Ship-festyn

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Ship-festyn

Post autor: MiKo »

Czy nie byłoby fajenie gdyby w wakacje zaistaniało coś na kształt shiploverskiego-festynu, jakolwiek obciachowo to brzmi. Jakieś bardziej luźne spotkanie plenerowe z kiełbaskami i piwem (lub odwrotnie) ze stoiskami róznych czasopism, czy wydawnictw. Mamy ich już przecież od metra: Nasze Morze, MSiO, OW, Okręty, Modelarstwo Okrętowe, Sławek Brzeziński coś tam chyba jeszcze wydaje ;), Bellona, Finna i pewnie jeszcze więcej (a może i kto z bliskiej zagranicy by się zachciał pofatygować). Jakby każde miało skromny namiocik, gdzie można by było kupić starsze numery, porozmawiać poglądać to chyba każdy by na tym zyskał. Do tego kiermasz starych książek, planów modelarskich, modeli, czy innych morskich gratów. Pewnie większość shiploverów ma coś czego chcieliby się pozbyć, a i coś nabyć. Jak się patrzy nad morzem, jak oblegane są wakacyjne namioty "taniej ksiażki"...

Myślicie, że to tylko mżonki?
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Ship-festyn

Post autor: RyszardL »

MiKo pisze:Myślicie, że to tylko mżonki?
Nie, to nie są mrzonki. To jest dobra inicjatywa i sam chętnie bym się przyłączył, gdybym mógł.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Ship-festyn

Post autor: pothkan »

Pomysł niegłupi, ale z organizacją gorzej - skąd i gdzie ten namiot, szerzej - lokal? Jeśli to miałoby zachęcić "nowych", to musiałoby być połączone z inną, "grubszą" imprezą. Jeśli tylko dla naszego kółka - to równie dobrze można się spotkać przy piwie w pubie.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Ship-festyn

Post autor: MiKo »

Myślałem raczej o bardziej otwartej imprezie - typu "jarmark" (pamitam z dzieciństwa jaka to była radocha). Niestety potrzebny byłby jakiś formalny organizator. Ja nie ma pojęcia jak się takie imprezy organizuje, ale myślę że każde wydawnictwo - jeśli chciałoby wziąć udział (tj liczyłoby na jakieś zyski) - zorganizowałoby sobie jakiś namiot (wypożyczalnie?). Gorzej chyba z pozwoleniem na wyszynk (i kto by miał się tym zająć?) i wogóle pozwoleniem na imprezę w jakimś plenerze. No i odpowiednim nagłośnieniem całej sprawy.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Ship-festyn

Post autor: szafran »

Gdyby właściwie działały instytucje jak CMM czy Muzeum MW to podejrzewam, że z chęcią by udostępnili swoje "lokale". Choć do przebrnięcia byłaby góraaaaaaa przepisów.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Ship-festyn

Post autor: Maciej3 »

W ośrodku wczasowym w mojej mieścinie ( czy raczej wsi, bo toto już utraciło prawa miejskie ) organizują raz w roku jarmark dla dzieci i rodziców jakiegoś portalu dziecięcego.
W sumie procedurę mają przećwiczoną.
Jak są chętni, to mogę się dowiedzieć co i jak, od czego zacząć i jakie to koszty by były, zakładając minimum nakładów z naszej ( FOW'owej ) strony.
Jest teren gdzie można rozłożyć namioty itp, jest gdzie się przespać ( pokoje i domki ), jest nawet staw gdzie można spławić parę modeli czy popływać ( dla odważnych ), jest miejsce na ognisko itp. tylko piwo radzę kupować gdzie indziej, coby portfel się nie odchudził.

Zainteresowani?
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Ship-festyn

Post autor: MiKo »

Z całym szacunkiem - to by raczej nie wypaliło. Zjechaliby się tylko nieliczni/najwytrwalsi więc wydawnictwa na zyski raczej by liczyć nie mogły. Bo tubylców raczej mało z Twojego opisu... Jedyne sensowne miejsce IMHO to raczej Trójmiasto.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Ship-festyn

Post autor: szafran »

Dokładnie tylko Trójmiasto. Dlatego nie podałem innej lokalizacji jaką jest MOW w Helu.

