Trał "latawcowy"?

Techniczne zagadnienia okrętowe

Moderatorzy: crolick, Marmik

marwaj
Posty: 36
Rejestracja: 2004-01-18, 00:05
Lokalizacja: Gdańsk

Trał "latawcowy"?

Post autor: marwaj »

Szanowni!
Proszę o pomoc w ustaleniu polskiej nazwy ustrojstwa, które po rosyjsku nazywa się "zmejkowyj trał".
Zmejka - to po rosyjsku żmijka, ale z rysunku, na którym gdzieś ten trał widziałem, był opis "wozdusznyj zmej" a to już oznacza latawiec... Opis był w cudzysłowie ze względów oczywistych - ten element trału nie lata w powietrzu, a jest zanurzony pod wodą. "Zmejkowyj trał" - jeśli dobrze się doczytałem - jest pokrewny trałowi tarczowemu lub też stanowi jakąś jego modyfikację...
Będę bardzo wdzięczny za pomoc - również za informację, czym różni się działanie trału "zmejkowego" od tarczowego.
Pozdrawiam Wszystkich,
Wawrzyniec
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Trał "latawcowy"?

Post autor: Miner »

Змейковый трал - трал, в котором для разведения тралящих частей использовался отводящий аппарат в виде плоской пластины, по внешнему виду и принципу действия напоминавший воздушного змея.
Polska nazwa - trał latawcowy.
W PMW nie używano akurat tego rosyjskiego trału, ale przed wojną trały rozchylające nazywano latawcowymi (np. trał Ronarcha). Trał był holowany przez jeden trałowiec.
Trał tarczowy - щитовой трал - był podobny, ale holowany był przez parę trałowców. Rysunki i opis obu trałów łatwo znajdziesz w internecie.

Edit
Poprawiłem wpis, żeby uściślić sprawę.
marwaj
Posty: 36
Rejestracja: 2004-01-18, 00:05
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trał "latawcowy"?

Post autor: marwaj »

Wielkie dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