Floty państw bałtyckich

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

Rumunia też chorowała na kompleks krążownika?
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Andrzej J. pisze:To te kopie naszych Jaskółek?
Nie wiem.
Andrzej J. pisze:A nie było przypadkiem artykułu o planach rozwojowych floty Rumunii w "Okrętach Wojennych"?
Nic mi o tym nie wiadomo. A w jakim nr i kto pisał?

karol pisze:Rumunia też chorowała na kompleks krążownika?
I Finlandia, i Jugosławia ;)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

crolick pisze:I Finlandia, i Jugosławia ;)
Jeśli mnie pamięć nie myli to Finlandia raczej chciała budować pancerniki ulepszonego typu (ok. 3500 t).
Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1148
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Janusz Kluska »

Artykuł dotyczący krążownika dla Rumunii, projektowanego w stoczni wloskiej ukazał się w "OW" Nr. 41/1998 (26) [Andrea F.Saba przetłumaczył Tomasz Walczak].
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

Nie mam niestety dostępu do OW. :-(
Ale też ktoś pokazywał portugalski krążownik, podobny z idei do japońskich krążowników szkolnych typu Katori, czy to czasami nie JB? (nawet go umieściłem w powieści o ORP Polonia, gdzie miał wziąć udział w manewrach pod Maltą).
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Janusz - dzięki za informacje. Akurat ten artykuł odrzuciłem, gdyż po tytule nie wydawało mi się, że są tam zawarte plany rozbudowy floty rumuńskiej. Ale skoro są czy można prosić o ich podanie?!

Marku - pancernik/krążownik, na jedno wychodzi. Chodzi o posiadanie jednej dużej (cokolwiek to oznacza) jednostki, reprezentującej prestiż danego państwa.

Karolu - mowa tu pewnie o SACADURA CABRAL opisanego przez Tomasza Walczyka w OW 24
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

a propos Jaskółek

Post autor: Andrzej J. »

Za Markiem T. – MSiO nr 8 = 1/1998, s.47
Na zakończenie należy wspomnieć, że po wizycie w Gdyni rumuńskiego dowódcy marynarki wojennej, admirała Balanescu, otworzyła się możliwość eksportu okrętów tego typu do Rumunii. Rumuni nawiązali kontakt z firmą „Sepewe”, zajmującą się m.in. eksportem broni, która z kolei uzyskała zgodę KMW na przesłanie do Rumunii stosownej dokumentacji okrętowej. WPMW przygotowały odpowiednią ofertą wraz z rysunkiem i opisem technicznym w języku francuskim. Mówiono o czterech okrętach, które miała zbudować Stocznia Gdyńska, ale ostatecznie sprawa upadła. Były też pogłoski o zamiarze budowie tych okrętów w Rumunii. Wszelkie dalsze plany przerwała jednak wojna.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

książka Ciesielskiego o flotach bałtyckich międzywojnia

Post autor: Andrzej J. »

W temacie głównym:
Jest jeszcze wydana metodą małej poligrafii książka prof. Czesława Ciesielskiego „Polska flota wojenna na Bałtyku w latach 1920-1939 na tle bałtyckich flot wojennych” wydana przez Uniwersytet Gdański, Gdańsk 1985.
- oraz jej recenzja Waldemar Rezmer: Monografii Czesława Ciesielskiego pt. ..., "Zapiski Historyczne" T. LIV: 1989, z. 1, s. 174-177.

Ze swej strony dodam, że bibliografia obca była u Cz. Ciesielskiego mizerniutka (a publikacja ta była pokłosiem habilitacji) i ograniczała się do kilku książek.
ODPOWIEDZ