Granice

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Marmik niezalogowany

Post autor: Marmik niezalogowany »

ALF pisze:Gdyby było tak jak piszesz, to kodeks drogowy też nie byłby potrzebny ;) Wyobrażasz sobie sytuację, w której policjant zatrzymuje kierowcę i mówi - popełnił pan wykroczenie, na co kierowca odpowiada - jakie?, policjant - ...no, takie ogólne, mi się wydaje :D
Mówimy o całkowicie odmiennej skali. Porównanie do kodeksu drogowego jest z lekka bez sensu. Tu raczej chodzi o to, że jak ktoś przychodzi Ci w ubłoconych butach do domu i ich nie zdejmuje, a Ty grzecznie prosisz, by Ci nie świnił na dywanach to nie musisz się podpierać punktem z regulaminu domowego, choć wy6wiszony niewątpliwie ułatwiałby Ci "pracę".
ALF pisze:Intuicja i doświadczenie oczywiście są ważne, ale możliwość podparcia się konkretnym punktem regulaminu, ułatwia działanie.
Życie moda nie musi być łatwe. Na tyle rozkminiłem już FOW, że uważam, iż nie warto wszczynać dyskusji, że mod wyciął - czy to dobrze czy źle, czy jest cenzorem czy nie. Na FOW jak mod wytnie (co już jest chyba ostatecznością) to nie pytaj dlaczego. Jak łatwo zauważyć interwencje modów są sporadyczne, a stosunkowo swobodny sposób funkcjonowania forum jest naruszany sporadycznie. Mod musi powstrzymać eskalację konfliktu, a nie dusić każdą dyskusję podchodzącą pod "regulamin". Dla przypomnienia, kiedyś Nek i ja delikatnie poprztykaliśmy się o Broadsworda. Finalenie wyszła z tego pożyteczna choć dość "pikantan" dyskusja. Obaj (?) chyba z zadowoleniem doprowadziliśmy ją do końca bez interwencji moderatora, choć, gdyby trzymać się netykiety to pewnie problem pozostałby nierozwiązany. Niekiedy jest tak, że odpowiednim sformułowaniem lub ironią motywuje się do poszukiwań spraw, którymi normalnie nie chce się człowiekowi zajmować ( i tu podziękowania dla Neka).
ALF pisze:Więc usprawnienie pracy (a taką jest możliwość odniesienia do regulaminu) ułatwi mu działalność.
Po raz ostatni podkreślam - jeżeli coś nie jest potrzebne to na siłę nie "ułatwiajmy" komuś pracy.
ALF pisze:Ćwierćgłówki? Nie...ale czasem mają z takimi do czynienia.
Jeżeli mają to banan, bez tłumaczenie o co chodzi, bo i tak nie zrozumieją. Szkoda czasu na przekomarzanie się i tłumaczenie zawiłości erystyki.
Po prostu, gdy ktoś otrzymuje status persona non grata, to mówimy adieu i szerokiej Neostrady.

Moja wizja moderacji w szczególnych warunkach panujących na FOW to całkowita niewidoczność moderatora do momentu, gdy ktoś przegina (regulamin nakazywałby interwencję w każdym przypadku). Wtedy pierwsze chińskie, a jak nie podziała to precyzyjny ruch skalpela i po nowotworze (po temacie). Wątpię by takich interwencji było więcej niż 3-4 rocznie. Wątpię też by zaszła kiedykolwiek konieczność banowania kogokolwiek. To już skrajność skrajności. Po prostu nie pozwalać rozwijać skrzydeł ku zagładzie.

Do tego dochodzi przenoszenie tematów do właściwych działów (pewnie ze 2-3 razy na miesiąc) lub wydzielanie do nowych wątków (na prośbę użytkowników lub, sporadycznie, z własnej nieprzymuszonej inicjatywy).
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

Marmik niezalogowany pisze:
SmokEustachy pisze:O widzę że chcesz wygryźć Domka z forum.
Problem Domka to nie jego ortografia, interpunkcja itp. Osobiście nie przeszkadza mi to tak strasznie jak fakt, że (prawie) każde zdanie muszę odszyfrowywać pod kątem sensu i to nie ze względu na ortograficzną nieczytelność tylko ze względu na składnię i fakt, że najczęściej nie mam pojęcie o czym pisze. Domek może sobie robić po pięć błędów ortograficznych w jednym wyrazie - mnie tym nie obraża, ale jak pisze zdanie, które trzeba dwa razy tłumaczyć, bo w wersji pierwotnej pozbawione jest czytelnego sensu to uważam, że lekceważy mnie i innych użytkowników.
Jaki by nie był problem Domka, to wprowadzenie ortografii wygryzie go z forum. O sensie sie nie wypowiadam bo nie szukam go od dawna - nie chce mi się. Ale jak chce to niech se pisze.
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

Alf.
Rozumiem Twoje zainteresowanie i troskę. Obawiam się tylko, że argumenty zaczynają sie powtarzać. Podobnie jak Marmik mam zbliżony pogląd na temat regulaminów. Ale, o tym decyduje Administrator. Z tego co zrozumiałem ma już swoje koncepcje i to dzięki dyskusji tych wszystkich, ktorzy wzięli udział w dyskusji. Skądinąd wiem, że jest na wakacjach i chyba daleko od komputera. Dlatego radzę ciepliwie czekać aż wróci.
Mam nadzieję, że rozwiązania jakie wprowadzi umożliwią powrót tym, którzy odeszli.
Jefe
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Jaki by nie był problem Domka, to wprowadzenie ortografii wygryzie go z forum.
Czy zainstalowanie do FF opcji sprawdzania pisowni to aż taki problem? :o

Tak...wszystko w rękach admina...i na jego barkach :lol:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Gość

Post autor: Gość »

ALF pisze:Czy zainstalowanie do FF opcji sprawdzania pisowni to aż taki problem? :o
Tak...wszystko w rękach admina...i na jego barkach :lol:
Na ten przykład na IOH jest implementowana funkcja sprawdzania pisowni, a i tak ludziska walą byki, nie przejmując się tym, że podkreśla im na czerwono. Nikt z tego dramatu nie robi, aż któryś użytkownik zdrowo przegnie z niechlujstwem. Większym problemem jest niedbalstwo w zakresie czytelności wypowiedzi.
Zatem insynuacje, że jest to obciążenie barków admina jest troszeczkę... dziwne.

