Grenada 1983 Kontratak trzema BRT60 Koło Point Salinas

BTR60
Posty: 20
Rejestracja: 2005-11-19, 21:16
Lokalizacja: Świnoujście

Grenada 1983 Kontratak trzema BRT60 Koło Point Salinas

Post autor: BTR60 »

Witam szukam informacji na temat kontrataku samochodami pancernymi BTR60 na siły amerykańskie koło Point Salinas na Grenadzie.
Co o takim ataku powiecie tylko 3 samochodami BTR60 które posiadają małe walory bojowe.
Ostatnio zmieniony 2005-11-20, 10:14 przez BTR60, łącznie zmieniany 2 razy.
PiterNZ
Posty: 285
Rejestracja: 2005-10-29, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grenada 1983 Kontratak trzema BRT60 Koło Point Salinas

Post autor: PiterNZ »

BTR60 pisze:Witam szukam informacji na temat kontrataku samochodami pancernymi BTR60 na sił amerykańskie w panamie koło Point Salinas???
Kto mi pomorze i co sądzice o takim ataku tylko 3 samochodami BTR60 które posiadają małe walory bojowe.

PISOWNIA
Czołgów nie posiadali czyli nic innego w tym kontrataku użyć nie mogli.
BTR60
Posty: 20
Rejestracja: 2005-11-19, 21:16
Lokalizacja: Świnoujście

Grenada BTR60

Post autor: BTR60 »

Tak czołgów nie mieli ale te transportery lepiej wykożystane mogły zadać jakieś straty amerykańskiej piechocie morskiej.

Moim zdaniem na Grenadzie BTR60 nie sprawdziły sie ale za to w Panamie użyte wozy Commando V150 i V300 zadał jakieś straty piechocie morskiej.
Speedy
Posty: 554
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Grenada 1983 Kontratak trzema BRT60 Koło Point Salinas

Post autor: Speedy »

BTR60 pisze:Witam szukam informacji na temat kontrataku samochodami pancernymi BTR60 na siły amerykańskie koło Point Salinas na Grenadzie.
Co o takim ataku powiecie tylko 3 samochodami BTR60 które posiadają małe walory bojowe.
Mam o tym jakiś stary artykuł z Jane's Military Review z 1984. Opis walk nie jest może aż tak szczegółowy, ale o tym co piszesz w każdym razie nic nie ma - tylko ogólnie o odpieraniu licznych kontrataków. W Point Salines nie walczyła piechota morska ale armia (Rangersi konkretnie) - 2 bataliony pow.-des. wylądowały bezpośrednio na terenie atakowanego lotniska i zajęły je po ciezkich walkach (korzystając m.in. ze zdobycznego spychacza :) jako osłony dla atakującej piechoty). Potem wyłądowały tam jeszcze inne oddziały (już normalnie, w samolotach). Akcję wspierały samoloty A-6 i A-7 z lotniskowców, AC-130 oraz śmigłowce AH-1.
Marines wylądowali z drugiej strony wyspy na północ od stolicy, początkowo SEALs i desant na śmigłowcach, potem normalne oddziały z ciężkim sprzętam (czołgami M60 i transporterami LVTP-7). Zajęli wraz z SEALs siedzibę gubernatora i odpierali liczne ataki wojsk komunistycznych, niszcząc przy tym jeden BTR-60PB (za pomocą ręcznej broni przeciwpancernej).
Pozdro
Speedy
BTR60
Posty: 20
Rejestracja: 2005-11-19, 21:16
Lokalizacja: Świnoujście

samochody pancerne BTR60 słabo uzbrojone !!

Post autor: BTR60 »

Dzięki za notke tej bitwy.

Pozatym ja nadal wiem ze BTR60PB są mało skuteczne a te użyte na Grenadzie były tylko uzbrojone CKM 12,5mm i RKM 7,5mm
A jak by te samochody miały działka nawet 40mm to napewno piechota morska USA miała by większe straty z powodu BTR60
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: samochody pancerne BTR60 słabo uzbrojone !!

