Ilu zginęło partyzantów?

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Saddam
Posty: 140
Rejestracja: 2006-05-03, 14:25

Post autor: Saddam »

Też oglądałem dzienniki wielu stacji i zacząłem wątpić czy ktokolwiek w Warszawie ma głowę do takich spraw. Milczenie prezydenta jest znacznie uczciwsze i bliższe prawdy niż kwieciste mowy innych polityków (generałów i premiera niestety też).
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

RyszardL pisze:Można powiedzieć, że jesteś prawie złośliwy. ;)
Bynajmniej, wcale nie jestem złośliwy. Ani z natury, ani z premedytacji. Naprawdę byłem ciekawy.
A żeby nie wyszło, że jestem także leniwy (nooo..., jestem... ale nie aż tak ;) ), to poszukałem sobie sam:
http://beta.prezydent.pl/aktualnosci/wy ... ekuje.html
Czyli podobne w wymowie i znaczeniu 'dyrdymały' polityczne, które wypada wypowiedzieć przy takiej okazji...

Natomiast poniżej rzeczywiście rzucę uwagę, którą można za złośliwość uznać.
Kolega Piotr S. przyzwyczaił już mnie do powielanych, obszernych cytatów, które bezproblemowo można znaleźć samodzielnie na większości portali internetowych. Jednak z dużym poczuciem zawodu zauważyłem, że obecnie prawdopodobnie zaczął również cytować (tyle, że bez podania źródła) teksty znalezione pod newsami, pozostawione przez internautów.
Polecam link - znaleziony zupełnym przypadkiem podczas szukania wypowiedzi Prezydenta w tej sprawie - i zwrócenie uwagi na charakterystyczną w obu przypadkach pisownię nazwiska poległego żołnierza i wyrazu 'zginoł':
http://www.tvn24.pl/1,251,8,59698210,15 ... forum.html
(Qrde, googlowe roboty wszystko teraz indeksują...)

Znak czasów?
Zamiast - twórczo - dać coś od siebie lepiej/łatwiej ograniczyć się do wtórnych opinii?
Ale w takim razie w jaki sposób można brać na serio autora takiej 'wypowiedzi'?
I jak dyskutować z osobą będącą wyłącznie 'przekaźnikiem' cudzych sądów i opinii?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Swoją drogą - gdy polscy żołnierze ginęli w Iraku, jeszcze za rządów PiS - a Sikorski, a potem Szczygło wygłaszali podobne mowy - jakoś Piotr S. się nie obruszał...
Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Jak najbardziej sie obruszałem (tak jak to określiłeś) tylko ,że tego tematu nikt nie drążył w tamtym czasie na tym forum.
Moje zdanie odnośnie tych wojenek jest niezmienne od początku uczestniczymy w dobrze wyreżyserowanym show , którego główną przyczyną był 11 września 2001 gdzie powiedzmy sobie prawde robimy za frajerów i nie mówie już o decyzjach politycznych tych ,którzy nas w to bagno wsadzili i obiecali złote góry szczególnie w Iraku ale o to ,że podobną lekcje już przerabialismy w 1968 roku ,zresztą pózniej za to musieliśmy przepraszać .
Inną otoczką jest teroryzm islamski ,który był jest i będzie i nie da sie go zanegować oczywięcie Polakom wmówiono ,że prowadzą wojne z teroryzmem podczas gdy prawdziwi mocodawcy wyreżyserowali te konflikty na swój własny biznes i użytek .
Co do pogrzebu oglądałem cały na TVN 24 głuchy nie jestem i dobrze widze całej realcji w archiwum na stronie TVN 24 nie ma aby odtworzyć jest tylko część przemówienia Tuska .
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Post autor: Boruta »

Pozwoliłem sobie odswieżyć temat w nawiazaniu do podnoszonej wcześniej kwestii celowości działań. Poniższy film dotyczy skutków celowego użycia amunicji uranowej.
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Post autor: domek »

Boruta pisze:Pozwoliłem sobie odswieżyć temat w nawiazaniu do podnoszonej wcześniej kwestii celowości działań. Poniższy film dotyczy skutków celowego użycia amunicji uranowej.

Nie bardzo lapie co ma do tego amunicja uranowa :co:
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Post autor: Boruta »

Nie dziwi mnie to.
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

1. Skąd wiadomo, że to jest akurat skutek działania amunicji z DU?
2. Czy wiadomo, jakie są statystyki deformacji noworodków w innych regionach, gdzie używano takiej amunicji?
3. Czy akurat wokół Faludży były najbardziej zacięte walki?

