy okazji to chyba nas podsłuchują bo pokazał się:

https://www.helion.co.uk/military-histo ... 8403dcc595
ODPOWIEDZ