Niszczyciel Novik i hydroplan

Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 110
Rejestracja: 2004-02-13, 08:21
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Niszczyciel Novik i hydroplan

Post autor: ZzB »

Witam.
Grzebiąc w literaturze znalazlem informację i (niewyraźne) zdjęcie, że 25.09.1915 roku Novik natrafił na uszkodzony rosyjski hydroplan, ktory wciągnął na pokład przy pomocy zurawikow łodziowych i odtransportował do portu.
Czy ktos wie, co to mogła być za maszyna ewentualnie jakimi hydroplanami dysponowało w tym czasie carskie lotnictwo w rejonie Morza Bałtyckiego.

Pozdrowionka
ZzB
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Najbardziej popularnymi hydroplanami w Rosyjskiej Marynarce były Farmany, bodajże model MFXI (MF-11) i kolejne wersje, był też hydroplan Sikorskiego; Grigoriew z kolei budował głównie łodzie latające....
karolk

Post autor: karolk »

ja gdzieś czytałem, że go odholował :roll:
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 110
Rejestracja: 2004-02-13, 08:21
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Post autor: ZzB »

Witam.
Dzięki za zainteresowanie
Hydroplan ze zdjęcia ma pojedyńczy statecznik z grubsza biorąc kwadratowy (a właściwie nie tyle statecznik co jego część ruchomą, bo jest odchylona), oraz prostokątne podcięcie górnego plata mniej więcej nad kabiną pilota. Poza tym niewiele widać.
Ale na poczatek musiało wystarczyć
Pozwoliłem sobie poszukać w oparciu o powyższe "haczyki"
Z Grigoriewa znalazłem tylko łodzie latające.
Do hydroplanów Sikorskiego nie dotarłem.
Przy okazji odkopałem tez cos, co nazywa się Voisin Canar, ale nie pasuje
Natomiast wydłubałem coś, co chyba będzie pasować: Farman MF-11 (http://wp.scn.ru/en/ww1/o/292/22/0/1).
Ma i z grubsza biorąc prostokątny statecznik i śmigło pchające które tłumaczyłoby podcięcie płata (śmigła na zdjęciu nie widać).

Znaczy to musi on był :)
Wielkie dzięki za pomoc
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Niestety nie mam zbyt wielu materiałow. Proponuje obejrzec okładki żywicznych modeli firmy Czech Omega Models. Wyprodukowała ona kilka wariantów Farmana na Pływakach. - Łatwo je znaleźc na stronie
www.hannants.co.uk - do wyszukiwarki wystarczy wrzucić samo hasło farman i wybrać opcję aircraft kits (resin)
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Niestety - wydaje mi się iż miałem gdzieś zdjęcie Nowika z jakimś hydroplanem NA pokładzie - ale nie mogę go znaleźć.

Wieczny problem ze znalezieniem czasu by zrobić porządki w kompie
Bosmansztabowy
Posty: 41
Rejestracja: 2005-11-08, 18:20
Lokalizacja: Puck

Post autor: Bosmansztabowy »

Pewnikiem chodzi oto zdjęcie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

dokładnie
Zablokowany