porządek w nazewnictwie forów do zaprowadzenia

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

porządek w nazewnictwie forów do zaprowadzenia

Post autor: polsteam »

kiedyś zwracano tu uwagę, i dobitnie wytłumaczono, ze chybionym pomysłem jest utworzenie działu forum "marynistyka" POD KTÓRY wrzucono "statki handlowe, pasażerskie i inne"...

o ile dobrze pamiętam, to apelowały o zmianę układu i nazewnictwa forów / podforów także autorytety (np. AJ)...

i co?... Administratorzy... zrobicie wreszcie porządek z nazewnictwem i hierarchią forów / podforów zawierających "statki cywilne"..?..

bo teraz (statki handlowe pod "marynistyką") to obciach, bzdura i "szczuro-lądowe" podejście...



zresztą w ogóle decyzje administratorów, które doprowadziły do OBECNEGO podziału forum na podfora (+ nazewnictwo) NIE są zbyt sensowne i mądre...
dlaczego np. zniknęło podforum "wypadki i katastrofy" morskie... ?
i gdzie można teraz znalezć archiwum tego podforum?...
jeżeli tylko "schowano" to i ukryto - to źle i nie sensownie...
a jeżeli w ogóle wykasowano, to już działanie głupie...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Nie wykasowano - tematy zostały przeniesione do innych sekcji. Wszystkie powinny gdzieś tam sobie leżeć :)
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: polsteam »

pothkan pisze:Nie wykasowano - tematy zostały przeniesione do innych sekcji. Wszystkie powinny gdzieś tam sobie leżeć :)

to chybiona decyzja, ale coż.. już się "nie odstanie"...


natomiast na pewno da się przeorganizować fora / podfora tak, żeby "statki" nie były (tak po "szczurolądowemu", tak bez sensu) POD "marynistyką"...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

To już sprawa do admina. Ja tutaj tylko modzę :)

Może zaproponuj własne uporządkowanie?

PS. Przenoszę temat do administracji.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: porządek w nazewnictwie forów do zaprowadzenia

Post autor: MiKo »

polsteam pisze:kiedyś zwracano tu uwagę, i dobitnie wytłumaczono, ze chybionym pomysłem jest utworzenie działu forum "marynistyka" POD KTÓRY wrzucono "statki handlowe, pasażerskie i inne"...

o ile dobrze pamiętam, to apelowały o zmianę układu i nazewnictwa forów / podforów także autorytety (np. AJ)...

i co?... Administratorzy... zrobicie wreszcie porządek z nazewnictwem i hierarchią forów / podforów zawierających "statki cywilne"..?..

bo teraz (statki handlowe pod "marynistyką") to obciach, bzdura i "szczuro-lądowe" podejście...

zresztą w ogóle decyzje administratorów, które doprowadziły do OBECNEGO podziału forum na podfora (+ nazewnictwo) NIE są zbyt sensowne i mądre...
dlaczego np. zniknęło podforum "wypadki i katastrofy" morskie... ?
i gdzie można teraz znalezć archiwum tego podforum?...
jeżeli tylko "schowano" to i ukryto - to źle i nie sensownie...
a jeżeli w ogóle wykasowano, to już działanie głupie...
Szczerze mówiąc nie pamiętam takiej dyskusji, ale może mi to umknęło, jeśli tak to przepraszam. W każdej chwili możemy wrócić do tego czy jest to zasadne.

Pamiętam za to, że przed zmianami układu forum dość długo dyskutowaliśmy (ponad 14 stron) i bardzo ciężko było dojść do kompromisu. Oczywiście wszystkich zadowolić się nie dało.

Jak już wspomniano, by zrobic jakieś zmiany potrzeba konkretnej propozycji.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: porządek w nazewnictwie forów do zaprowadzenia

Post autor: Grzechu »

MiKo pisze:Jak już wspomniano, by zrobic jakieś zmiany potrzeba konkretnej propozycji.
Nie ujmując zasadności postulatowi Polsteama, a jednocześnie by zapobiec kolejnym rewolucyjnym przekształceniom struktury FOW, to może wystarczyłaby zmiana nazwy subfrum 'Marynistyka' na 'Jednostki cywilne i Marynistyka'?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

A może tak:

- Forum Marynistyki przerzucamy do Parostatku i przemianowujemy na Marynistyka
- dział Marynistyka zmieniamy na Forum Statków lub Żeglugi
- zostawiamy tam samotną sekcję "Statki..."
- ewentualnie dzielimy jakoś "Statki...", np. na Żegluga Morska i Żegluga Rzeczna (ale to raczej mierna propozycja - bo gdzie np. dać tematy stoczniowe?)

