Ogień - autokorekta

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Ogień - autokorekta

Post autor: pothkan »

Aktywny na tym forum Ksenofont pozwala sobie na wyzywanie mojej skromnej osoby od stalinowców (inne, starsze insynuacje pomijam), z czym się nie zgadzam. Pozwolę sobie jednak na zastosowanie pewnego stalinowskiego zwyczaju - samokrytyki. A dokładnie, chciałbym się przyznać do dwóch błędnych (i niestety, nie drobnych) faktów dot. Józefa Kurasia "Ognia", które podałem, gdy "puściły mi nerwy" w dyskusji z ww. Ksenofontem, a z których zdałem sobie sprawę podczas pogłębiania/aktualizacji (z konieczności, skróconych i pobieżnych) swojej wiedzy.

http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?p=93097#93097
(...) Natomiast "Ogień" był watażką, zmieniającym strony (BCh, AL, Sowieci, UB, a w końcu bandyta grabiący chłopów i mordujący Żydów).
1) Kuraś nie był członkiem Armii Ludowej, aczkolwiek jego oddział (w ramach BCh) taktycznie współpracował z AL.

2) Nie ma wiarygodnych dowodów na udział Kurasia w morderstwach na ludności żydowskiej, lub wiedzę / wpływ na ewentualny udział (słabo potwierdzony) w nich żołnierzy z jego oddziału.



Podtrzymuję jednak swoją ogólną ocenę tej postaci (przepraszając zarazem za zbyt ostrą może formę), a przede wszystkim protestuję przeciw zrównywaniu Kurasia (w roli postaci pomnikowej, czy szerzej - wzoru) z Witoldem Pileckim czy Augustem Fieldorfem.

PS. Powyższe koryguję z własnej nieprzymuszonej woli - po prostu jakoś mnie to uwierało, a i uczciwość wobec użytkowników i rzetelność do czegoś zobowiązują. Przepraszam.
Zablokowany