TB-3 nad Tokio?

deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

TB-3 nad Tokio?

Post autor: deglock »

ZSRR przekazał Chinom w II poł. Lat 30-ych kilkaset samolotów różnych typów wśród nich moje ulubione bombowce TB-3 (6 sztuk). Otóż jedną z ciekawszych operacji jakie przeprowadziły był nalot bombowy nad macierzyste wyspy japońskie. Był to chyba jedyny nalot radzieckich ciężkich bombowców nad to terytorium (chodzi o środkową Japonię) w historii. Naturalnie bombardowano… ulotkami. Pytanie jest więc następujące czy ktoś z was ma jakieś dodatkowe informacje o tej operacji która rozegrała się gdzieś w II poł. Lat 30-tch (około 1937-39).
MICHAŁ
Speedy
Posty: 554
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Speedy »

O rany... :) nic o tym nie słyszałem

Mam jakąs monografię TB3 jeszcze z czasów NRDówka ale o ile pamietam nic tam o tym nie ma... :(
Swoją drogą to chyba za powolny samolot na takie wycieczki w koncówce lat 30-tych... że ich tam Japończycy nie wystrzelali to cud.
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Też pierwsze słyszę - i pytanie - chodziło o TB-3 czy TB-3M ??
Gość

Post autor: Gość »

Poszperałem trochę i nie znalazłem potwierdzenia tej bardzo interesującej informacji. Skąd ona pochodzi?

Pozdrawiam
Krzysiek
Gość

Post autor: Gość »

Czyli Doolitle nie był pierwszy?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Anonymous pisze:Czyli Doolitle nie był pierwszy?
Czlowieku malej wiary. Sowieci zawsze byli pierwsi!! :czarodziej:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

wiadomość pochodzi z nowej książki Szirakorada traktującej o całokształcie stosunków rosyjsko/radziecko- japońskich. fragment o nalocie jest w rozdziale o radzieckiej pomocy dla chin po tym jak zostały one zaatakowane przez Japonię. jest nawet tekst ulotki. W wolnym przekladzie chodzi o to że jak się japonczycy nie uspokoją to nad japonią będą zrzucane prawdziwe bomby...
Michał
PS co do wersji w jakiej trafiły TB-3 do Chin to nie ma danych, ale raczej myśle że były to samoloty pierwszych wersji produkcyjnych... Jest zdaje się model TB-3 (skala 1:72) w malowaniu chińskim i tam można by zobaczyć jak z problemem poradzili sobie modelarze. wiadomo że na przykład mysliwce I-16 były w dwóch odmianach 5 i 10
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Mówisz o I-16 dostarczanych do Chin czy w ogóle? Bo jeśli w ogóle, to serii I-16 było trochę więcej...
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

nie no oczywiście mówie o samolotach które trafiły tam do listopada 1937 roku...
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Co do I-16 to fakt iż poszły tam odmiany Typ 5 i Typ 10 nie dziwi - Typ 24 doszedł zapewne później i w mniejszych ilościach.

Co do TB-3 - nigdy o tym nie słyszałem i budzi to duże moje wątpliwości.
Gość

Post autor: Gość »

Były to oczywiście DB-3 - ulotki zrzucano także z Marinów 139. Nota bene debiut bojowe tych samolotów. Najsłynniejsze bombardowanie to oczywiście Formoza (ob. Tajwan) - wówczas jak najbardziej terytorium Japonii, tak jak np. obecna Korea.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Anonymous pisze:Były to oczywiście DB-3
No to jesteśmy w domu :lol:

P.S.
Mówiłem co będę robił z niepodpisanymi postami 8)
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Chyba nie tak do końca :D Chińczycy twierdzą co innego (patrz link). Pytałem o to z całkiem innych przyczyn na innym forum (swojego nie znacie...). Muszę tu częściej zaglądać ;)

http://www.j-aircraft.org/bbs/jship_con ... read=43772
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Po przejrzeniu kilku odpowiedzi widzęiż mają te same wątpliwości co ja .

Mało możliwa wydaje mi się dostawa TB-3 - a tym bardziej takie ich wykorzystanie w 1938

P.S.

Właśnie się zarejestrował KZA - jeżeli będzie zaglądał - może pomoże - to lepszy spec ode mnie
Gość

Post autor: Gość »

Witam

Rano 20 maja 1938 r. nad Japonią były 2 Martiny 139 z 19 Dywizjonu Bombowego 9 Grupy Bombowej załogi Tung Yen-Po i Hsu Huan-Sheng i rankiem nad Nagasaki zrzucono ulotki (1 mln). Start nastąpił z lotnisk Yushan i Nanchang.

Może były jeszcze inne samoloty (wzmianka o lotach nocnych bez szczegółow o SB), ale osobiście uważam że były to DB-3 a nie TB-3
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Z jakiego to źródła?

PS
Uważaj bo Moderator zapowiedział usuwanie niepodpisanych postów :D
Zablokowany