Co moża było kupić przed 1939 rokiem?

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Zelint pisze:To nasza przedwojenna MW miała dwa krążowniki ochrony wybrzeża, krążownik minowy, dwa krążowniki torpedowe i dwa krążowniki podwodne. Do tego jeszcze ex krążownik "Bałtyk". Razem 8 szt. Całkiem sporo jak na tak małą flotę...
Eee no jakto!? Jaki ex krążownik. Niemcy przeca mówili że płynie Panzerschiff fur Polen! :mrgreen:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

crolick pisze:
Zelint pisze:To nasza przedwojenna MW miała dwa krążowniki ochrony wybrzeża, krążownik minowy, dwa krążowniki torpedowe i dwa krążowniki podwodne. Do tego jeszcze ex krążownik "Bałtyk". Razem 8 szt. Całkiem sporo jak na tak małą flotę...
Eee no jakto!? Jaki ex krążownik. Niemcy przeca mówili że płynie Panzerschiff fur Polen! :mrgreen:
Zapominacie o 6-ciu monitorach :P
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
specjalista ds. ogólnych
Posty: 117
Rejestracja: 2006-06-02, 17:49
Lokalizacja: emigracja
Kontakt:

reaktywacja

Post autor: specjalista ds. ogólnych »

To może ktoś wie
1. ile dział 75 i 155 (hb) mieli "na stanach" francuzi w latach 30 tych?
2. Czy były jakieś transakcje tym sprzętem w latach 30 tych ?
pozdrawiam
ORKAN4
Posty: 95
Rejestracja: 2006-08-26, 23:15

Post autor: ORKAN4 »

1.Gzieś w Dragonie widziałem artykuł o AF w 1940 roku. Jeśli mnie pamięć nie myli to haubic 155 mieli ok 3000 a armat 105mm 2000 a 75mm 5000. Ale mogłem coś pomieszać. :D

2. Kupiliśmy 96 armat 105mm wz 29 i licencje na jej wytwarzanie w roku 1931.
W IV RP tak jak w PRL chce się banałami i ideologią zakrzyczeć historię. Pozwolimy na to?
specjalista ds. ogólnych
Posty: 117
Rejestracja: 2006-06-02, 17:49
Lokalizacja: emigracja
Kontakt:

co mozna było kupic

Post autor: specjalista ds. ogólnych »

1.Gzieś w Dragonie widziałem artykuł o AF w 1940 roku. Jeśli mnie pamięć nie myli to haubic 155 mieli ok 3000 a armat 105mm 2000 a 75mm 5000. Ale mogłem coś pomieszać.
Dzieki

Na innym forum znalazłem coś takiego
oto pełny skład oferty z października 1938 r. [w nawiasach kwadr. moje uwagi]:

- armaty 75 mm francuskie - 100 szt. [zapewne wz. 97, takie jak nasze, które Czesi otrzymywali na początku lat 20. w ramach pomocy]
- armaty 75 mm francuskie górskie - 200 szt. [zapewne wz. 10; takie sobie]
- armaty 80 mm wz. 05 - 200 szt. [zapewne Skoda 8 cm, czyli 76,5 mm - podstawowy sprzęt armii austro-węgierskiej; szajs ze spiżową lufą]
- moździerze 210 mm - 50 szt. [przypuszczalnie ich najpopularniejszy wz. 18/19]
- moździerze 140 mm - 100 szt. [przypuszczalnie prymitywne "okopowce" z I wś]
- granaty wz. 24 - 1 mln szt.
- granaty wz. 34 - 5 mln szt. [niestety o czeskich granatach nic nie wiem :( ]
- ckm Schwarzlose wz. 07/14 [raczej 07/12] - do 100 tys. szt [? - ewidentny błąd, pytanie tylko jaka była właściwa liczba; biorąc pod uwagę, że chodzi o przestarzały sprzęt z głębi magazynów, mogło chodzić o raczej 10 tys. niż 1 tys.)
- ckm Schwarzlose wz. 07/24 - do 2 tys. szt. [zapewne chodzi o mało udaną modyfikację Schwarzlose-Janecek na amunicję 7,92 mm]
- ckm 134 - do 1 tys. szt. [oznaczenie mi nic nie mówi, ale sądząc z miejsca na liście może chodzić o b. nowoczesny ckm ZB-37]
- lkm ZB-30 - do 5 tys. szt. [doskonała broń, pierwowzór BRENa]
- karabiny 7,92 mm - 500 tys. szt. [zapewne ich Mausery wz. 98 i wz. 24]
- karabiny 8 mm - 300 tys. szt. [ani chybi stare Mannlichery]
- naboje 7,92 mm - 3 mld szt.
- naboje 8 mm - 1 mld szt.
- rakiety oświetlające dla wojska i samolotów - 600 tys. szt.
- samoloty mysliwskie o prędkości 395 km/h, uzbrojone w 4 km - 80-100 szt. [przypuszczalnie chodzi o Avie B-534 serii 3/4, bo i o cóż innego]
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: co mozna było kupic