Post autor: Mitoko »

BTR60 pisze:Pozatym ja nadal wiem ze BTR60PB są mało skuteczne a te użyte na Grenadzie były tylko uzbrojone CKM 12,5mm i RKM 7,5mm
Dasz sobie głowę urwać iż miały właśnie takie uzbrojenie ?? :lol:
BTR60 pisze:A jak by te samochody miały działka nawet 40mm to napewno piechota morska USA miała by większe straty z powodu BTR60
Tylko iż wtedy nie byłyby transporterami a BWP :lol:
krzysiek

Post autor: krzysiek »

W filmie "Wzgórze Złamanych Serc" (z Cliontem Eastwoodem :lol: ) był taki motyw, że 2 wozy pancerne przygwoździły pluton marines, a zniszczyły je wezwane przez telefon śmigłowce. Czy to może było oparte na faktach? :lol:
BTR60
Posty: 20
Rejestracja: 2005-11-19, 21:16
Lokalizacja: Świnoujście

BTR60 uzbrojenie a commando

Post autor: BTR60 »

Raczej strzeliłem pomyłke samochody uzbrojone był w ckm 14,5mm i 7,62mm pozatym w tym filmie samochodami nie były BTR60 tylko
2 samochody BRDM jeden z działkiem nawet.

Pozatym BTR60 napewno nie mógł zrobić wielkiej szkody czołgom czy transporterom LVTP-7 które mają działka 20mm albo ckm.

A za to samochody Commando V150 i V300 były by lepszym środkiem walki dlatego że te wozy mają działka szybkostrzelne i dysponują wiekszą siłą ognia.

A cha ktoś wie gdzie można ten film zdobyć w internecie albo pobrać z neta Wzgórze Złamanych Serc" z Cliontem Eastwoodem
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: BTR60 uzbrojenie a commando

Post autor: Mitoko »

BTR60 pisze:Raczej strzeliłem pomyłke samochody uzbrojone był w ckm 14,5mm i 7,62mm
Nadal strzelasz :lol: - 14,5 mm ciężko nazwać ckm-em, a poza tym - nie bez powodu stosowano go a nie wkm 12,7 mm
BTR60 pisze:A cha ktoś wie gdzie można ten film zdobyć w internecie albo pobrać z neta Wzgórze Złamanych Serc" z Cliontem Eastwoodem
To nie miejsce na takie pytania
BTR60
Posty: 20
Rejestracja: 2005-11-19, 21:16
Lokalizacja: Świnoujście

OK Chyba zakończe z tym tematem

Post autor: BTR60 »

Wyszukałem informacje o typie karabinów z Encyklopedi Broni Palnej
tam było o BTR60 że miał taki CKM i RKM

A co do pytania o film to sorka że spytałem.
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

"Wzgórze..." można chyba jeszcze gdzieś dosdtać op Empikach itp. za 19,90 w serii filmów z Eastwoode, (wyszły "Brudne Harry" chyba wszystkie, kilka westernów, "Tylko dla orłów" i chyba też "Wzgórze...").

Ten kaemik ;) 14,5mm Władymirowa to rzeczywiścei niczego sobie giwerka :lol: chociaż mi się najbardziej podobał w wersji z Łucznika jako jeden z bohaterów nowej wersji "Dnia szakala" z Bruce'em Willisem :o
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
miller
Posty: 431
Rejestracja: 2004-12-26, 13:29
Lokalizacja: Lublin/Opole Lubelskie

Post autor: miller »

Z tego co wiem, wezwanie wsparcia, ale chyba nie śmigłowców, a samolotów (jakich???) miało miejsce w rzeczywistości. Wiedzę swą opieram jednak głównie na tomiku Altair'a z lat 90-ych "Grenada Panama" (czy jakoś tak) nie wiem czy autorem nie był Krzysztof Kubiak...

Pozdrawiam
P.W.
Zablokowany