SB2U-3 Vindicator

MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Z tego co ja się dowiedziałem to wyglądało to tak - jesli coś pomyliłem to proszę o korektę.

SB2U był projektowany jako bombowiec pokładowy marynarki (SB of course ale z możliwością lotu nurkowego). Ale! Nie miał on żadnych hamulców aerodynamicznych.
Hamulców nie miały też eksportowane do Francji Chesapeake I V-156-B1 (podobno za to maiła je wersja 156-F używana w Bitwie o Francję)
Funkcję tę miało pełnić śmigło odwracalne Hamiltona (przestawiane na ujemny skok linii śrubowej)
W praktyce okazało się to kompletnym niewypałem.... w związku z czym stosowano "uniwersalny" środek zaradczy w postaci wysuwanego podwozia (specjalnie na tą okoliczność przeprojektowanego, co by stawiało większy opór).
To rozwiązanie powodowało bardzo małą stabilność w locie nurkowym, nabieranie zbyt dużej prędkości, wibracje i ograniczony kat nurkowania do maksymalnie około 60 stopni. Wszystko to wpływało na podstawowe zadanie samolotu bombowego atakującego okręty, czyli celność (i stad przytoczone wyżej przezwiska).
Dlatego też stosowano technikę zwana "glide bombing", przy kącie schodzenia 30-45 stopni i prędkości 175-200 mph. Dive bombing to kąty 70-85 stopni - tak mogły atakowały SBD. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście wyszkolenie pilotów (bo np. 4 czerwca wszystkie SBD atakowały nie z lotu nurkowego lecz ślizgowego właśnie z przyczyny braku treningu).

BTW Zagrożeniem jest wychodzenie z lotu nurkowego jak napisałeś - wtedy są największe przeciążenia, ale przyczyną jest zbyt duża prędkość nabrana w czasie lotu nurkowego - czyli brak hamulców. SB2U w części ogonowej miał poszycie płócienne i w locie nurkowym, jeszcze przed wyjściem z nurkowania darło się ono na strzępy, stąd widoczne na wielu zdjęciach metalowe pasy opasujące część ogonową (brane przez wielu za malowane oznaczenia).
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Ale to jest ot o czym mówiłem - divery cały czas ewoluowały - i tak naprawdę amerykańskim diverem z prawdziwego zdarzenia był dopiero SBD
Zablokowany