Przejrzałem ten raport:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1242351/

Na ile się zorientowałem, nie ma jednoznacznego powiązania użycia DU ze wzrostem deformacji noworodków. Co prawda autorzy w streszczeniu to potwierdzają, ale w tekście widzę tylko wzmianki o możliwości takiego powiązania.

Na dodatek sami autorzy stwierdzają, że opierają się na danych mocno niepewnych: ... The Basra registry studies [43,44] are the starting point for discussion. The data are both profound and enigmatic. The very existence of the data is remarkable; the data are testimony to the commitment of a clinical research group – to their patients and to the potential of science to promote knowledge that can benefit generations to come.
The data are enigmatic for several reasons. There are jarring differences between the reported data and what would be expected based on malformation registries in the West. The most striking are:
i) The very low incidence of malformations reported pre-war. While the data indicate dramatic increases in incidence of malformations since the 1991 war, they start from such a low level in 1990, pre-war, that they often only reach the baseline Western levels by 1999–2000. Does the low Iraqi baseline reflect a truly lesser incidence of birth defects in Iraq at that time as compared to the West – possibly a reflection of the impact of the types of pollution and stress that are part and parcel of life in the "developed world"? Prior to the 1991 Gulf War, compared to the West, the Iraq environment was surely more pristine and the daily rhythms and challenges different. Or was detection of birth defects at the Basra study hospital less than complete? And, if so, was incomplete detection systematic or random? ...


Odsyłam ponownie do podanego wcześniej linku o szkodliwości Dihydrogen Monoxide który doskonale pokazuje, jak można manipulować faktami: http://www.dhmo.org/facts.html
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Post autor: Boruta »

Marek T pisze:1. Skąd wiadomo, że to jest akurat skutek działania amunicji z DU?
Chociażby z opinii expertów takich jak Doug Rokke, Katsuma Yagasaki, Asaf Durakovic, czy Marion Fulk (były członek projektu Manhattan), albo ofiar wsród zołnierzy amerykańskich (wypowiedzi Arthura Bernklau, przewodniczacego stowarzyszenia weteranów, czy Terryego Jamisona z Biura ds. Weteranów), albo z International Journal of Environmental Research and Public Health z lipca tego roku. Albo:
ZESZYTY NAUKOWE AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ
ROK XLVII NR 3 (166) 2006
Ta d e u s z K a sp e r e k
Akademi a M a r y n a r k i W o j e n n e j
SKUTKI RADIACYJNE UŻYCIA AMUNICJI
ZE ZUBOŻONYM URANEM

"Pociski ze zubożonym uranem (238U) były stosowane w wojnach w byłej Jugosławii i Iraku.
Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób mających bezpośredni kontakt z pozostałościami
po ich eksplozji. Typowymi objawami są skutki popromienne, które wyrażają się
chorobowymi zmianami w organizmie, prowadzą do uszkodzenia genów napromieniowanych
i powodują zwyrodnienia u ich potomstwa
."
Wiecej:
http://www.amw.gdynia.pl/download_attac ... 8c9dac.pdf

Albo:
"Wskutek szerokiego stosowania zubożonego uranu
pola walk przyszłości będą jak żadne znane z historii (...)
pozostaną strefą śmierci na długo po zakończeniu działań wojennych.
"
dr Asaf Durakovic, wystąpienie przed Kongresem USA
2. Czy wiadomo, jakie są statystyki deformacji noworodków w innych regionach, gdzie używano takiej amunicji?
Czy statystyki tego nie wiem. Potwierdzony wpływ dotyczyu min poligonu Vieques na Puerto Rico, rejonu Tora Bora w Afganistanie, czy afgańskich prowincji Laghman i Paktita (ta ostatnia ma przydomek prowincji dzieci-galaretek).
Ponadto w przypadku skażenia uranem dzieci w Pendzabie za mozliwą przyczynę bierze się min. użycie materiałów wybuchowych zawierających zubozony uran podczas budów w dórnym biegu rzeki Satluj.
Ponadto:
"Wiosną 2008 roku agencja prasowa Iraku, która tak naprawdę jest agencją aliantów, ogłosiła, że jedynie w Iraku 18 regionów nie nadaje się do zamieszkania. Są to regiony wokół Bagdadu, Nasarii i Basry"
Frieder Wagner autor filmu „Deadly Dust – Todesstaub"
3. Czy akurat wokół Faludży były najbardziej zacięte walki?
Czy najbardziej, tego nie wiem, ale mówi się o dwóch bitwach.
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Dziękuję za podanie linków.
Boruta pisze:
Marek T pisze:1. Skąd wiadomo, że to jest akurat skutek działania amunicji z DU?
Chociażby z opinii ekspertów takich jak Doug Rokke, Katsuma Yagasaki, Asaf Durakovic, czy Marion Fulk (były członek projektu Manhattan), albo ofiar wśród żołnierzy amerykańskich (wypowiedzi Arthura Bernklau, przewodniczącego stowarzyszenia weteranów, czy Terryego Jamisona z Biura ds. Weteranów), albo z International Journal of Environmental Research and Public Health z lipca tego roku.
Uwierzę, jak zobaczę WIARYGODNE statystyki. To znaczy odnoszące się do innych rejonów Iraku, do sytuacji przed wojną (a nie w odniesieniu do innych państw...), robione na podstawie dużych próbek (a nie pojedynczych wypowiedzi weteranów indagowanych przez Internet). O kłopotach związanych z uzyskaniem wiarygodnych danych piszą w linku, który podałem wcześniej.

