FOW, nie-FOW [wydzielony]

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

FOW, nie-FOW [wydzielony]

Post autor: janik41 »

Faktycznie to już nie jest FOW, zresztą widzę to po ucieczce userów :D Wychodzi na to że wolno pisać dokładne według ram określonych przez moda, szkoda, ale chyba nadszedł czas się pożegnać :-D
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Z tego co pamiętam zmiany w sposobie prowadzenia forum nastapiły na skutek braku moderacji pewnych burzliwych dyskusji. Wówczas to naprawdę wielu użytkowników powiedziało "Dziękuję". Po zmianach, część z nich wróciła i pisze, część wróciła i czyta, część wróciła, pisze i czyta, ale dużo rzadziej niż wcześniej. Ideą zmiany moderacji było zapobieżenie temu do czego doszło FOW przed dwoma laty, czyli osiągnięciu "masy krytycznej".

Jako, że FOW to dobro wspólne, każde zdanie odnośnie odmiennej formy prowadzenia forum jest głosem ważnym. Jeżeli obecna moderacja jest zbyt restrykcyjna to w moim przekonaniu nic nie stoi na przeszkodzie by dokonać pewnych zmian. Natomiast ideą funkcji modeatora jest... moderowanie. W moim przekonaniu zawiera się w tym swoiste powściąganie rozrastania się dyskusji kręcących się w kółko i próbę namówienia do odnalezienia argumentacji tak merytorycznej jak to możliwe.

Pozdrawiam,
Marmik
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Post autor: jogi balboa »

Skoro już to drążymy. To jest problem dwóch rzeczy nie do pogodzenia ze sobą: starego FOW i nowej moderacji. Ja dwojga złego jednak wolę moderatora Marmika. Byłoby szkoda gdyby się wypalił mentalnie, więc korzystając z okazji chcę powiedzieć że doceniam jego pracę chociaż na pewno czasami nadwerężam cierpliwość. Stary nie odchodź.
A wielu starych użytkowników nie ma już od znacznie bardziej dawna, część pewnie dorosła albo się pożeniła. :-D
Natomiast moja wypowiedź w tamtym temacie miała ukryte drugie dno. Jeśli już zamykać to nie na 2-3 dni, ale co najmniej na tydzień lub dwa.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

jogi balboa pisze:A wielu starych użytkowników nie ma już od znacznie bardziej dawna, część pewnie dorosła albo się pożeniła. :-D
Niestety to nie to - rozmawialiśmy o tym także na ostatnim zlocie z DWS. FOW się rozjechało w bliżej nieokreślonym kierunku i zupełnie zatraciło swój charakter.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: FOW, nie-FOW [wydzielony]

Post autor: SmokEustachy »

janik41 pisze:Faktycznie to już nie jest FOW, zresztą widzę to po ucieczce userów :D Wychodzi na to że wolno pisać dokładne według ram określonych przez moda, szkoda, ale chyba nadszedł czas się pożegnać :-D
Oj Janik. Faktycznie to kto uciekł? Większość interesujących tematów się omówiła w końcu i stąd zjawisko.
Natomiast uprzejmie podkreślam, że owa dyskusja była zgodna z konstytucyjnymi wartościami pluralizmu światopoglądowego.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

I to wcale nie przed chwilą. Zaczęło to być bardziej zauważalne, gdy Krzysztof Gerlach przeniósł się na własne forum. Ale już wcześniej działo się raczej niewiele...
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

pothkan pisze:I to wcale nie przed chwilą. Zaczęło to być bardziej zauważalne, gdy Krzysztof Gerlach przeniósł się na własne forum. Ale już wcześniej działo się raczej niewiele...
Trochę się działo niewiele, a trochę wiele. Zlikwiduj działy to się okaże, ile wątków się pojawia. Jak się porobiło działów to faktycznie w kilku nie ma ruchu dzień- w dzień.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Każde forum w pewnym momencie "się wypala", ale jeżeli przeżyje ten punkt krytyczny, to na ogół postrzelane, ale wchodzi w "drugie życie".
Imho, FOW jest bdb forum. Mimo że kilku użytkowników odeszło lub rzadziej zagląda, nadal trzyma fason i poziom.

