Gołębie i jastrzębie

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Gołębie i jastrzębie

Post autor: SmokEustachy »

Wczoraj w środku nocy był super film o wojennym wykorzystaniu gołębi pocztowych i przechwytujących je jastrzębi /nie mylić z jaszczompami/. Szkoda, że takie ciekawe programy idą w środku nocy a w dzień chłam.
Generalnie gołębie dzielne i super.
Awatar użytkownika
G. Cz.
Posty: 183
Rejestracja: 2008-04-03, 09:32

Post autor: G. Cz. »

SmokEustachy pisze:gołębie dzielne i super.
Ależ oczywiście! :ok:

Mam olbrzymi podziw dla tych stworzeń i poświęciłem im kiedyś artykuł pt. „Upierzeni bohaterowie”. Mam też trochę militariów z tym związanych. Wojskowy gołąb meldunkowy uratował skórę niejednemu oddziałowi jeszcze podczas II w.ś. i to nie przypadek, że np. amerykańscy spadochroniarze skakali nad Normandią z najwyższą ostrożnością z zasobnikami na gołębie przymocowanymi do skoczka. W większości przypadków robili te zasobniki własnoręcznie jako „wynalazki”, bo to, co dostawali od wojska było dość liche jak na warunki spadochroniarstwa czasu II wojny. Było to może i dobre dla lądówki, ale nie dla spadochroniarza o masie 100-120 kg i wyrzucanego niejednokrotnie z wysokości graniczącej z minimalną bezpieczną wysokością otwarcia spadochronu.
poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: poszukiwacz »

Jest o tym niezły film ..."Szeregowiec Dolot" ;)
Awatar użytkownika
G. Cz.
Posty: 183
Rejestracja: 2008-04-03, 09:32

Post autor: G. Cz. »

:-D

Nie ma śmichu, panie dzieju, bo to są poważne wojskowe sprawy ze swoją literaturą typu "tajne/poufne".

Obrazek

8)
Zablokowany