A co do "ekspertów":
Doug Rokke: wg wersji oficjalnej he was the U.S. Army's Depleted Uranium Project director from 1994 - 1995.. A tutaj masz faktyczny przebieg jego służby: http://du-blog.wildclearing.com/2007/06 ... essee.aspx . Trzeba tylko zajrzeć w komentarze. I jeszcze tu: http://www.veteranstoday.com/2010/07/30 ... las-rokke/

Katsuma Yagasaki: Dr. Katsuma Yagasaki, a Japanese physicist, has estimated that depleted uranium munitions since Cheney's 1991 Gulf War has contaminated the global atmosphere with radiation equivalent of 400,000 Nagasaki bombs. Jak on to wyliczył? A co z radioaktywnością z elektrowni i prób nuklearnych? Czy mamy jeszcze prawo żyć? Można z tego wysnuć jeszcze jeden wniosek: jeżeli bez większych szkód przetrwaliśmy radiację 400 000 bomb z Nagasaki, to te całe arsenały nuklearne nie były takie groźne ...

Marion Fulk - w 2005 r. miał około 80 lat. Czyli w 1945 miał około 20 lat. Co on robił przy projekcie "Manhattan"? To ten sam, który na podstawie fotografii stwierdził, że Twin Towers na Manhattanie zostały ostrzelane rakietami z DU? http://www.bollyn.com/home

A przedstawiciele weteranów - cóż, walczą o jak największe renty czy odszkodowania.
Boruta pisze:ZESZYTY NAUKOWE AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ - ROK XLVII NR 3 (166) 2006
Ta d e u s z K a sp e r e k
Akademia M a r y n a r k i W o j e n n e j
SKUTKI RADIACYJNE UŻYCIA AMUNICJI ZE ZUBOŻONYM URANEM
"Pociski ze zubożonym uranem (238U) były stosowane w wojnach w byłej Jugosławii i Iraku. Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób mających bezpośredni kontakt z pozostałościami po ich eksplozji. Typowymi objawami są skutki popromienne, które wyrażają się chorobowymi zmianami w organizmie, prowadzą do uszkodzenia genów napromieniowanych i powodują zwyrodnienia u ich potomstwa."
Wiecej:
http://www.amw.gdynia.pl/download_attac ... 8c9dac.pdf
Sorry, ale to jest żenada. Oczywiście brak statystyk, ale z kilkakrotnym odwołaniem przypisami do pisma naukowego "Nexus". A czym zajmuje się "Nexus"? Nexus is a bi-monthly alternative news magazine. It covers geopolitics and conspiracy theories; health issues, including alternative medicine; future science; the unexplained, including UFOs; Big Brother; and historical revisionism. The magazine also publishes articles about freedom of speech and thought, and related issues. It is owned and edited by Duncan Roads. Tak podaje Wikipedia ( http://en.wikipedia.org/wiki/Nexus_(magazine) ). Dla niedowiarków: http://www.nexusmagazine.com/index.php? ... &Itemid=71 :

... Nie będę się pastwił.
Boruta pisze:
Marek T pisze:2. Czy wiadomo, jakie są statystyki deformacji noworodków w innych regionach, gdzie używano takiej amunicji?
Czy statystyki tego nie wiem.
No to o czym rozmawiamy? O tym co się nam wydaje? O dogmatach?
Boruta pisze:Potwierdzony wpływ dotyczy min poligonu Vieques na Puerto Rico, rejonu Tora Bora w Afganistanie, czy afgańskich prowincji Laghman i Paktita (ta ostatnia ma przydomek prowincji dzieci-galaretek).
Wpływ ... czego?