Rzecz jasna to tylko luźna propozycja pod dyskusję :)
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

pothkan pisze:A może tak:

- Forum Marynistyki przerzucamy do Parostatku i przemianowujemy na Marynistyka
- dział Marynistyka zmieniamy na Forum Statków lub Żeglugi
- zostawiamy tam samotną sekcję "Statki..."
- ewentualnie dzielimy jakoś "Statki...", np. na Żegluga Morska i Żegluga Rzeczna (ale to raczej mierna propozycja - bo gdzie np. dać tematy stoczniowe?)
Minęło już trochę czasu od dokonania zmian i może trzeba by się zastanowić czy nie przydałyby się pewne drobne kosmetyczne poprawki.

W pierwszej części "Forum Okrętów Wojennych" proponowałbym umieszczenie działów w kolejności chronologicznej. Czyli najpierw "Epoka żagla i pary", a po niej "Wojny światowe".

W drugiej części działy ORP "Orzeł" i "Polska Marynarka Wojenna" przemianowałbym na "Polska Marynarka Wojenna 1918-1947" oraz na "Polska Marynarka Wojenna od 1947". Byłoby to bardziej czytelne niż to co jest teraz. Podziałem tematów mogę się zająć, to nie zabiera dużo czasu.

Cześć pt. "Marynistyka" przemianowałbym na "Forum żeglugi" i zostawiłbym tam samotny dział "Statki".

Marynistykę przeniósłbym na "Parostatek". Tak samo jak działy "Kupię, sprzedam, zamienię" oraz "Stowarzyszenie Lastadia". Nie wiem czy jest jakieś uzasadnienie by te dwa ostatnie musiały się znajdować w dziale "Akademia".

Rewolucyjnych zmian nie proponuję, raczej porządki, które były już proponowane przez inne osoby, a których propozycje "zaginęły w akcji"...
Awatar użytkownika
G. Cz.
Posty: 183
Rejestracja: 2008-04-03, 09:32

Post autor: G. Cz. »

Rzuca się w oczy, że na forum morskim jedna morska brać w nie oszałamiającym poważaniu ma inną morską brać – tę latającą z pokładów okrętów albo z wybrzeża, a przecież ta druga brać tak samo nosi marynarskie mundury.

Można zrozumieć, że podforum lądowe jest jak najdalsze od spraw morskich i sympatii forumowiczów FOW, ale może trochę szkoda, żeby forum lotnicze było totalnym grochem z kapustą, gdzie mieszają się epoki, wątki techniczne z historycznymi, żeby już nie wspominać, że miesza się lotnictwo morskie, najbliższe profilowi FOW, ze wszystkim innym. Jak za rok lub dwa znowu ktoś zapyta tym razem o rurkę Badina albo o nawigraf z międzywojnia to będzie to sąsiadowało z satelitami ZSRR – jak teraz. Może trochę szkoda, żeby to tak działało?

Żeby był porządek i choć odrobina poważania dla lotnictwa morskiego wystarczyłoby zrobić trzy podfora w forum lotniczym z następującym podziałem:

„Nauka i technika”
Wszelkie wątki naukowo-techniczne z dowolnego okresu rozwoju lotnictwa.

„Lotnictwo morskie”
Wszelkie wątki o lotnictwie morskim i jego działaniach od zarania aż po najnowsze konflikty regionalne.

„Siły powietrzne”
Wszelkie wątki o tych rodzajach lotnictwa z dowolnego okresu jego rozwoju, które z definicji są przyporządkowane do działań nad lądem a nad morzami pojawiają się tylko na czas przebazowania.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Problem polega na tym, że w obecnym silniku nie da się zrobić podforów (tak jak jest np. na DWS). Można jedynie dzielić obecne sekcje na kolejne, co bardziej wydłuży stronę tytułową (już ich jest 19).
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: polsteam »

proponuję przeniesienie
"Moje symulacje - sprawozdanie, fantazje, zamówienia"
do psycholi...

jest to wątek - owszem, obfitujący w posty, ale od bardzo ograniczonego grona (ergo niewiele osób interesuje)... - temat czy wątek symulacji komputerowych czy "gry komputerowej" jest (nawet jak na FOW) bardzo niszowy...

to by nie stanowiło problemu, gdyby nie następująca sprawa:

gdy się ogląda stronę główną FOW i patrzy na ikonki (wskazujące kolorem, czy na danym podforum pojawiły się jakieś nowe posty od ostatniej wizyty), człowiek jest zmuszony wchodzić do "Forum Marynistyki" by sprawdzić - czy (jeśli ikonka wskazuje na nowe posty) jest tam coś ciekawego "dla mnie"... no i niestety (ponieważ inne wątki w ramach "Forum Marynistyki" są rzadko "uczęszczane") okazuje się najczęściej, że w "Forum Marynistyki" pojawił się od ostatniej wizyty tylko post albo posty w tym "Moje symulacje - sprawozdanie, fantazje, zamówienia"... - niewiele osób interesującym, niszowym...

to NIBY nie powinien być problem, ale jak się zagląda do wewnątrz "Forum Marynistyki" i z rozczarowaniem stwierdza, że pojawiło się tam coś nowego tylko pod "Moimi symulacjami..." PO RAZ n-dziesiaty w ciągu miesiąca, to jest to trochę wkurzające...

