Powołanie PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Powołanie PMW

Post autor: Marek T »

Czy ktokolwiek widział oryginał (albo przynajmniej faksymile czy inną kopię) słynnego "dekretu" Piłsudskiego o utworzeniu Sekcji MW?
Ja znam go tylko z publikacji.

Słowo "dekret" dałem w cudzysłów, gdyż w rzeczywistości był to rozkaz wydany ministrowi spraw wojskowych.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Marku, oryginału szukano już w II Rzeczypospolitej, kiedyś o tym czytałem w aktach DSM zgromadzonych w CAW. W Dzienniku Rozporządzeń Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 8 jest podana treść dekretu.
Jb
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

W takim razie jako oryginał można potraktować "Monitor Polski".
http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckc ... image1.htm

A tam wyraźnie stoi: Rozkaz ...
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

W Dz. Rozp. MSWojsk. napisane jest dekret, ale np. niektóre inne pozycje maja nagłówek rozkaz. Być może rozkazy NW miały moc dekretu.
JB
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Ktoś narzekał w literaturze, że ten dekret Piłsudskiego jest jakiś dziwny - miesza sprawy organizacyjne (utworzenie Sekcji) i personalne (powołanie Nowotnego). Myślę, że teraz można zrozumieć dlaczego tak było.
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Wydaje mi się że jest to napisane na bramie KPW Gdynia
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

Czy ktokolwiek widział oryginał (albo przynajmniej faksymile czy inną kopię) słynnego "dekretu" Piłsudskiego o utworzeniu Sekcji MW?
Ja znam go tylko z publikacji.
MarekT
Kopia “dekretu” znajduje się w Kronikach u Piaskowskiego (tom 1, str. 22). Na ile jest “oryginalna”, to nie wiem. Czcionka wygląda na współczesną.

Myślę, że fakt umieszczenia w rozkazu Piłsudskiego w Monitorze Polskim wskazuje na to, ze współcześni uznali jego ważność, i tym samym stał się “dekretem”.
Przez wiele lat zadziwial mnie język i określenie “marynarka”. Dopiero teraz czytając więcej na ten temat rozumiem, że dla wielu ówczesnych marynarka znaczyła marynarkę wojenną, zaś żegluga marynarkę handlową.

Co mnie zadziwia, że wszystkie prace na temat początków PMW, ktore znam, zaczynają od rozkazu Piłsudskiego. Nie rozpatrują one tła, układów personalnych, walk o wpływy; opuszczając dynamikę układów międzyludzkich, które -jak wygląda - miały duży wpływ na powstanie PMW.
Na razie czeka to na swoje odkrywcę.
Myślę, że wiele rzeczy może`trzeba będzie zweryfikować.
Jefe
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

jefe de la maquina pisze:... Kopia “dekretu” znajduje się w Kronikach u Piaskowskiego (tom 1, str. 22). Na ile jest “oryginalna”, to nie wiem. Czcionka wygląda na współczesną ...
To jest składanka zrobiona przez Piaskowskiego.

Co do zamieszczenia rozkazu w "Monitorze": może faktycznie uznano go za wyjątkowo ważny. A może po prostu rozkazy Naczelnika Państwa wydawane Ministrowi Spraw Wojskowych z definicji umieszczano w "Monitorze"? Nie sprawdzałem tego.
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Piłsudski 22 XI 1918 roku objął stanowisko Tymczasowego Naczelnika Państwa, najwyższej władzy w państwie (do czasu zawiązania się Sejmu).
Jednym z najważniejszych jego zadań było m.in. tworzenie Wojska Polskiego ( dlatego utworzył MW). Decyzje takie mógł wydawać tylko jako dekrety, czyli akty prawne z mocą ustawy. A że w stosunku do MW zrobił to po wojskowemu ... z reguły żołnierzom wydawał rozkazy.