Próbowałem znaleźć coś sensownego o rejonie Paktita, ale guglanie na temat "Paktita uranium" dało trzy pełne strony(!) linków do jednego i tego samego artykułu (wystąpienie hinduskiego admirała Vishnu Bhagwat), który oczywiście posługuje się sloganami, a nie konkretami. Dalej mi się po prostu odechciało ...
W pobliżu Tora Bora - na ile znalazłem - znajdują się złoża rud radioaktywnych, więc przypisanie czegokolwiek w tamtym rejonie amunicji z DU (a rozumiem, że o tym dyskutujemy) jest klasyczną manipulacją.
Na poligonie Vieques przez 60 lat testowano różną amunicję, a wraz z nią chyba całą tablice Mendelejewa, więc - znów - przypisywanie całego zła amunicji z DU jest wyraźnym nadużyciem. Zresztą, wg Wikipedii ( http://en.wikipedia.org/wiki/United_Sta ... uerto_Rico , w mojej opinii źródło bardziej miarodajne niż "Nexus") w rejonie poligonu Vieques amunicji DU użyto tylko raz: In addition to the toxic materials that the Navy had been dropping on Vieques since the 1940s, in 1999 the Navy “accidentally” fired depleted uranium bullets ("DU"). The Navy admitted to firing just 263 rounds of depleted uranium bullets ... While the health effects of DU are largely unknown, it is believed to cause cancer, the phenomenon know as Gulf War Syndrome, radiation poisoning, and respiratory problems.

Fajne. Nie wiemy jakie skutki powoduje DU, ale mogą to być GW Syndrom, zaburzenia oddychania, itp. Spokojnie możemy dodać hemoroidy i rdzewienie karoserii, czemu nie. Na pewno występują w tym rejonie.
Boruta pisze:"Wiosną 2008 roku agencja prasowa Iraku, która tak naprawdę jest agencją aliantów, ogłosiła, że jedynie w Iraku 18 regionów nie nadaje się do zamieszkania. Są to regiony wokół Bagdadu, Nasarii i Basry"
Frieder Wagner autor filmu „Deadly Dust – Todesstaub"
Czy nie sądzisz, że taka opinia może byc wygłoszona po to, aby zwiększyć zainteresowanie filmem pana Wagnera? A co do sytuacji w rejonie Basry i wiarygodności "agencji prasowej Iraku" - odsyłam do mojego poprzedniego postu.

Ciekawy jest ten link: http://makeheadline.blogspot.com/2010/0 ... nated.html , a w nim:
... "We have only found one area so far in Falluja," Othman said. "But there are other areas that we will try to explore soon with international help."
The Guardian reported in November claims by local doctors of a massive rise in birth defects in the city, particularly neural tube defects, which afflict the spinal cords and brains of newborns. "We are aware of the reports, but we must be cautious in reaching conclusions about causes," Othman said. "The general health of the city is not good. There is no sewerage system there and there is a lot of stagnant household waste, creating sickness that is directly affecting genetics. We do know, however, that a lot of depleted uranium was used there...

Czyli smród, brud i ubóstwo - ale winna jest oczywiście amunicja z DU.

A w ogóle, to warto podyskutować z tym: http://www.ntanet.net/traprock.html
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Post autor: Boruta »

