Plany operacyjne 1939 - Alternatywa alternatywy

Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Też ciekawe mapy są w Atlasie Wojny Obronnej Polski:
jedna to rzeczywiste ustawienie sił obu stron, druga - podobna do Guderianowskiej, z rzeczywistym ustawieniem Niemców i rozpoznanym przez nich polskia trzecia - z rzeczywistym ustawieniem polskim i rozpoznanym przez nas niemieckim.

Nie da sie ukryć, że niemiecki wywiad pracował bardzo marnie...

Zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz (patrz potem przed Barbarossą...)
Ale jak na czele tegoż wywiadu stoi opozycjonista i spiskowiec, którego odpowiednie służby nie potrafią rozpracować odpowiednio wcześnie, to co się dziwić...

A tak nieco OT: Xeno, ty zdaje się nie tylko pałasz wielką (choć nie wiem, czy odwzajemnioną... ;) ) miłością do Włochów i ich marynarki zwłaszcza, ale wydajesz się mieć całkiem sporo info na ich temat. Zatem pytanie: jak właściwie prezentowały się osiągnięcia/porażki włoskiego wywiadu przed i w czasie wojny?
Mam wrażenie, ze jest chyba najbardziej zapomniana/tajemnicza słuzba wywiadowcza tego okresu spośród tych najważniejszych.
O Abwehrze, SD, B-Dienst, GRU, OSS, MI-6 i MI-5, ONI czy nawet Japończykach (a nawet o służbach chińskich - Mao i Czang-Kaj-Szeka) napisano już całe tomy... a o Włochach cisza!
Chociaż swoją drogą jakoś nie słyszałem/nie czytałem nic o jakichś spektakularnych wpadkach włoskiego wywiadu.
Więc może nie było tak źle? A moze po prostu nie mieli za bardzo gdzie się wykazać?
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

Ksenofont pisze: Zagadka:
Jakie było niemieckie kryterium zaliczania polskich dywizji piechoty do dywizji czynnych i rezerwowych - według powyższej mapy???

X
Zagadka nie jest trudna wystarczy dokładnie przyjrzeć się mapie. Są na niej dywizje np. 12 DP i 12 DPRez. oznacza to, że ta druga jest wg. Niemców dywizją rezerwową mobilizowaną na bazie 12 DP. Uważali oni, że zmobilizujemy 30 dywizji rezerwowych na bazie 30 dywizji czynnych w stosunku 1:1. Nie znali tylko numerów naszych dywizji rezerwowych stąd takie oznaczenie.
Zablokowany