Moderacja jest na równym, bdb poziomie i jedyną zmianą, której bym się domagał (wręcz), to dodanie ikonki "raportuj zły post".

Moderom :piwko:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

jogi balboa pisze:...chociaż na pewno czasami nadwerężam cierpliwość.
To nie jest kwestia mojej cierpliwości (i kto jak kto, ale Ty jej nie nawyrężasz) tylko tego, że oprócz miłej, choć czasem ciętej pogawędki, wszystkie dyskusje muszą do czegoś prowadzić. Trudno mi zaakceptować kontunuowanie dyskusji w formie robienia sobie jaj z tego czy tamtego uzytkownika. W psycholach proszę bardzo, ale w innych działach jednak chyba chodzi o jakiś element poznawczy.
Doskonale rozumiem, że cietość języka czasami pobudza adwersarzy do intenywniejszego zagłębienia się w temat (znam to przecież z autopsji), a może i do przypadkowego odkrycia nowych ciekawostek, ale czasami jest tak, że szanse na to wydają się nieporoporcjonalnie małe do potencjalnych szkód. Wówczas, wkracza moderator. Nie było i nie ma na FOW ostrzeżeń, czerwonych kreseczek, podkreślania błędów, przecinków i innych badziewstw. Są prośby o zmianę konwencji dyskusji lub jej elementów. Dyskutanci się nie zastosują do nich to nie ma wyrywania włosów spod pachy za karę. Jest kolejna prośba.
Jezeli nie mam pewności co do werdyktu to nie staję ani po jednej ani drugiej stronie barykady.

Dyskusje małej grupy forumowiczów z Ferebym miały swoje miejsca gdy uznałem, że warto zaapelować o pewne zmiany. Nawet jeśli pomogło na krótką chwilę to i tak dobrze. Eskalacja docinek, szyderstw czy złośliwości nie jest tym co należy do przyjemnej lektury.

Jeżeli ta konwencja, ustalona wszak w dyskusji tu na forum, jest błędna to można ją zmienić. Sytuacja, że wcześniej jak były pyskówki to ludzie pisali więcej postów, nie jest zgodna z tym co podobno chciano tu skończyć.
Mitoko pisze:FOW się rozjechało w bliżej nieokreślonym kierunku i zupełnie zatraciło swój charakter.
Podobnie dzieje się z wiekszością internetowych list dyskusyjnych. Dochodza do pewnego punktu, a potem następują zmiany.
To FOW nie jest już tamtym FOW, to fakt. Problem w tym, że w tamtym FOW wiele osób nie chciało uczestniczyć. Mam na myśli ten etap do którego forum wyewulowało.
Można śmiało powiedzieć, że problem sprowadzał sie w sumie do jednego uzytkownika, bo reszta z mniejszym lub większym wysiłkiem potrafiła sie dogadać, ale ewolucja trwała. Skończyło sie na tym, że ludzie deklarowali odejście (na znak protestu przeciwko udziałowi w "bijatyce").
SmokEustachy pisze:Oj Janik. Faktycznie to kto uciekł? Większość interesujących tematów się omówiła w końcu i stąd zjawisko.
pothkan pisze:I to wcale nie przed chwilą. Zaczęło to być bardziej zauważalne, gdy Krzysztof Gerlach przeniósł się na własne forum. Ale już wcześniej działo się raczej niewiele...
Zaczęło się gdy zmniejszyła sie liczba postów pisanych przez technicznych ekspertów (np. Tellera), potem nastąpił krach gdy odbój dał sobie np. M.Błuś, Zelint i inni. Wydaje mi sie, że ustalono iż u podstaw leży zatracenie poznawczej funkcji forum i dryfowanie w stronę szermierki słownej z zastosowaniem całej palety dostępnych chwytów erystycznych. Starcia prowadzili ze sobą zarówno uzytkownicy (w tym ja) jak i moderatorzy.

