Bufflo

Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Bufflo

Post autor: mac »

Wczoraj zobaczyłem na Discovery ciekawe ujęcie Bufflo na lotnisku gdzieś na Malajach, pod kokpitem dwie swastyki. Czyli w Bitwie o Anglię jakieś małe sukcesy miały jednak przed przeniesieniem na Pacyfik.
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Re: Bufflo

Post autor: Darth Stalin »

mac pisze:Wczoraj zobaczyłem na Discovery ciekawe ujęcie Bufflo na lotnisku gdzieś na Malajach, pod kokpitem dwie swastyki. Czyli w Bitwie o Anglię jakieś małe sukcesy miały jednak przed przeniesieniem na Pacyfik.
To już prędzej pilota przenieśli na Pacyfik, a on sobie namalował oznaczenia 2 zestrzeleń (zapewne z BoB, ale wcale niekoniecznie) - o ile wiem Buffalo nie latały w czasie BoB nad Brytanią. Natomiast w koloniach - i owszem; i pilotów przenoszono z metropolii do kolonii także.
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

W 1940 roku Belgia zamówiła 40 samolotów (w wersji B-339), a Wielka Brytania aż 170 w wersji B-339E (zostały przemianowane na Bufallo Mk.I). Anglicy przejęli również część zamówienia belgijskiego po upadku Belgii. Ponieważ samolot okazał się nieprzydatny na froncie europejskim, większość tych samolotów została przesłana na Daleki Wschód, do obrony Singapuru i Malajów. Ale i tam przeciążony, powolny i mało zwrotny samolot nie zdał egzaminu
to ze stronki:http://samoloty.webd.pl
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Co nie wyklucza mojej wersji - osobno samoloty, osobno piloci
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Nie chodzi mi o twoją wersję, tylko o to jakie faktycznie miały sukcesy.
Awatar użytkownika
PiotrekS
Posty: 53
Rejestracja: 2004-04-01, 17:51
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: PiotrekS »

Największe sukcesy odniósł Buffalo w rękach fińskich pilotów, Hans Wind ze swych 39 zestrzeleń, 26 odniósł na Buffalo. Polecam stronę o fińskich Buffalo: http://hkkk.fi/~yrjola/war/faf/brewster.html
Wg tej strony Buffalo zestrzeliły 421,5 sowieckiego samolotu, co z przekąsem stwierdza autor ww strony pisząc <421,5 zwycięstwa odniesionego przez „najgorszy myśliwiec DWS”>
Na Malajach poszło gorzej, a to ze względu na spotkanie z Ki-43, fenomenalnie zwrotnym japońskim myśliwcem. Poza tym większość pilotów była kompletnie zielona, a weterani z wojny w Europie rarytasem wśród personelu latającego. Niemniej i tu Brewster odnosił zestrzelenia.
RAF na Malajach:
Pilotom Buffalo zaliczono 30 zestrzeleń nad Singapurem
67 Squadron walczący nad Birmą, ramię w ramię z AVG, zgłosił 27 zestrzeleń.
453 Squadron RAAF w kampanii na Malajach zgłosił 34 pewne zestrzały przy dwukrotnie mniejszych stratach.
Czołowymi pilotami Wspólnoty na Buffalo w Azji byli: sgt. Fisken-6 zestrzeleń, ppor Marra -3 zestrzały, kpt. Vanderfeld-4
Szacuje się, że w chwili wybuchu wojny na malajach było tam 150 Buffalo w dywizjonach wspólnoty, z czego 60-70 maszyn utracono w walkach, 40 zniszczono na lotniskach i 20 z przyczyn nieoperacyjnych (wypadki).
Holenderskie Buffalo
Holendrzy latający na tych maszynach zgłosili 55 zestrzeleń przy stratach 17 poległych pilotów, 30 zestrzelonych Buffalo w walkach, 15 zniszczonych na ziemii i kilka wskutek kraks i kolizji.
Buffalo w Europie:
3 sztuki w ramach 805 Sqd FAA walczyły na Krecie, kilka było w 801 również na Krecie, co najmniej jednego zdobyli Niemcy tamże.
USA
10 marca 1942 cztery Buffalo z Midway posłały „na rybną przynętę” Emily
Ostatni występ w barwach USA to bitwa o Midway, 04/06/1942,kiedy to mieszana formacja z VMF221 21 Buffalo i 7 Wildcatów starła się z japońskimi samolotami lecącymi na bombardowanie wyspy. 13 Buffalo i 2 F4F padło łupem Japończyków. Zapłacili oni za to dwoma A6M i 7 B5N. Nie wiadomo ile zestrzelili piloci Buffalo. Jedynym pewnym zestrzałem tej bitwy na Buffalo jest zwycięstwo w czołowym ataku nad Zerem z grupy Akagi odniesione przez kpt W.C.Humberd’a, za co otrzymał Navy Cross.
Ciekawych odsyłam do monografii Buffalo wydawnictw AJ-Press i Kagero.
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Fajnie dzięki, ale co z Bitwą o Anglię, według podanej przeze mnie strony Anglicy mieli około 200 Bufflo Mk. I.
Awatar użytkownika
PiotrekS
Posty: 53
Rejestracja: 2004-04-01, 17:51
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: PiotrekS »

Fizycznie jest niemożliwe aby 200 Buffalo wzięło udział w BoB, ponieważ trzy pierwsze Buffalo z brytyjskiego kontraktu przybyły do Anglii w kwietniu 1941r! (seriale W8131-8133). Kontrakty opiewały na 170 maszyn. Reszta bezpośrednio z wytwórni, drogą morską, trafiła do Azji. Próby w RAE Farnborough i A&AEE Boscmbe Down ujawniły nieprzydatność tych maszyn do walk nad Europą, stąd decyzja o skierowaniu ich na mniej odpowiedzialny odcinek, czyli do Azji, gdzie jeszcze wojny nie było, a Spitfire’y i Hurricane’y pozostawiono w Metropolii. Skąd ten news o 200 Buffalo w Anglii w czasie BoB? Na podanej stronie jest tylko o kontrakcie na 170 Buffalo podpisanym przez Brewstera i Anglików, co miało miejsce w styczniu 1940r., ale początek dostaw to wiosna 1941r. Belgijskie Buffalo, rząd tego kraju w liczbie 33 przekazał Anglikom i te użyto do szkolenia pilotów amerykańskich w pazdzierniku 1940 w 71 Sqd „Orłów” w Anglii, co ciekawe całe wyposażenie do tych samolotów, tj. narzędzia specjalistyczne itp. pozostało we Francji, po czym w marcu 1941 samoloty przekazano FAA i stąd wzięły się na Krecie
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Wielkie dzieki za konkrety, o to mi chodziło.
Gość

Post autor: Gość »

Kilka sztuk trafiło na krótko jeszcze RAAF a później zostały przejęte USAAF.
JBZ
Zablokowany