Wyrzutnie torped

Techniczne zagadnienia okrętowe

Moderatorzy: crolick, Marmik

Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Wyrzutnie torped

Post autor: Wojciech Łabuć »

Mam pytanie. Czy ja dobrze widzę? Nelson strzelał torpedy do przodu?
Edward Teach odpowiedź na Twoje pytanie brzmi tak. Co z uwagi na rozmieszczenie artylerii głównej ma jak najbardziej sens.

Franek Wichura wg http://www.dreadnoughtproject.org/tfs/i ... _Tube_(UK) w Royal Navy pierwszą podwójną obracalną wyrzutnią była 533 mm D.R. Mark I z 1913 roku. Nie jest to jednak prawdą tak do końca ponieważ podwójna wyrzutnia była już stosowana na zbudowanych przez Yarrow w latach 1892-94 dwóch niszczycielach HMS "Havock" i HMS "Hornet". 450 mm ale już podwójne. Przy czym... każda z rur w podwójnym aparacie patrzyła w przeciwną stronę. Tzn. można było w tym samym czasie strzelać z jednego apartu na obie burty. Po czym RN wróciła do pojedynczych wyrzutni i podwójne pojawiły się dopiero na typie "L" i były to wspomniane wyżej 533 mm D.R. Mk. I. Pierwsze jednostki typu "Laforey" były zwodowane i weszły do służby pod koniec 1913 roku. W francuskiej marynarce podwójne wyrzutnie 450 mm były już na typie "Boucilier" ( pierwsze 2 jednostki zwodowane w maju i czerwcu 1912 r.). W US Navy pierwsze podwójne wyrzutnie na typie "Paulding". USS Paulding (DD 22) zwodowany był 12 kwietnia 1910 roku. A sam typ zaakceptowano 4 maja 1908 roku. W niemieckiej flocie pierwsze jednostki z podwójnymi obrotowymi wyrzutniami to chyba "S 36" z siostrami z elbląskiego Schichau z 1913 roku oraz jednostki "V 40" z szczecińskiego Vulcana. Co ciekawe na jednostkach niemieckich obok wyrzutni podwójnych nadal były 2 stałe wyrzutnie dziobowe.

Na oryginalnych "Novikach" były aparaty podwójne ale pierwsze potrójne wyrzutnie 457 mm, z tego co mi wiadomo, pojawiły się na zmodyfikowanych "Nowikach" czyli niszczycielach typu "Orfiej" (Orefeusz) w bodajże 1913 roku. I z mojej wiedzy wynika, że to były "pierwsze" potrójne. Kilka dobrych lat zanim podobne wyrzutnie zamontowano na niszczycielach typu "V/W" czy na flushdeckach. Pierwszą potrójną wyrzutnią w Royal Navy była 533 mm T.R. Mark I z 1917 roku. Trzecia rura była zamontowana u góry pomiędzy dwoma dolnymi rurami.
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Wyrzutnie torped

Post autor: Marek-1969 »

To wyjaśnia pewne zdjęcia z PWS . Myślałem że to złudzenie optyczne z trzecią rurą.
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Wyrzutnie torped

Post autor: Wojciech Łabuć »

Nie, to nie złudzenie. Brytyjskie T.R. Mk I miały układ podobny do współczesnych wyrzutni torped ZOP jak Mk 32 choćby :D

Wreszcie skończone przemeblowanie. Wiem gdzie co jest i mam do tego dostęp więc wreszcie mogłem zrobić zdjęcia z Torpedo Drill Book z 1908 i 1914. Jestem świadomy, że mogłem to zrobić bardziej profesjonalnie czyli aparat na jakimś stojaku i delikatnie (ale niewidocznie) umocowana książka, aby strony były równo. Ale nie mam ani profesjonalnego sprzętu ani zbytnio czasu na porządną digitalizację. Niestety z powodu wieku nie odważę się też zeskanować.

Miało być o torpedach, wyrzutniach, itp ale dodałem rozdziały o systemach kierowania ogniem artyleryjskim również. Jeśli idzie o torpedy to jest to prawdziwa skarbnica wiedzy - od samych torped, wyrzutni, konserwacji, regulacji do strzelania torpedami oraz ich podnoszeniu z wody po ćwiczeniach. Wyrzutnie na pancernikach, na ścigaczach czy wreszcie obrotowe z niszczycieli, krążowników, itp. Zaskakujące, nawet w odniesieniu do samej broni torpedowej, jak znaczący postęp dokonał się w ciągu kilku zaledwie lat. Jakby porównać resztę zawartości to te wrażenie się jeszcze bardziej potęguje. To niby "Torpedo Drill Book" ale niech tytuł nie myli nas. Materiał dotyczy całości mechaniczno-elektrycznej na okrętach.

Link do zdjęć z "Torpedo Drill Book 1908":

https://photos.google.com/share/AF1QipM ... lDcUsxa3h3

Link do wersji z 1914 roku uaktualnionej na stan z maja 1915 r. :

https://photos.google.com/share/AF1QipN ... 9xTTh5eW9B
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Wyrzutnie torped

Post autor: Wojciech Łabuć »

Czy zdjęcia z albumu w google dają się przeglądać? Jeden z użytkowników DWS napisał, że z innego albumu nie ładują się zdjęcia.
ODPOWIEDZ