Polskie monitory "po rosyjsku"

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Zainstaluj sobie obsługę cyrylicy
Nemo

Re: obsługa cyrylicy

Post autor: Nemo »

Dziękuję. Chociaż ja wiele tekstów w cyrylicy, bez jakiejkolwiek instalacji odbieram i czytam, pomimo faktu, iż czytanie długich tekstów bukwami to nie jest to, co lubię najbardziej. Przy okazji informuję, iż jest bardzo ciekawa internetowa rosyjska gazeta "www.grani.ru", niezależna od Cara Putina i czasami zadziwiająco krytyczna, n. p. jak się jakiś skandal w Rosyjskiej Marynarce trafi. Ich bezczelność jest tak wielka, iż z okazji 60-tej rocznicy Normandii osmielili się napisać, iż w wyniku tej inwazji Niemcy wycofali mnóstwo lotnictwa i innych sił z Frontu Wshodniego, dzięki czemu Armia Czerwona przeszła do wielkiej ofensywy.
Gość

Post autor: Gość »

Panowie, czy mógłbym jeszcze "załapać" się na materiały z Morza?
Z góry serdecznie dziękuję...
marwaj@poczta.onet.pl
Wawrzyniec Markowski
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Anonymous pisze:
RyszardL pisze:
Marek T pisze:Kuligiewicz opisywał monitory, trałowce, kutry "austriackie" i KILIŃSKIEGO. Do bocznokołowców nie doszedł. Jedyne dostępne rysunki to szkice z dodatku do "Wielkich Dni Małęj Floty", a rysunki na stronie R Kadowa są w zasadzie ich powtórzeniem. .

Dzięki za informację. Szkoda, że nie ma
Mam nigdy nie wydrukowany art. p. Prosnaka, gdzie sa rysunki REKONSTRUKCYJNE bocznokołowćów Wisła, Pułkownik Sikorski, Kiliński (napęd nie bocznokołowy), Emilja Plater,Pancerny 1, Wawel (2 wersje przed i po przb.) i Zamoyski.
Nie poszedł on do druku z powodu zastrzeżeń natury merytorycznej Waldka Danielewicza
Jeśłi by ten txt o okretach rzecznych Polski Odrodzonej sprawdzili Marek T. wspólnie z Waldkiem to wtedy mógłbym puscic to w "MSiO". ale decyzja nalezy od nich - sa tu wyjątkowo kompetentni...
Andrzej J.

Andrzeju, gdybyś zechciał jakoś obu Panów namówić do współpracy i zamieścić ten artykuł, to byłbym bardzo wdzięczny. Tak mało jest o tamtych czasach.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Anonymous pisze:Panowie, czy mógłbym jeszcze "załapać" się na materiały z Morza?
Z góry serdecznie dziękuję...
marwaj@poczta.onet.pl
Wawrzyniec Markowski

Mam pytanie, o które materiały Ci chodzi. Mam wszystkie, które rozesłałem do Kolegów, czyli o Pińsku, Nieuchwytnym i po zajęciu tamtych obszarów przez naszych "braci Moskali". Mogę to wsadzić w maila i posłać. Format pdf do odczytu i lużne zdjęcia.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

OK, ale Waldek -najwybitniejszy w Polsce znawca od rzecznych metalowych i wszystkiego co małe (biała flota, holowniki, pilotówki) - ma sezon w pracy, a Marek T. jest chyba (?) na urlopie. Obaj się znaja i lubią, tak że nie widze problemu. poza ewtl. daniem im trochę czasu.
Andrzej J.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Andrzej J. pisze:OK, ale Waldek -najwybitniejszy w Polsce znawca od rzecznych metalowych i wszystkiego co małe (biała flota, holowniki, pilotówki) - ma sezon w pracy, a Marek T. jest chyba (?) na urlopie. Obaj się znaja i lubią, tak że nie widze problemu. poza ewtl. daniem im trochę czasu.
Andrzej J.
Andrzeju, chwalić Boga i podskakiwać, że Panowie się lubią. Poczekajmy zatem, aż usiądą do tematu. Najważniejsze, żeby ich tym zainteresować, a wtedy juz pójdzie.
Gość

Post autor: Gość »

Ryszard L. napisał
Mam pytanie, o które materiały Ci chodzi. Mam wszystkie, które rozesłałem do Kolegów, czyli o Pińsku, Nieuchwytnym i po zajęciu tamtych obszarów przez naszych "braci Moskali". Mogę to wsadzić w maila i posłać. Format pdf do odczytu i lużne zdjęcia.
Bardzo proszę o wszystko, jeśli można...:-) Z góry dziękuję. Odbiór potwierdzę za tydzień, po powrocie z Estonii...
Pozdrawiam,
Wawrzyniec
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Bardzo proszę o wszystko, jeśli można... Z góry dziękuję. Odbiór potwierdzę za tydzień, po powrocie z Estonii...
Pozdrawiam,
Wawrzyniec

Nie ma problemu. Już wysłałem. Potwierdź, czy otrzymałeś dwa listy z załącznikami
RyszardL
murzik
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-24, 18:34

Morzyrz - Torun - Â?íí?ö?