Post autor: Woj »

specjalista ds. ogólnych pisze:Na innym forum znalazłem coś takiego
Podyskutowano, podyskutowano. Większość oferty odrzucono, pozostało głównie zainteresowanie czołgami. Zanim coś z tego wyszło - wkroczyli Niemcy. I tyla. :wink:
andrzejm
Posty: 22
Rejestracja: 2006-11-16, 08:30
Lokalizacja: Orle k. Wejherowa

Post autor: andrzejm »

Szkoda, bo trochę z tego by się przydało, np:
- armaty 75 mm francuskie - 100 szt. - dla Obrony Wybrzeża,
- armaty 75 mm francuskie górskie - 200 szt. - dla brygad górskich,
- moździerze 210 mm - 50 szt.
- granaty wz. 24 - 1 mln szt.
- granaty wz. 34 - 5 mln szt.
- ckm Schwarzlose wz. 07/14 [raczej 07/12]
- ckm 134 - do 1 tys. szt.
- lkm ZB-30 - do 5 tys. szt. [doskonała broń, pierwowzór BRENa]
- karabiny 7,92 mm - 500 tys. szt. jeśli Mausery to można by wycofać Lebele i inne starocie
- naboje 7,92 mm - 3 mld szt.
- rakiety oświetlające dla wojska i samolotów - 600 tys. szt.
- samoloty mysliwskie o prędkości 395 km/h, uzbrojone w 4 km - 80-100 szt., wycofać w zamian P-7.
No ale cóż...
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Woj »

andrzejm pisze:Szkoda, bo trochę z tego by się przydało,
Na papierze wygląda nieźle, ale:
"Otrzymałem rozkaz zebrania danych o artylerii ciżkiej i najcięższej oraz czołgach średnich. Wróciwszy do Pragi po dość długich staraniach i po otrzymaniu kilku wymijających odpowiedzi w sztabie czeskim, dowiedziałem się wreszcie, że cały ciężki sprzęt artyleryjski został zastrzeżony, a następnie zakupiony przez Niemców - a czołgów zaś średnich armia czeska nie chce się pozbywać. Oferowano mi natomiast możność zakupu nowego sprzetu pancernego wprost w fabrykach".
[z raportu ppłk. dypl. Bronisława Noëla (attache wojskowy w Pradze) dla Biura Rejestracyjnego MSWojsk. z 26 III 1940 r.]
specjalista ds. ogólnych
Posty: 117
Rejestracja: 2006-06-02, 17:49
Lokalizacja: emigracja
Kontakt:

Post autor: specjalista ds. ogólnych »

"Otrzymałem rozkaz zebrania danych o artylerii ciżkiej i najcięższej oraz czołgach średnich. Wróciwszy do Pragi po dość długich staraniach i po otrzymaniu kilku wymijających odpowiedzi w sztabie czeskim, dowiedziałem się wreszcie, że cały ciężki sprzęt artyleryjski został zastrzeżony, a następnie zakupiony przez Niemców - a czołgów zaś średnich armia czeska nie chce się pozbywać. Oferowano mi natomiast możność zakupu nowego sprzetu pancernego wprost w fabrykach".
Dzieki !
Kiedy przeprowadzono te rozmowy o których powyższa notatka
Szkoda, bo trochę z tego by się przydało, np:
- armaty 75 mm francuskie - 100 szt. - dla Obrony Wybrzeża,
- armaty 75 mm francuskie górskie - 200 szt. - dla brygad górskich,
- moździerze 210 mm - 50 szt.
- granaty wz. 24 - 1 mln szt.
- granaty wz. 34 - 5 mln szt.
- ckm Schwarzlose wz. 07/14 [raczej 07/12]
- ckm 134 - do 1 tys. szt.
- lkm ZB-30 - do 5 tys. szt. [doskonała broń, pierwowzór BRENa]
- karabiny 7,92 mm - 500 tys. szt. jeśli Mausery to można by wycofać Lebele i inne starocie
- naboje 7,92 mm - 3 mld szt.
- rakiety oświetlające dla wojska i samolotów - 600 tys. szt.
- samoloty mysliwskie o prędkości 395 km/h, uzbrojone w 4 km - 80-100 szt., wycofać w zamian P-7.
No ale cóż...
Zdecydowanie a sprzęt poszedł do arsenału przeciwnika.
Słyszałem czytałem gdzieś o sfinalizowanym zakupie 120 armat 75 w Rumunii (w 1939)
Czy ktoś mógłby potwierdzić albo zaprzeczyć?