W sumie to w Trójmieście nie ma żadnej porządnej giełdy kolekcjonerskiej gdzie można za rozsądne pieniądze kupić coś ciekawego. Ale za to mamy Jarmark Dominkański :diabel:
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Ship-festyn

Post autor: Maciej3 »

MiKo - w sumie racja, ale propozycję rzuciłem.
Z tubylców to byłbym tylko ja :D
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ship-festyn

Post autor: Mitoko »

Może warto by zwrócić się z tym do samego Miasta Gdańska, jako propozycja imprezy towarzyszącej przy Jarmarku Dominikańskim ?
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ship-festyn

Post autor: polsteam »

od dawna o czymś z grubsza w tym stylu myślałem, szkoda, że wcześniej nie wyszedłem z propozycją publicznie na tym forum :)

( ja sobie to wyobrażałem troszkę bardziej "w kierunku" giełdy indywidualnych kolekcjonerów w lokalu i formie organizacyjnej podobnej do wystawy modelarskiej, która miała pierwszą edycję w zeszłym roku... ale myślałem też o większej imprezie z udziałem czasopism morskich / wydawnictw, nie koniecznie w formie festynu / zgrupowania namiotów-stoisk... )

...ale na pewno nie tylko inicjator tego wątku i ja o tym myśleliśmy...


jeżeli w tym roku nie da się zorganizować, to na pewno da się w przyszłym zaczynając teraz myśleć i wstępnie, niezobowiązująco "organizować" (dowiadywać się o możliwości lokalowe i warunki wynajęcia trerenu / lokalu, dyskutować o miejscu i terminie)...


proponuję termin - "przy okazji" (w tym samym dniu lub sąsiadującym) czegoś innego atrakcyjnego dla szeroko rozumianych shiploverów
ale o terminy niektórych z poniżej wymienionych wydarzeń należałoby się dowiedzieć...

- piknik naukowy w Trójmieście (Bałtycki Festiwal Nauki)... ale w tym roku już za późno, ponieważ wszystko już "zaklepane" i zorganizowane a poza tym mało czasu zostało - do końca maja... poza kwestią czasu na samą organizację - taka impreza powinna nieco dłużej dojrzewać (w świadomości potencjalnie zainteresowanych, chodzi też o rozpropagowanie szersze, umożliwienie planowania prywatnych wyjazdów / urlopów z głębi Polski)
...ale to dobry termin / okazja na zaplanowanie takiej imprezy w przyszłym roku...
może udałoby się przekonać jakąś "branżową" instytucję do sponsorowania / postawienia namiotu "morskiego" - dodatkowego wobec tradycyjnie organizowanych na końcu Skweru Kościuszki... (może Forum Okrętowe czy KIGM, z jakimiś firmami morskimi - stoczniami, armatorami i modelami ich statków oraz ze stoiskami właśnie różnych czasopism i wydawnictw morskich)
notabene na Bałtyckim Festiwalu Nauki jest co nieco (ja oczywiście i tak czuję niedosyt, ale dobre chociaż i tyle, co jest...) akcentów i tematów morskich (oczywiście nie liczę biologii morza - rybek w plastikowej wanience i dafni czy innych mikro-wodnych żyjątek pod mikroskopem)... np. statki (Baltica, Oceania) do zwiedzania...

- świetną okazją byłby Europejski Dzień Morza tegoroczny (europejskie centralne obchody w Gdańsku), ale - za późno, podobnie jak z piknikiem naukowym...
CMM planuje jakieś imprezy dla publiczności nad Motławą..., nie dla specjalistów, którzy ściągną na branżową konferencję...
w ostatnich latach CMM robi jakieś imprezy (nie pamiętam przy jakiej okazji i w jakim terminie, ale to jest z reguły wtedy, kiedy także m.in. wyścigi smoczych łodzi)
może po (jak się spodziewam) dobrych doświadczeniach z tegorocznego (chyba rozszerzonego) programu takich imprez CMM (rozszerzonego na okoliczność "centralnego" Europejskiego Dnia Morza w Gdańsku) "wejdzie im to w krew" i będą w przyszłych latach organizowali podobne rzeczy bez "europejskiej pompy"...
...a poza tym - w tym terminie nie, bo mi akurat nie pasuje :)

- dzień otwarcia nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej (kiedy to?...)

- Dni Morza (kiedy to?... gdzie w tym roku centralne obchody?...)

