Jednostki Wolnego Miasta Gdańska

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

Witam,
mam pytanie męczące mnie od dawna: czy są gdzieś ogólniedostępne materiały ikonograficzne (a najlepiej plany) frachtowców pływających pod banderą WMG?
Pytanie nr 2 - dla "Wiborga II" Miciński/Kolicki (fakt, wiekowe to już źródło) podają jako armatora Danziger Seetransport GmbH, w spisie w poście AvM figuruje Paul Zoeke - to tak tylko z ciekawości, nie mam na celu dzielenia włosa na czworo;
Pytanie nr 3 - w modelu holownika ALBERT FORSTER wydanym przez JSC odznaką armatorską D.G. Weichsel (Weichsel A.G.?) jest czarne koło na białej opasce. Czy holowniki miały inny kolor koła niż "pasażery", czy jest to pomyłka? BTW - na pięknym zdjęciu statków cumujących przy Długim Pobrzeżu wygląda jakby w tym czerwonym kole było jeszcze "cuś".
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Oznaka ta została błędnie wydrukowana. Na białej opasce było czerwone koło z czarną literą W. Różnica polegała na tym że holowniki miały komin czarny a pasażery czarny do górnej opaski a poniżej jej żołty
W.DANIELEWICZ
Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

Dziękuję za informację.
Model z "wydawniczym" znakiem armatorskim wygląda tak
Obrazek
a powinien wyglądać tak:
Obrazek
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

tender pisze:Dziękuję za informację.
Model z "wydawniczym" znakiem armatorskim wygląda tak
Obrazek
a powinien wyglądać tak:
Obrazek
Pozdrowienia
Tender - czy reflektor i osłonę pomostu sam dorabiałeś, czy w starszych wydaniach tego modelu były dołączone??
(BTW. Flaga i komin w moim wydaniu są jak najbardziej poprawne)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

Witam,
reflektor i reling/nadburcie na pomoście namiarowym to moja radosna "tfurczość". Nabyłem drogą kupna :D również drugie wydanie Gustloffa i też zauważyłem, że oznaka armatorska jest poprawiona. Gdybyż tak jeszcze parę gdańskich statków...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

tender pisze:Witam,
reflektor i reling/nadburcie na pomoście namiarowym to moja radosna "tfurczość".
A masz może jeszcze gdzieś rysunki tych części (albo wymiary), czy też korzystałeś z części z innych modeli?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

Nie chciałbym rozśmieszyć P.T. forumowiczów ale po prostu patrzyłem na rysunek na okładce i naszkicowałem sobie w skali te elementy tak, żeby się kupy trzymały. Wiadomo, że barierka pokładowa musi mieć ok.1m wysokości co się przekłada na 2,5 mm na modelu i być przerwana tam gdzie jest drabinka - ot i cała filozofia.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

tender - nie wiem co w tym śmiesznego. Ja pewnie zrobię podobnie :wink:
A reflektor?

Anyway - na wikipedi znalazłem rysunek FORSTERA (przypuszczalnie oparty na Micińskim): http://pl.wikipedia.org/wiki/Herkules_%28holownik%29
Jak widać różni się on znacznie od modelu. Czy ktoś posiada przedwojenne zdjęcie FORSTERA co by rozstrzygnąć, która wersja jest prawidłowa?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

takie zdjęcie może się przydac?
Obrazek
Image Hosting provided by ImageBam

Źródło nieznane, opasły internet, ale zdjęcie przedwojenne
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

crolick - 1.śmieszne jest to, że na forach modelarskich (BTW - których sam jestem uczestnikiem, p. Mikromodele) przy relacjach z budowy dokumentuje się położenie niemal każdego nita :czytaj: a tu facet wyjeżdża z walorką (mocno powiedziane) bazującą na obrazku z okładki. Reflektor też był robiony na tzw. czuja i ze zdjęć widać, że go przynajmniej dwa numery przewymiarowałem.
2. Jak już mam być "Janek ścisły znad Wisły" :D - a właściwie znad Odry to znalazłeś rysunek Herkulesa a nie Forstera. Różnice są bo być muszą - statek był przebudowywany. Nie spotkałem się jeszcze w swojej "karierze" zawodowej i hobbystyczno-shiploverskiej, żeby jednostka po iluś tam latach eksploatacji odpowiadała stanowi wg dokumentacji zdawczej.

Glasisch - dzięki za piękny obrazek; jak się zdrażnię to walnę model nr2 z drugiego wydania Gustloffa, tym razem już zrobiony bardziej sensownie.
A generalnie to dalej męczy mnie moje pytanie nr 1 z sierpnia 2008r. - czy można dorwać gdzieś "obrazki" (ale jako plany/planiki) gdańskich statków?.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Moge poszukac

Mam kilka ladnych planow, powiedzu tylko jakie ciebie nteresuje
Mam prawie komplet Schiffbau

Ostatnioo znalazlem nawet plan z 1860 kutra zaglowego Klawittere
raz z 1865 lodzi ratowniczych Dervienta.

avm
Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

Dla uściślenia - zgodnie z tematem wątku interesują mnie nie tyle statki zbudowane lub zarejestrowane w Gdańsku jako takim, ale frachtowce pływające pod banderą WMG - takie małe zboczonko :roll: . Ogólnie dostępne są późniejsze Rataj i Nyssa, w książeczce Schiffe von Gestern znalazłem planik Tankmotorschiff ZOPPOT z 1920r.(15.750 DWT, L=160m!) ale gdzie jest reszta??? - no coś chyba pod banderą gdańską pływało?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Ano pływało, i to całkiem sporo. Tylko generalnie albo niewielkie jednostki, (poniżej 3000 BRT), albo duże, ale krótko (2-3 lata). Przykładowo spółka Baltisch-Amerikanische Petroleum Import Co. GmbH zamówiła lub zakupiła kilka statków na przełomie dekad, ale już w połowie lat 30. przerejestrowała je np. do Panamy.

Planów nie mam, najwyżej jakieś rzuty boczne.

Przykład, rysunek z Grönera (jednostka zaliczyła epizod w Kriegsmarine). Być może największy statek WMG - zbiornikowiec Gedania (rok budowy 1920, 8966 BRT), pod gdańską banderą do 1933.

Obrazek
Awatar użytkownika
tender
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-21, 19:11
Lokalizacja: Wrocław, czasami Hamburg

Post autor: tender »

3000 BRT to nie takie małe, to mniej więcej wielkość Morskiej/Stalowej Woli lub Warszawy, i tej pierwszej, i tej drugiej nieprzejętej przez Polbryt - chyba, że w tekście omskło się jedno zero, co wydaje mi się najbardziej prawdopodobne. Spis statków wg stanu na 1-IX-39 jest na poprzedniej stronie tematu, tylko mi biega o te "obrazki"; w necie jako takim posucha, trzeba by rzeczywiście stukać do drzwi gdańskich instytucji.
BTW - wzmiankowany przeze mnie ZOPPOT należący zresztą do tego samego armatora, miał 9932 BRT i stoi napisane, że był największym tankowcem motorowym swoich czasów, tak, że chyba on był największą jednostką WMG.
PS: Chyba przez te upały nie zachowałem się i zajechało z lekka burakiem - pothkan, dziękuję za "obrazek"
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Rzeczywiście, zapomniałem o Zoppocie :oops: Gdański również w latach 1920-1933. Później niemiecki Wilhelm A. Riedemann.

Obrazek

A tutaj fotki: http://www.aukevisser.nl/german/id111.htm
ODPOWIEDZ