Jak ludzie chcą to będą pisać w miarę poprawnie (pod każdym względem jest to pożądane, bo primo, za byki mimo wszystko powinno być choć trochę wstyd; secundo, innym łatwiej czytać), zaś FOW to nie poradnia językowa. Dzieci tu nie ma, a jak ktoś za młodu wagarował na polskim to trochę za późno na gruntowną naukę. Nie oznacza to, że nie trzeba się przykładać (na miarę swoich możliwości). Ponadto, każde uwagi językowe innych użytkowników warto brać sobie do serca.

Z mojej strony to by było na tyle w kwestii klasówek.
Marmik niezalogowany

Post autor: Marmik niezalogowany »

Jam to był,
Marmik
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Aaaaa, FF to miał być Firefox :glupek2: .

No dobra, ja korzystam z Opery i IE7 (tfu, tfu) stąd nie skojarzyłem tego FF :D . Niemniej, ogólny mechanizm taki sam jak w przypadku zaimplementowania słownika w samym forum.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Marmik pisze:Aaaaa, FF to miał być Firefox :glupek2: .

No dobra, ja korzystam z Opery i IE7 (tfu, tfu) stąd nie skojarzyłem tego FF :D . Niemniej, ogólny mechanizm taki sam jak w przypadku zaimplementowania słownika w samym forum.
Wierzaj mi, że popełniasz duuuży błąd nie stosując FF. :cry:
A w sprawach FOW. Kiedy będzie normalnie i wrócą wszyscy użytkownicy.
Czy ktoś poczynił jakieś konkretne starania w tym kierunku.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

Jak się nie weźmiesz i nie zrobisz to nikt nie narobi.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Post autor: Maciej3 »

To mam propozycję. Załóż Smoku FOW2 i zostań tam adminem, zobaczymy jak Ci będzie szło.
A tak poza tym to powoli kompletuję ( wraz z paroma osobami ) wpisy Pana Krzysztofa Gerlacha z tego forum i powoli publikujemy ( za zgodą Autora ), żeby się zachowały dla potomności, bo uważam że warto, niezależnie od tego czy Pan Krzysztof wróci tu czy nie.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Maciej3 pisze:To mam propozycję. Załóż Smoku FOW2 i zostań tam adminem, zobaczymy jak Ci będzie szło.
A tak poza tym to powoli kompletuję ( wraz z paroma osobami ) wpisy Pana Krzysztofa Gerlacha z tego forum i powoli publikujemy ( za zgodą Autora ), żeby się zachowały dla potomności, bo uważam że warto, niezależnie od tego czy Pan Krzysztof wróci tu czy nie.
Dobra idea. Gdzie publikujecie?
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Post autor: Maciej3 »

Dobra idea. Gdzie publikujecie?
http://www.militis.pl/articles.php?cat_id=9

Jak na razie dopiero dwa tematy. Wspólna praca pod parą i żaglami w XIX wieku ( redagowane przeze mnie ), oraz łodzie okrętowe ( redagowane przez kolegę Weterana ).
Następne w przygotowaniu. Ale to "nieco" trwa, bo nasza wiedza o żaglowcach, delikatnie mówiąc, nie powala na kolana, więc żeby nie walnąć jakiegoś babola podczas przerabiania np. odpowiedzi na konkretne pytanie, trzeba się mocno skupić.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

Maciej3 pisze:To mam propozycję. Załóż Smoku FOW2 i zostań tam adminem, zobaczymy jak Ci będzie szło.
A tak poza tym to powoli kompletuję ( wraz z paroma osobami ) wpisy Pana Krzysztofa Gerlacha z tego forum i powoli publikujemy ( za zgodą Autora ), żeby się zachowały dla potomności, bo uważam że warto, niezależnie od tego czy Pan Krzysztof wróci tu czy nie.
Ale po co?
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Post autor: Maciej3 »

Co po co?
Jeśli chodzi o teksty Pana Gerlacha to jak dla mnie sprawa dosyć jasna. Jest tam wiedzy często więcej niż w niejednym artykule, a szukanie potem czegoś co się przeczytało gdzieś tam na forum jest nieco kłopotliwe. Tak będzie wszystko w jednym miejscu. I do tego dostępne również dla tych co uważają FOW za tak hermetycznie zamknięte i czysto tematyczne że nawet spama nie ma jak puścić, a jednocześnie chcieli by się czegoś dowiedzieć.
Jak ktoś nie chce to niech tych przeróbek nie czyta.
A dla zainteresowanych link podałem.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Maciej pisze:Jak na razie dopiero dwa tematy.
Pogratulować pomysłu.Szkoda by było stracić tych opracowań.
Czekam na ciąg dalszy

Pozdrawiam Krzysiek.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Macieju, ja nie mogę znaleźć artykułów Pana Krzysztofa pod tym linkiem.
Może podaj nieco bardziej precyzyjnie. Wdzięcznym będę :wink:
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
ODPOWIEDZ