Czyje samoloty pilnują dziś litewskiego nieba?

Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Czyje samoloty pilnują dziś litewskiego nieba?

Post autor: Ksenofont »

http://wiadomosci.onet.pl/1167121,12,item.html
Litwa: Substancja radioaktywna w rozbitym Su-27
W szczątkach rosyjskiego samolotu myśliwskiego, który w czwartek rozbił się na terytorium Litwy, znaleziono substancję radioaktywną - poinformowało we wtorek litewskie Ministerstwo Obrony.
Według komunikatu ministerstwa, "dwa kilogramy metalu zawierającego substancję radioaktywną" znaleziono na polu, gdzie niedaleko Kowna spadł myśliwiec Su-27, którego pilot zdołał się katapultować.
Promieniowanie szczątków samolotu przekraczało normalny poziom, nie stanowiło jednak zagrożenia dla mieszkańców pobliskiego miasteczka Jurbarkas - zapewniło ministerstwo.
Wilno odrzuciło we wtorek wezwanie MSZ Rosji do przekazania pilota, majora Walerija Trojanowa, i szczątków samolotu, choć rosyjskie MSZ naciskało, twierdząc, że sprawa podlega rosyjskiej jurysdykcji.
Przedstawiciel litewskiego MSZ Albinas Januszka powiedział, że pilot myśliwca jest podejrzany o naruszenie litewskiej przestrzeni powietrznej i nie zostanie zwolniony, dopóki nie zakończy się śledztwo w sprawie wypadku.
Do wypadku Su-27 doszło, gdy grupa samolotów 6. armii rosyjskich sił powietrznych przelatywała nad Bałtykiem z Petersburga na jedno z lotnisk w obwodzie kaliningradzkim. Maszyna Trojanowa zboczyła z kursu, jak twierdzi strona rosyjska, z powodu awarii urządzeń nawigacyjnych.
Moskwa zapewniała z początku, że samolot nie był uzbrojony, we wtorek jednak rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow przyznał, że Su-27 miał na pokładzie cztery rakiety powietrze-powietrze. Wśród szczątków maszyny znaleziono tylko dwa pociski typu powietrze-powietrze.



Czyje samoloty pilnują dziś litewskiego nieba?

Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Speedy
Posty: 552
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Czyje samoloty pilnują dziś litewskiego nieba?

Post autor: Speedy »

Ksenofont pisze:Czyje samoloty pilnują dziś litewskiego nieba?
Pozdrawiam
Ksenofont
Niemieckie - F-4F Phantomy. Para F-4 poleciała na przechwycenie intruza, jednak gdy dotarli na miejsce, wyrób Suchoja kończył właśnie spadać :)
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

A ja czytałem w nTW, że... nasze :shock:
Ponoć albo jest planowane, albo już doszło do skutku, wyekspediowanie pary MiG-29 z niezbędnym personelem na Litwę.

Acha, i jeszcze jedno.
Nie robiłbym afery z substancją radioaktywną, bo:
pierwsze primo: media kłamią :x ,
drugie primo: dwa kilogramy mógł ważyć fragment jakiegoś mechanizmu ze śladowymi ilościami trytu na przykład... :P
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

a tu wiadomość z wczorajszego serwisu DTV:

PAP pisał o tym wcześniej 2005.09.19 17:47

Rosja wyposaży Białoruś w zaawansowane systemy przeciwlotniczeNa Białorusi, w rejonie Brześcia, w pobliżu granicy z Polską, zostaną rozmieszczone rakietowe systemy przeciwlotnicze S-300SR, które temu krajowi przekaże Rosja. Według informatora agencji Interfax, te jedne z najbardziej zaawansowanych rosyjskich systemów przeciwlotniczych, otrzyma 115. Brygada Obrony Przeciwlotniczej.

pytanie- jaki to jest system 300SR?
Koli
Posty: 11
Rejestracja: 2004-01-20, 13:40

Post autor: Koli »

To z RS to pomyłka chodzi najprawdopodobniej o wersje PS
http://www.aeronautics.ru/nws002/s300ps01.htm
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Albo coś pokręcili albo to nie wiadomo co. Trzeba będzie luknąć na Vestnika PVO ;)
Jak do tej pory to S-300 były w wersjach P, PM, PMU, PMU-1 i PMU-2 (bodaj "Faworit").
"SR" jeszcze nie spotkałem
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

A na marginesie - ciekawostka - dziś większą część dnia kręcił się nad Rębiechowem Mig-29UB (chyba z Mińska) trenując lądowania -tylko czemu na lotnisku cywilnym
Awatar użytkownika
kris
Posty: 103
Rejestracja: 2005-04-10, 21:32
Lokalizacja: Silesia

Post autor: kris »

Panowie ja się nie znam na powojennym sprzęcie, więc mam dość naiwne pytanie - widziałem w wiadomościach czy innych faktach, że ten system ma bardzo potężny radar o wielkim zasięgu, a będzie ustawiony tuż obok naszej granicy. Zatem jeżeli Białorusini będą "dla jaj" penetrować polską przestrzeń powietrzną z pełną mocą radiolokatora, to czy może to spowodować jakieś problemy/zakłócenia w polskim ruchu lotniczym (cywilnym i wojskowym)?

