Co to za samolot? budowany w Iranie

Awatar użytkownika
Krzysztof Miller
Posty: 206
Rejestracja: 2005-08-08, 11:25
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Krzysztof Miller »

crolick pisze:Rany ludzie czytajcie podpisy pod zdjęciami! :roll:
UPGRADE: sorry, this is fake! This photos send me a friend from Mexico, but original photos located in iiaf.net :-(
Dobra, będziemy czytać. :wink: Obiecujemy :lol:
Jeśli jakiś Tomcat trafił do ZSRR/Rosji to na pewno nie lata. Od razu został rozczłonkowany na czynniki proste...
A po co? :shock:
[...] prawdziwa wojna — a kilka prawdziwych wojen widziałem — pod względem porządku i ładu do złudzenia przypomina ogarnięty pożarem burdel.
Jaskier, Pół wieku poezji
Awatar użytkownika
ps-man
Posty: 218
Rejestracja: 2006-03-17, 22:06

Post autor: ps-man »

Żeby poznać co w nim siedzi. :wink: Ale na początku zadam pytanie: czy w ogóle jakiś F-14 został wysłany do Rosji?
Awatar użytkownika
Krzysztof Miller
Posty: 206
Rejestracja: 2005-08-08, 11:25
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Krzysztof Miller »

ps-man pisze:Żeby poznać co w nim siedzi. :wink: Ale na początku zadam pytanie: czy w ogóle jakiś F-14 został wysłany do Rosji?
Cieszę się (choć moja bezczelna druga natura liczyła na to), że nikt nie napisał o kopiowaniu ... czy aerodynamiki dla MiG-29/Su-27, czy radarów dla MiG-31 ... Dla czystego poznania techniki przeciwnika - jak najbardziej, przy czym decydujące byłyby możliwości radaru i pocisków AIM-54 Phoenix: zwłaszcza dla WMF. Dyskutowalismy już kiedyś na temat możliwości rakiet przeciwokrętowych ZSRR i możliwości ich zwalczania przez środki plot i samoloty z kprp-p USA (podkreślę raz jeszcze swoją opinię o drastycznym niedocenianiu Rosjan przez NATO).

Co do tego, czy rzeczywiście przekazano jakieś ... brak danych. Przywołane zdjęcia zostały "zdemaskowane", brak innych ... Spora część monografii mówi w trybie przypuszczającym o trzech Tomcatach przekazanych w latach osiemdziesiątych w zamian za dostawy uzbrojenia. Same jednak dostawy uzbrojenia z ZSRR do Iranu były niewielkie, Związek Radziecki wspierał raczej adwersarza.
[...] prawdziwa wojna — a kilka prawdziwych wojen widziałem — pod względem porządku i ładu do złudzenia przypomina ogarnięty pożarem burdel.
Jaskier, Pół wieku poezji
Awatar użytkownika
ps-man
Posty: 218
Rejestracja: 2006-03-17, 22:06

Post autor: ps-man »

Nie wiem, czy nie jestem w błędzie, ale chyba tankowanie w powietrzu w przypadku Rosjan to chyba późniejsze czasy niż w NATO.

Tak to wygląda w Tomcacie.

Obrazek



A tak w samolotach rosyjskich...

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Taki mały szczegół, pierdoła, czy prawidłowo myślę, że chociażby ten element, choć detaliczny, ale charakterystyczny jest dowodem na posiadanie dostępu do Tomcata przez Ruskich. Ponadto sama koncepcja MiG-a 31 jest niezwykle zbliżona. Walka z wieloma celami jednocześnie, rakiety p-p dalekiego zasięgu, możliwość latania w każdych warunkach, wyposażenie i gabaryty samolotu. To nadal wspaniała maszyna, poddawana obecnie modernizacji. Na pewno nie był to gorszy samolot od Tomcata w swoim czasie... Ale wokół niego zauważyc można taką otoczkę tajemnicy. Tak naprawdę niewiele o nim się wie...
Awatar użytkownika
Krzysztof Miller
Posty: 206
Rejestracja: 2005-08-08, 11:25
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Krzysztof Miller »

(1) Rosjanie ćwiczyli rozmaite sposoby tankowania od lat pięćdziesiątych. I tankowanie z sondą intensywnie testowali już od lat sześćdziesiątych (np aparatura Sachalin testowana na Su-15). Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych z sondą tankowałą w powietrzu Dalna Awiacja wszystko, co było Tu-16 lub Tu-22 i miało literkę D oznaczeniu, jako tankowce używano Tu-16. Lotnictwo Frontowe nie potrzebowało przedłużać sobie zasięgu, dopiero pod koniec lat siedemdziemdziesiątych rozpoczęto produkcję Su-24M z systemem tankowania w powietrzu. Z lotnictwa OP tylko MiG-31 dostał ten system.

(2) MiG-31 był projektowany od początku lat siedemdziesiątych (na bazie MiG-25), a wszedł do służby w 1980 roku. Zupełnie różne koncepcje aerodynamiczne niż F-14, zastosowanie odmienne (inne rodzaje celów). A porównywanie radaru AWG-9 (technika przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych) z Zasłon'em z nieruchomą anteną skanowaniem elektronicznym to jak dyskusja o wyższości rzyskiego gladiusa nad japońską kataną. Nijak im się porównywać ani szukać pokrewieństwa.
[...] prawdziwa wojna — a kilka prawdziwych wojen widziałem — pod względem porządku i ładu do złudzenia przypomina ogarnięty pożarem burdel.
Jaskier, Pół wieku poezji
Zablokowany