Fregata OHP - instrukcja obsługi\regulamin?

Techniczne zagadnienia okrętowe

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Fregata OHP - instrukcja obsługi\regulamin?

Post autor: szafran »

Interesuje mnie jedna rzecz. Chciałbym się dowiedzieć ile hełmów powinno się znajdować na fregacie według instrukcji\regulaminu. Nawet nie mam zielonego pojęcia gdzie i w czym tego szukać (regulamin, instrukcja). Dlatego prośba do Was.
Awatar użytkownika
Biela
Posty: 78
Rejestracja: 2010-03-08, 22:50
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Fregata OHP - instrukcja obsługi\regulamin?

Post autor: Biela »

Na po PRL-owskich jednostkach pływających obowiązuje dokument pt. „Rozkład bojowy okrętu”, w którym są określone są indywidualne środki ochrony osobistej w zależności od sytuacji bojowej okrętu. Inne będą na konkretnym stanowisku np. przy zagrożeniu użycia broni masowego rażenia, a inne przy zalaniu maszynowni okrętu. W skład „IŚOO” wchodzą również hełmy. W praktyce powinno być ich tyle ilu ludzi znajduje się w danym momencie na okręcie. Sądzę że nie zapomniano o dopisaniu hełmów, dla kapelanów, biorących udział w misji irackiej.
Podejrzewam że przy super nowoczesnych okrętach jakimi są OHP-y, zostały udostępnione, przez sojuszników, za niewielką odpłatnością, regulaminy dotyczące tej kwestii, obowiązujące w US NAVY.
Niestety tylko tyle mogę pomóc. Nigdy nie próbowałem zajrzeć do tych dokumentów, gdyż było by to dla mnie „za głębokie wchodzenie w temat” przy opisywaniu okrętu. Nie mam również pojęcia, jaki jest status tego typu dokumentu po wycofaniu okrętów danego typu z linii. Przy OHP-ach modą mieć one co najmniej poufne jeśli nie tajne.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Fregata OHP - instrukcja obsługi\regulamin?

Post autor: szafran »

OK wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika
Biela
Posty: 78
Rejestracja: 2010-03-08, 22:50
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Fregata OHP - instrukcja obsługi\regulamin?

Post autor: Biela »

Nie ma za co. Jeśli konieczne jest pogłębienie tematu, to mogę wpaść na szklaneczkę Whiskey do zaprzyjaźnionego komandora rezerwy MW RP, który mieszka parę wsi dalej.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Fregata OHP - instrukcja obsługi\regulamin?

Post autor: szafran »

W sumie na razie sprawa nie jest super pilna. Po prostu interesuje mnie ile hełmów powinno być regulaminowo na fregatach OHP a ile ostatecznie trafiło do Polski. W piątek mam referat o hełmach MW a tekst umieszczę na swoim blogu, więc nie będzie problemu żeby go uzupełnić :)
ODPOWIEDZ