W efekcie zmian liczbę moderatrów zmniejszono i pojawiło sie to czego nie było na czas, czyli interwencje. Nie wprowdzono regulaminu, ostrzeżeń, banów. Nie ma rygoru i terroru. Moderator nie ma tu wiele do roboty toteż wiele nie robi. Nieliczne interwencje wynikają nie z nudów, lecz z chęci dążenia do zapoznania sie z argumentami.
Czytam te teamty i naprawdę chciałbym się czegoś dowiedzieć (skoro już jej czytam), a że moja wiedza o DWS na Pacyfiku jest nieporażająca. Jak mam sie dowiedzieć, skoro mnóstwo pytań zostaje bez odpowiedzi i ginie w natłoku nowych pobocznych wątków orkaszonych zarzutami o brak umiejętności czytania?

Co do tematyki, to - o dziwo! :wink: - zgodzę się ze Smokiem. Część wątków już się wyekspoatowała i widzę to na każdym forum, które ma na karku 5-6 lat istnienia.
Nie oznacza to, że nie ma już o czym dyskutować, tylko że trudniej takie dyskusje zagaić.

Na razie tyle spostrzeżeń.

Pozdrawiam,
Marmik
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

Marmik pisze: Czytam te teamty i naprawdę chciałbym się czegoś dowiedzieć (skoro już jej czytam), a że moja wiedza o DWS na Pacyfiku jest nieporażająca. Jak mam sie dowiedzieć, skoro mnóstwo pytań zostaje bez odpowiedzi i ginie w natłoku nowych pobocznych wątków orkaszonych zarzutami o brak umiejętności czytania?
Nie znasz początków jeszcze na Twoim Necie i pirza jakie tam leciało.
Np to:
http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=94

Co do tematyki, to - o dziwo! :wink: - zgodzę się ze Smokiem. Część wątków już się wyekspoatowała i widzę to na każdym forum, które ma na karku 5-6 lat istnienia.
Nie oznacza to, że nie ma już o czym dyskutować, tylko że trudniej takie dyskusje zagaić.

Na razie tyle spostrzeżeń.

Pozdrawiam,
Marmik
Co do pisania to nie wiemy ile postów miesięcznie wpadało kiedyś a ile teraz?
Najaktywniejsi użyszkodnicy:
1 Krzysztof Gerlach 4179
2 pothkan 3319
3 AvM 3313
4 karol 3292
5 crolick 2962
6 MiKo 2741
7 JB 2548
8 Nowak Krzysztof 2316
9 RyszardL 2170
10 Mitoko 2146

Z tego tysiące postów to hermetyczne żaglówki Royal Navy itp. Kilka osób pisało pod kilkoma nickami, więc może namieszać.
Zdecydowanie nie pisze Karol, reszta albo nie ma czasu albo nie ma o czym. Ostatnia wojna pod Guadalcanalem jest dość hermetyczna i jej nie sledze zbyt pilnie ale to nie pierwszy raz.
Setna osoba napisała ok 150 wiadomości. Popatrzcie zresztą na najstarsze wątki, tez nie szło, np. pancerniki obrony wybrzeża mało kogo obchodzą.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Nieprawda...obchodzą...świetny wątek...ale jak się nie ma nic konstruktywnego do napisania, to lepiej zmilczeć.
Większość czytelników FOW pewnie tak ma, że boi się fachowców lub nie ma wystarczającej wiedzy...stąd tylko ok 100 aktywnych. Jednak co rusz pojawiają się nowi :lol:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Post autor: Colonel »

A gdzie jest forum Krzysztofa Gerlacha???
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Post autor: Colonel »

Merci! Thank yuo! itp. itd.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Tak odświeżając temat (i w ślad za dyskusją o pismach) - w którą stronę powinno pójść FOW ?
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Mitoko pisze:Tak odświeżając temat (i w ślad za dyskusją o pismach) - w którą stronę powinno pójść FOW ?
Tą, którą idzie. Nic nie potrzeba zmieniać. Szkoda tylko, że zamknięto forum lotnictwa. No i jeszcze sprawa "albumu". Pojąć nie mogę dlaczego dopuszczalna szerokość jest ograniczona do 800 pikseli. Czy można zmienić na 900.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
ODPOWIEDZ