Marek T pisze:Uwierzę, jak zobaczę WIARYGODNE statystyki.
Cóż, jesli chcesz wierzyc w kłamstwa sponsorowane przez władze, to Twój problem. Tylko pamietaj, że za Katyń odpowiadają Niemcy. :D
To znaczy odnoszące się do innych rejonów Iraku, do sytuacji przed wojną (a nie w odniesieniu do innych państw...), robione na podstawie dużych próbek (a nie pojedynczych wypowiedzi weteranów indagowanych przez Internet). O kłopotach związanych z uzyskaniem wiarygodnych danych piszą w linku, który podałem wcześniej.
Proszę Cię bardzo. Przed 2003 r, lekarze w Falludży przyjmowali ok. 2-4 takich porodów na miesiąc, obecnie rodzi się średnio dwójka dzieci z uszkodzeniami dziennie.
Doug Rokke: wg wersji oficjalnej
Wg jakiej wersji oficjalnej?
A tutaj masz faktyczny przebieg jego służby
Słuchajcie Marek T kłamie! On wcale nie jest papieżem! Moment a kto powiedział, ze jest? ;)
Można z tego wysnuć jeszcze jeden wniosek: jeżeli bez większych szkód przetrwaliśmy radiację 400 000 bomb z Nagasaki, to te całe arsenały nuklearne nie były takie groźne ...
"It is estimated that in the First Gulf War, 320 to 800 tons of DU were used,scattering indeed 14,000 to 36,000 times more radiation than in Hiroshima."
http://www.ratical.org/radiation/DU/KYagasakiOnDU.pdf - tu mozesz też doczytac o róznicach.
Zapomniałes sie do Durakovica przyczepis. Jakbyś nie miał do czego ( http://www.porthopehealthconcerns.com/C ... .A.C.P.htm ), to podpowiadam - muzułmanin.
Sorry, ale to jest żenada.
Żenadą jest popieranie zbrodni wojennych.
No to o czym rozmawiamy?
Obejrzyj sobie filmik, to bedziesz wiedział.
guglanie na temat "Paktita uranium" dało trzy pełne strony
To chyba chińskiej wersji używasz. Bo mi ta konkretna fraza 49 wyników.
wg Wikipedii
Przepraszam, wg czego?
rejonie poligonu Vieques amunicji DU użyto tylko raz
ROTFL! ROTFL! ROTFL! Żartujesz sonie? To jest oficjalna bajka rządowa. Udowodnij ja. Bo jak na razie Departament Zdrowia Puerto Rico ustalił, że zachorowalnośc na raka w rejonie Vieques jest 26,9 % powyzej sredniej w Puerto Rico. Przy czym taki doktor Rafael Rivera-Casta uważa, ze te dane są przestażałe i dzis jest to ponad 50%.
Czyli smród, brud i ubóstwo
Wybacz, ale to już nawet nie jest ciemnota.
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Boruta pisze:1. Przed 2003 r, lekarze w Falludży przyjmowali ok. 2-4 takich porodów na miesiąc, obecnie rodzi się średnio dwójka dzieci z uszkodzeniami dziennie.

2.
Doug Rokke: wg wersji oficjalnej
Wg jakiej wersji oficjalnej?
A tutaj masz faktyczny przebieg jego służby
Słuchajcie Marek T kłamie! On wcale nie jest papieżem! Moment a kto powiedział, ze jest? ;)
ad.1. Czy przeczytałeś uwagę o wiarygodności irakijskich danych - dwa (albo trzy - zależy jak liczyć) posty wyżej? Bo z tego, co piszesz wynika, że albo nie przeczytałeś, albo nie zrozumiałeś.

ad.2. Wersji oficjalnie propagowanej przez Douga Rokke i dziennikarzy, którym nie chce się sprawdzić faktów leżących na wyciągniecie dłoni. A przy okazji taki kwiatek: http://www.veteranstoday.com/2010/07/30 ... las-rokke/

Do Durakovica tez mógłbym się przyczepić (w kwestii wykonywania pomiarów w Afganistanie), ale po co? Tego co podałem wyżej starczy aż nadto.
Do reszty Twojego postu się nie odnoszę, bo - wybacz - nie ma do czego.
Aha - używam angielskiej (amerykańskiej?) wersji gugla (google.com).
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Post autor: Boruta »

Wypisujesz bzdury. Tworzysz sobie jakąs nieistniejąca konstrukcje, a potem z donosnym hurra ja obalasz panie papież.
A co do wiarygodsnosci, to co tam słychać z bronią jadrową Saddama? Twoi fumfle, którym tak wierzysz znaleźli ją w końcu? Moze w Klewkach?

PS. Zacznij używać google.pl . Najwyraźniej jest dokładniejsza.
:D
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Z mojej strony over and out.
Dobranoc i miłych snów.
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Post autor: domek »

Trzeba miec swiadomosc ze :lol:

Sklodowska calymi latami mielila rudy wranu lapami
Ze ona pylicy nie dostala :P

A zaszkodzilo jej zabawianie sie radem :P Teraz to sie go przechowuje w trunanach radowych a wtedy ooooooooo jakie fajne niebieskie swiatelko daja te sole

pozdrawiam :lol:
ODPOWIEDZ