- w 2013 roku - w czasie przystanku Tall Ships Races w Szczecinie (3-6 sierpnia)

- w tym roku - w czasie przystanku The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni (2-5 września)

- w tym roku - w czasie Baltexpo (6-8 września)

- okazja shipsotterska - np. w tym roku...
> trzy wycieczkowce jednego dnia w Gdyni (7 czerwca), dwa (9 czerwca), trzy (11 czerwca) ...
COSTA PACIFICA Włochy 114 147 290,20 8,3 07.06.11 g.08:00 Wt 07.06.11 g.18:00
AIDASOL Włochy 71 100 252,00 7,2 07.06.11 g. 08:00 Wt 07.06.11 g.16:00
BRAEMAR Bahama 24 344 195,92 5,6 07.06.11 g. 07:30 Wt 07.06.11 g.13:30
MEIN SCHIFF 2 Malta 76 998 262,5 8,5 09.06.11 g. 14:00 Cz 09.06.11 g. 24:00
SAGA RUBY Wlk. Brytania 24 492 191,08 8,65 09.06.11 g. 08.00 Cz 09.06.11 g.15:00
AIDABLU Włochy 71 100 252,00 7,2 11.06.11 g. 08:00 So 11.06.11 g.16:00
COSTA MARINA Włochy 25 558 174,20 8,2 11.06.11 g.14:00 So 11.06.11g. 24:00
GEMINI Bahama 19 093 163,80 5,5 11.06.11 g.07:00 So 11.06.11g. 15:00

- możnaby się "podłączyć" pod jakieś dni otwarte...
> np. dzień otwarty Akademii Morskiej w Gdyni - namioty na dziedzińcu?... albo stoły poustawiane w jednym z hall'ów uczelni?...)
> dzień otwarty w stoczniach grupy "Remontowa" ?... (zwykle od 10:00 do 14:00, ship-festyn możnaby zrobić po południu - do wieczora...)
to zwykle jest w "dzień stoczniowca", ale w tym roku wejście do stoczni dla publiki będzie chyba przesunięte na czas obchodów Europejskiego Dnia Morza...
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ship-festyn

Post autor: polsteam »

polsteam pisze:
proponuję termin - "przy okazji" (w tym samym dniu lub sąsiadującym) czegoś innego atrakcyjnego dla szeroko rozumianych shiploverów
ale o terminy niektórych z poniżej wymienionych wydarzeń należałoby się dowiedzieć...

- w tym roku - w czasie Baltexpo (6-8 września)
jako ciekawostkę dodam, że na morskich targach Europort / Rotterdam Maritime - w państwie o znacznie bogatszych tradycjach morskich i znacznie silniejszym niż u nas (ku mojemu wielkiemu uznaniu i zazdrości) "cywilnym" środowisku shiploverskim znajduje się miejsce dla dość licznych shiploverskich "akcentów"...
- stoiska "nautykwariatów" (o wiele bardziej "shiploverskie" niż (na ogół kiczowate i często quasi-shiploevrskie) nasze "nautykwariaty")
- stoiska wydawnictw morskich
- stoiska organizacji shiploverskich (np. Lekko - stowarzyszenia miłośników holowników) ze sprzedażą odbitek foto / pocztówek ze statkami i książek...
- stoiska (na ogół zbiorowe) malarzy - marynistów...
- kącik modelarstwa okrętowego (czasami był to pokażnych rozmiarów basen, w którym mieściło się naraz niemało zdalnie kierowanych modeli statków, holowników, platform wiertniczych)...

a poza tym... wieczorami... na ich "stoiskowych", firmowych imprezach na targach... morskie śpiewy.. :)
nie lubię szant (rozumianych po polsku, czyli na ogół stylizowanych na "krainę łagodności", "piosenkę biesiadną w stylu szczuro-lądowym", "piosenkę harcersko-ogniskową" lub "szanty bagienno-szuwarowe" z aranżacjami i instrumentarium obcym i dalekim od prawdziwych szant), ale te żywiołowe (czasami troszkę dochmielone) chóry (najczęściej a capella) szantowe i śpiewające pieśni morskie, marynarskie, rybackie, żeglarskie w Holandii (np, właśnie wieczorami na targach Europort, na stoiska na takie imprezy często są zapraszane / wynajmowane chóry i zespoły szantowe), to czysta przyjemność i zabawa w odbiorze...