Dzisiaj też rozkazy (oczywiście te pochodzące z "góry") są aktami normatywnymi - co prawda nie ogłaszanymi w Monitorze Polskim - ale w Dziennik Rozkazów MON.
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

Baltic, klarowne i przekonywujące wyjaśnienie. :ok:
Jefe
Jarek C.
Posty: 867
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Baltic pisze:Dzisiaj też rozkazy (oczywiście te pochodzące z "góry") są aktami normatywnymi - co prawda nie ogłaszanymi w Monitorze Polskim - ale w Dziennik Rozkazów MON.
Aby uściślić. Dzisiaj minister ON wydaje rozporzadzenia (Dziennik Ustaw RP) oraz decyzje i zarządzenia (część z nich jest w Dzienniku Urzędowym MON). Rozkazy wydają wojskowi (od szefa SzG WP w dół). Dziennik Rozkazów MON (w wersji jawnej i tajnej) wydawany był do 2000 roku. Od 2001 roku wydawany jest wspomniany Dziennik Urzędowy MON.
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

JB pisze:W Dz. Rozp. MSWojsk. napisane jest dekret, ale np. niektóre inne pozycje maja nagłówek rozkaz. Być może rozkazy NW miały moc dekretu.
JB
Trudno powiedzieć czy tak było. Być może trzeba rozróżnić z jakiego stanowiska Piłsudski wydawał dekrety - rozkazy. Czy jako Naczelnik Państwa czy jako Naczelny Wódź. Bez wątpienia rozkazy które obwieszczane było w Monitorze Polskim miały moc dekretu, a co za tym idzie ustawy. Piłsudski powołując PMW występował jako Tymczasowy Naczelnik Państwa, czyli najwyższa władza cywilna (głowa państwa- namiastka prezydenta) i wojskowa (Naczelny Wódź).
Marek T pisze:Ktoś narzekał w literaturze, że ten dekret Piłsudskiego jest jakiś dziwny - miesza sprawy organizacyjne (utworzenie Sekcji) i personalne (powołanie Nowotnego). Myślę, że teraz można zrozumieć dlaczego tak było.
Jako Naczelnik Państwa powołał PMW a jako Naczelny Wódz powołał Nowotnego. Teraz można lepiej zrozumieć post Marka.

Naczelny Wódż też wydawał dekrety np. dekret o powołaniu płk.mar. J. Świrskiego na Dowódcę Wybrzeża Morskiego, ale one nie miały mocy ustawy.

Zasadnym staje się więc pytanie - Czym dla ówczesnych był dekret?
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Baltic pisze:Trudno powiedzieć czy tak było. Być może trzeba rozróżnić z jakiego stanowiska Piłsudski wydawał dekrety - rozkazy. Czy jako Naczelnik Państwa czy jako Naczelny Wódź.
Gdzieś widziałem taki rysunek satyryczny: podpisane "Generalny Inspektor Sił Zbrojnych na naradzie u Ministra Spraw Wojskowych". Na obrazku - Piłsudski przed lustrem.
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

pothkan pisze:Gdzieś widziałem taki rysunek satyryczny: podpisane "Generalny Inspektor Sił Zbrojnych na naradzie u Ministra Spraw Wojskowych". Na obrazku - Piłsudski przed lustrem.
Ta satyra nie odnosi sie do sytuacji, gdy Piłsudski był Naczelnikiem Państwa, ale do późniejszych lat, kiedy to Piłsudski był członkiem Pełnej Rady Wojennej i przewodniczącym Ścisłej Rady Wojennej i de facto to on decydował o sprawach dotyczących wojska.
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Ale w pewnej mierze odpowiada i w omawianej sytuacji. Tzn. blokowania funkcji.
Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Post autor: IjonTihy »

W "ZAWARTOŚĆ KOLEKCJI DZIENNIKÓW ROZKAZÓW I ROZKAZÓW DZIENNYCH MINISTERSTWA SPRAW WOJSKOWYCH 1918—1939" w biuletynie CAW stoi:

"Dzienniki Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych wydawane od 1918 do 1939 roku są źródłem informacji dotyczących wojska polskiego tego okresu. Zamieszczano w nich bowiem dekrety — rozkazy Naczelnika Państwa Polskiego i Naczelnego Wodza, dekrety prezydenta RP, rozkazy ministra spraw wojskowych oraz rozporządzenia centralnych władz państwowych. Każdy numer tego urzędowego wydawnictwa zawiera podstawowe akty prawne najwyższych władz prawodawczych (sejm, prezydent, naczelny wódz) oraz wykonawczych (Rada Ministrów, premier, resort spraw wojskowych) państwa i wojska. Akty te, inspirujące określoną działalność na odcinku spraw wojskowych, były też podstawą wydawania rozkazów, rozporządzeń i przepisów wykonawczych."
ODPOWIEDZ