Post autor: murzik »

Фоторепортаж об экспедиции к останкам монитора "Винница"

Винница = Torun = Morzyrz

http://photofile.ru/users/zeemurzik/3043659/

Уважаемые коллеги - если есть возможность переведите пожалуйста на польский язык - текст в начале альбома.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Kilka fotek Krakowa po podniesieniu w 1939

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spichakov
Posty: 10
Rejestracja: 2010-01-30, 20:57
Lokalizacja: Lwow
Kontakt:

Post autor: Spichakov »

Автор предыдущего сообщения забыл указать источник фотографий -
Центральный военно-морской музей (Санкт-Петербург). Размещены они были в моей статье в журнале "Морская кампания", затем вошли в мою книгу "Пинская военная флотилия в документах и воспоминаниях"
Подробнее здесь: http://www.pinsk-flot.narod.ru/

С уважением, Валерий Спичаков
pinsk.flot@yandex.ru
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Janik41 pisze:Kilka fotek Krakowa po podniesieniu w 1939
Nie daje mi spokoju to auto osobowe na pokładzie za wieżą. Rosjanie stworzyli mit?, a może to prawda, że była to własność "Księcia Polesia" czyli komandora Witolda Zajączkowskiego.Ladnie wpisywało się to w propagandę ówczesną, wiadomo "Polscy Panowie bardziej dbali o rzeczy osobiste, a nie zawracali sobie głowy wojną".
Spotkałem się z wersją, ze zdjęcia były robione specjalnie z takich ujęć, aby nie było widać auta, ale to znów przeczy temu co napisałem powyżej.
Spichakov
Posty: 10
Rejestracja: 2010-01-30, 20:57
Lokalizacja: Lwow
Kontakt:

Post autor: Spichakov »

Повторю моё сообщение годичной давности, сделанное на форуме "Цусимы".
1) О легковом автомобиле, захваченном импровизированным моторизованным отрядом Днепровской флотилии в октябре в р-не Камень-Коширский впервые упомянул в газете "Красный флот" Н.Н.Ланин, прикомандированный тогда к флотилии.
2) Тогда считалось (без объяснений) что это авто командующего Польской речной флотилией.
3) Далее я предполагаю, что, дабы "трофей" не увели пехотинцы - его и вкатили на нос "Кракова", предварительно развернув орудия в корму. Потому и нет ни одного снимка "Кракова" с носа, чтобы не было лишних вопросов со стороны начальства.
4) российские знатоки не смогли определить по фаре и колесу тип авто.
С наилучшими пожеланиями, Валерий Спичаков
pinsk.flot@yandex.ru
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

No i kolejny mit rozwiał wiatr historii.
Pewnie na drogach odwrotu nie brakowało porzuconych bezpańskich pojazdów.
Wielkie dzięki za wyjaśnienia Kolego Spichakov.
Spichakov pisze:4) российские знатоки не смогли определить по фаре и колесу тип авто.
Może polscy fanatycy motoryzacji przedwojennej będą wstanie określić typ auta.


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

25 – 27 августа 2007 г. на территории Гомельской области Белоруссии состоялась международная экспедиция по местам боев моряков Пинской военной флотилии в 1941 г. на реке Березина. Экспедиция была организована и проведена членами трех общественных организаций – «Товарищества ветеранов разведки ВМФ» (Киев, Украина), военно-патриотическо го клуба «Поиск» (Шклов, Белоруссия) и Московского клуба истории флота (Москва, Россия) – при поддержке администрации Светлогорского района Гомельской области и поселка Паричи. Членами экспедиции было выявлено место гибели советского речного монитора «Винница», где были произведены митинг, памятная служба, раскопки и возложение венка. На ближайшее время запланировано продолжение аналогичных работ экспедиции на месте гибели речного бронекатера № 205, также погибшего в июле 1941 года.
Czyli, w skrócie, po naszemu - przeprowadzono eksplorację wraku ex ORP Toruń. Fotki z tego przedsięwzięcia można obejrzeć tutaj:
http://photofile.ru/users/zeemurzik/3043659/?page=1
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
ODPOWIEDZ