- - - - -

swoją drogą Baltexpo powinno pójść śladem tegorocznych targów Nor-Shipping i zorganizować (dla publiki, nie dla specjalistów, w centrum miasta, nie na terenie targów) obszar (namiot ze stoiskami) z "ofertą" nie w obszarze "business to business", tylko o treści interesującej hobbystów i "przeciętnego kowalskiego" (a także młodych ludzi szukających zawodowej drogi życiowej)...

podczas Nor-Shipping 2011 (które odbywa się w Lillestrom pod Oslo) w centrum miasta (przy ratuszu, w którym wręczane są pokojowe nagrody Nobla i przy waterfroncie spacerowo-kawiarnianym) organizatorzy targów ustawią namiot (Nor-Shipping Campus), w którym znajdzie się miejsce dla ekspozycji / stoisk o tematyce w dwóch głównych obszarach:
>> morsko-edukacyjnym / promocji branży morskiej wśród społeczeństwa (znaczenie gospodarki morskiej dla gospodarki kraju i dla każdego "Kowalskiego"), po części także "morski piknik naukowy", ciekawostki w technice i gospodarce morskiej...
>> przedstawienie oferty edukacji w kierunku... i zatrudnienia w... szeroko rozumianej branży morskiej...

- w polskim odpowiedniku - "Kampusie Baltexpo" - namiocie ustawionym np. na Długim Targu, albo gdzieś nad Motławą (w rejonie Targu Rybnego?...) mogłoby się znaleźć miejsce także dla stoisk czasopism i wydawnicw morskich...


Nor-Shipping Campus

This year’s Nor-Shipping will not just be an exclusive event for an audience of international maritime executives.
For the first time in its 44-year history, Nor-Shipping will lift the veil and invite the general public to attend a new event aimed at attracting the best young minds.

In the middle of the heart of Oslo, at the City Hall Square (Rådhusplassen) right next to the harbor, key leading Norwegian maritime institutions will welcome thousands of junior high school, high school and university students; politicians; media; the general public; and, not least, foreign visitors to Nor-Shipping Campus.

The complete value chain
The event will be clearly visible in the urban landscape, designed as a pavilion with exhibitions from a cross section of the complete shipping value chain. It will present shipping companies, ship and equipment designers, classification companies, shipyards and manufacturers, shipbrokers, maritime educational institutions and seafarers’ organizations. Young employees throughout the Norwegian maritime cluster will explain their various work roles and the opportunities and challenges they face, giving visitors insight into the daily lives of our most international industry.

A career in maritime
Nor-Shipping Campus aims to encourage young people towards a career in the maritime industry, and to recognize the many opportunities and challenges facing the industry in the years to come. Thousands of young people from Oslo and surrounding areas will be transported to the event, where they will meet an ocean of career opportunities, both at sea and on land. “This four-day expo to promote and profile the maritime industry, one of the world’s largest, oldest and most traditional, is the biggest joint effort being undertaken by the Norwegian maritime cluster to increase the industry’s reputation among the young generation of Norwegians,” said Nor-Shipping Exhibition Director Tollef Schiander.
maw
Posty: 101
Rejestracja: 2005-01-19, 11:03
Kontakt:

Re: Ship-festyn

Post autor: maw »

Nie zapominajcie, poproszę, o tych mieszkają daleko od brzegu...
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ship-festyn

Post autor: polsteam »

maw pisze:Nie zapominajcie, poproszę, o tych mieszkają daleko od brzegu...
...czyli, że jednak coś takiego (przynajmniej co któraś edycja, co któryś rok) powinno się odbywać w centralnej Polsce ?...
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Ship-festyn

Post autor: MiKo »

Myślę, że lokalizacja w budynkach odpada z definicji - nikt ze zwykłych śmiertelników tam nie zawita. Musi być jakieś miejsce masowo odwiedzane. Inaczej wydawnictwa/sprzedający nic nie zarobią i więcej się nie pokażą...
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ship-festyn

Post autor: polsteam »

MiKo pisze:Myślę, że lokalizacja w budynkach odpada z definicji - nikt ze zwykłych śmiertelników tam nie zawita. Musi być jakieś miejsce masowo odwiedzane. Inaczej wydawnictwa/sprzedający nic nie zarobią i więcej się nie pokażą...
myślałem, że festyn ma w zamyśle być okazją do spotkania miłośników tematyki i do wymiany indywidualnej obiektów kolekcjonerskich i publikacji, a dla wydawnictw - okazją do zaprezentowania się i przedstawienia ewentualnym nowym czytelnikom (z perspektywą ewentualnego zwiększonego zarobku w przyszłości / długofalowo), a nie, że jego celem ma być doraźna korzyść sprzedażowa...
ODPOWIEDZ