----------

druga sprawa...

wskazano wcześniej na wysoką niestosowność zaliczania "statków handlowych.. etc." do "marynistyki"...

i nawet chyba była co do tego zgoda...

chyba ja na to zwracałem uwagę i o ile dobrze pamiętam, o ile się nie mylę - poparł mnie Andrzej J.


i co?.. i nic...

nadal "Statki Handlowe, Pasażerskie i inne" są umieszczone w "hierarchii FOW" raczej (znaczeniowo, pod względem merytorycznym) bezsensownie pod "Marynistyką"...

za co są statki cywilne "karane" takim degradującym przyporządkowaniem "pod" marynistykę ?...

"Statki Handlowe, Pasażerskie i inne" (dyskusje o technice okrętowej, o historii operacyjnej statków, flot handlowych, armatorów) i inne tematy cywilno-morskie na pewno nie są "bardziej podpadające" pod "marynistykę" niż wszelkie wątki i podfora wojennomorskie na FOW, więc dlaczego tylko statki cywilne wciśnięto do tej "degradującej" kategorii "Marynistyka" ?...

poza tym "Statki Handlowe, Pasażerskie i inne" pasują jako umieszczone POD "Marynistyka", jak "pięść do nosa"...

marynistyka to "malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski" ale na pewno nie "Statki Handlowe, Pasażerskie i inne"...

"Statki Handlowe, Pasażerskie i inne" NIE są "bardziej marynistyczne" niż np. "ORP Orzeł" czy "Forum Polskiej Marynarki Wojennej"...


jeżeli już nie można liczyć na nic innego (na jakieś sensowne przeorganizowanie podforów w kategoriach), to przynajmniej warto by było zmienić nazwę kategorii podforów "Marynistyka" na:

"Jednostki cywilne i marynistyka"

albo np.

"Statki handlowe, specjalne oraz marynistyka"

- tak, żeby nie wynikało że niby podforum "statki handlowe" "zawiera się" w "marynistyce"...

jak już inaczej się nie da, to nich chociaż statki handlowe funkcjonują sobie "równorzędnie" (OBOK) przy marynistyce, a NIE "pod" marynistyką !
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

polsteam pisze: ...to przynajmniej warto by było zmienić nazwę kategorii podforów "Marynistyka" na:

"Jednostki cywilne i marynistyka"

albo np.

"Statki handlowe, specjalne oraz marynistyka"

- tak, żeby nie wynikało że niby podforum "statki handlowe" "zawiera się" w "marynistyce"...

jak już inaczej się nie da, to nich chociaż statki handlowe funkcjonują sobie "równorzędnie" (OBOK) przy marynistyce, a NIE "pod" marynistyką !
Ja jestem za, nie wiem jak inni.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

A ja bym nie zmieniał.

Przywołane 'Moje symulacje...' mnie osobiście nie denerwują, za to denerwują wątki z jednym postem zawierającym tylko link. To co, może nowa kategoria - 'Forum pojedynczych postów z linkiem'? ;-)

Dla wygody polecam (na własnym przykładzie!) używanie funkcji 'Zobacz posty od ostatniej wizyty' - jak ja mogłem kiedyś tego nie wykorzystywać?!
Ewentualnie - wraz z upgradem engine'u forum - powinna pojawić się możliwość uaktywnienia opcji ignorowania wybranych działów/tematów/userów - ale tu ukłony w stronę Administracji.

A 'cywile' w 'Marynistyce'? Wydaje mi się, że to li tylko jakaś ambicjonalna kwestia...
Poza tym FOW jak sama nazwa wskazuje to FORUM OKRĘTÓW WOJENNYCH.
Więc jakieś tam cele dla armat, torped i rakiet i inne 'graty' nie powinny konkurować z clou.
(It's a joke ;) )
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: polsteam »

Grzechu pisze: A 'cywile' w 'Marynistyce'? Wydaje mi się, że to li tylko jakaś ambicjonalna kwestia...
Poza tym FOW jak sama nazwa wskazuje to FORUM OKRĘTÓW WOJENNYCH.

nie ambicjonalna, tylko czysto poprawnościowo-nomenklaturowo-merytoryczna...
ODPOWIEDZ