i ponawiam pytanie co jeszcze dawało się realnie kupić (pomijam rojenia o najnowszym sprzęcie a la S35)
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Woj »

specjalista ds. ogólnych pisze:Dzieki !
Kiedy przeprowadzono te rozmowy o których powyższa notatka
Listopad 1938 r. Tu masz wątek z innymi wypowiadziami: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=4047
specjalista ds. ogólnych pisze:Słyszałem czytałem gdzieś o sfinalizowanym zakupie 120 armat 75 w Rumunii (w 1939)
Czy ktoś mógłby potwierdzić albo zaprzeczyć?
Ja mogę zaprzeczyć. W Rumunii zresztą nowego sprzętu wojskowego w ogóle II RP nie kupowała (z jednym małym wyjątkiem).
specjalista ds. ogólnych pisze:i ponawiam pytanie co jeszcze dawało się realnie kupić (pomijam rojenia o najnowszym sprzęcie a la S35)
Pomijając amerykańskie samoloty czy działa? Cóż - właściwie nic.
specjalista ds. ogólnych
Posty: 117
Rejestracja: 2006-06-02, 17:49
Lokalizacja: emigracja
Kontakt:

Post autor: specjalista ds. ogólnych »

Ja mogę zaprzeczyć. W Rumunii zresztą nowego sprzętu wojskowego w ogóle II RP nie kupowała (z jednym małym wyjątkiem).
Dzieki
Pomijając amerykańskie samoloty czy działa? Cóż - właściwie nic.
a masz informacje na temat dział ew. broni strzeleckiej ( zespołowej)?

może sojusznicy ( czytaj Francuzi) podrzuciliby coś ze swoich przepastnych pozostałości po I w (armaty 75/ hb 155)?
Mieli tego złomu całkiem sporo.
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Woj »

specjalista ds. ogólnych pisze:a masz informacje na temat dział ew. broni strzeleckiej ( zespołowej)?
Informacje to za dużo powiedziane. Coś tam mam o tym co przewijało się w ofertach bądź zapytaniach. Np.:
kb (duże zaint. kar. Garanda), km, granaty ręczne, działa plot. 3’’, jedna kompletna wieża pancerna nadbrzeżna z dwoma działami 14-calowymi (356 mm). I samoloty - tych było sporo.
specjalista ds. ogólnych
Posty: 117
Rejestracja: 2006-06-02, 17:49
Lokalizacja: emigracja
Kontakt:

Post autor: specjalista ds. ogólnych »

kb (duże zaint. kar. Garanda), km, granaty ręczne, działa plot. 3’’, jedna kompletna wieża pancerna nadbrzeżna z dwoma działami 14-calowymi (356 mm). I samoloty - tych było sporo.
A byłby szansa na wrzucenie tych danych? Ciekawe o jakie ilości chodziło.
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Woj »

specjalista ds. ogólnych pisze:A byłby szansa na wrzucenie tych danych? Ciekawe o jakie ilości chodziło.
Niestety - dalszych szczegółów w większości przypadków nie mam. Najczęściej zresztą do określenia ilości nie dochodzilo. To w większości oferty z jesieni 1938 r. i późniejsze. Ale np. dział plot miało być kilkadziesiąt (pierwsze po 8 miesiącach, norma - po 4 na miesiąc).
specjalista ds. ogólnych
Posty: 117
Rejestracja: 2006-06-02, 17:49
Lokalizacja: emigracja
Kontakt:

Post autor: specjalista ds. ogólnych »

Niestety - dalszych szczegółów w większości przypadków nie mam. Najczęściej zresztą do określenia ilości nie dochodzilo. To w większości oferty z jesieni 1938 r. i późniejsze. Ale np. dział plot miało być kilkadziesiąt (pierwsze po 8 miesiącach, norma - po 4 na miesiąc).
a możliwość "wzięcia" czegoś (artyleria) z zapasów sojuszników (Francja)?
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Woj »

specjalista ds. ogólnych pisze:a możliwość "wzięcia" czegoś (artyleria) z zapasów sojuszników (Francja)?
Drobny problem - ktoś by musiał za to zapłacić. Zaś kredyt z Rambouillet latem 1939 r. był już rozparcelowany - a nowy dopiero próbowano uruchomić. Zresztą akurat artylerią (za wyjątkiem dział plot.) specjalnie się nie ekscytowano przy realizacji jego części materiałowej. Także i wśród zamówień które do Anglii zawiozła wówczas misja Rayskiego artylerii (znów - za wyjątkiem plot. i dział dla KMW) właściwie nie było.
Zablokowany