PS. Wie ktoś kiedy się zacznie polska tura ochrony nieba republik nadbałtyckich? Czy w ogóle się zacznie?
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

Zawsze można "dla jaj" ich pozakłócać... albo poharcować!
W ogóle ustawianie tego typu sprzętu na granicy ma charakter... "jaj".
Wysuwanie stacji radiolokacyjnych na zewnętrzną linię może znaleść uzasadnienie jedynie w sytuacji bojowych działań zaczepnych ( czyli nie tym razem ) lub śmiesznej pseudo-prowokacji na użytek mediów, z reguły naiwnych...
Słaba jest teza z testowaniem naszych systemów poprzez takie działania.
Oczywiście w świecie Kawki ma to jeszcze inne, propagandowe znaczenie.

Z drugiej strony mamy żadką okazję dobrze się zapoznać z gadżetami "wroga" :P

Pozdrawiam,
Maciej

P.S.
Najbardziej mnie ubawił komentarz pani dziennikarz o liczbie 48 pocisków
S-300, które mają się znaleść na wyposażeniu tych jednostek - jak z przejęciem i nawet złowrogą wróżbą w poważnym tonie zauważyła "nieprzypadkową" zbieżność z ilością F-16 wchodzących do służby na naszym niebie już w przyszłym roku!
Czi to nie dziwnie przipadkowe...?! :lol:
Awatar użytkownika
kwato
Posty: 49
Rejestracja: 2004-09-28, 15:33
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kwato »

Darth Stalin pisze:Albo coś pokręcili albo to nie wiadomo co. Trzeba będzie luknąć na Vestnika PVO ;)
Jak do tej pory to S-300 były w wersjach P, PM, PMU, PMU-1 i PMU-2 (bodaj "Faworit").
"SR" jeszcze nie spotkałem
Po rosyjsku jest jak poniżej:
"Самоходный комплекс С-300ПС (5Ж15С), разработанный в НПО "Алмаз" под руководством главного конструктора Александра Лиманского, принят на вооружение в 1982 году. Время развертывания – пять минут. Комплекс оснащен ракетами 5В55Р (Р-500Р) и 5В55КД (Р-500КД) с дальностью стрельбы до 90 км."

Czyli PS :o - jakas odmiana starszych wersji P, PM?
Poza tym jest info, że nie są to nowe zestawy tylko z rezerw rosyjskich, remontowane i zmodernizowane.
Nie tłumacz mi mój Aniele co znaczy pieniądz...
Jedno wiem, ciepłe piwo to grzech...
Obrazek
Awatar użytkownika
kwato
Posty: 49
Rejestracja: 2004-09-28, 15:33
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kwato »

kris pisze:Panowie ja się nie znam na powojennym sprzęcie, więc mam dość naiwne pytanie - widziałem w wiadomościach czy innych faktach, że ten system ma bardzo potężny radar o wielkim zasięgu, a będzie ustawiony tuż obok naszej granicy. Zatem jeżeli Białorusini będą "dla jaj" penetrować polską przestrzeń powietrzną z pełną mocą radiolokatora, to czy może to spowodować jakieś problemy/zakłócenia w polskim ruchu lotniczym (cywilnym i wojskowym)?
Hehe, my też będziemy mogli "robić" to samo. :D
Nasze radary typu "backbone": 3 N-12M i 3 RAT-31DL mają w porywach do 500 km zasięgu. 3 z nich bedą zamontowane w przyszym roku bodaj w okolicach: Suwalk, B.Podlaskiej i Zamościa. Szczegolnie ten kolo Zamościa :D . Czyli będą omiatać przestrzeń Biaorusi, Litwy i Ukrainy na 400 km. :wink:
Nie tłumacz mi mój Aniele co znaczy pieniądz...
Jedno wiem, ciepłe piwo to grzech...
Obrazek
Eastman

Post autor: Eastman »

Czyje samoloty pilnują dziś litewskiego nieba?
Głównie F-16, lotnisko w Szawlach jest bazą NATO, w której kolejno stacjonują samoloty państw NATO (tych, które maja myśliwce) i pilnują powietrza Litwy, Łotwy i Estonii

A przyjaźnie nastawieni natowscy piloci co jakiś czas dostają lomot od nieznanych sprawców
karolk

Post autor: karolk »

łomot w jakim sensie? :roll:
JBZ

Post autor: JBZ »

Jak najbardziej dosłownym a sprawców litewska policja nie może złapać.
Czy wiadomo myśliwce jakiego państwa zastąpią nasze MiGi w Szawlach?
Zablokowany