ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Jarek C. »

I umieszczenie ich na stronie www muzeum :)
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

Digitalizacja w toku.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Jarek C. »

A umieszczenie na www ?
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

Pracujemy nad tym ale....są problemy. Jarek daj mi trochę czasu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: pothkan »

Tomek został właśnie (zaledwie kilkadziesiąt godzin temu) pierwszym cywilnym dyrektorem MMW, na dodatek zapewne pierwszym człowiekiem, który obejmując to stanowisko ma pojęcie o nowoczesnym muzealnictwie. A to już zakrawa na małą rewolucję. Ja sobie nawet nie wyobrażam, ile mu teraz spadło na głowę. Podejrzewam, że digitalizacja zbiorów do pierwszoplanowych zadań się jednak nie zalicza. Panowie - naprawdę, dajmy mu czas :)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Dlatego nie pytam się o inne nurtujące mnie kwestie bo podejrzewam, że nie ma na to zwyczajnie czasu i musi pierwej bojem rozpoznać sytuację :) Mam nadzieję, że z pozytywnym skutkiem i wkrótce MMW stanie się czymś godnym odwiedzenia a nie bohaterem kolejnego skandalu...
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: jkrzew »

Po pierwsze - Gratuluję!
Po drugie - już się szykuję na Noc Muzeów, którą NA PEWNO spędzę w Gdyni. Mam nadzieję, że skansen będzie oświetlony :)
Pozdrawiam
jkrzew
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 891
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Kpt.G »

Gratuluję! :piwo: :piwo: Naprawdę! W lato, jak los pozwoli, odwiedzę MMW! :D
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Wicher »

pothkan pisze:(...) dajmy mu czas :)
Otóż to, Panowie - dajmy Tomkowi czas! Jestem przekonany, że dobrze wie co robi i tylko tego teraz potrzebuje.

Co do digitalizacji zbiorów i ich udostępnienia na www - jestem jak najbardziej za digitalizacją zaś sam pomysł darmowego udostępnienia nie podoba mi się. Oczywiście jestem za zrewidowaniem cennika jaki jest w archiwum MMW (btw - aktualnie na www Muzeum nie można znaleźć owy cennik) by był bardziej na kieszeń przeciętnego zjadacza chleba (pisałem już o tym kiedyś) ale skoro zależy nam na historii to coś z siebie na nią powinniśmy potrafić "wysupłać" :) Jako przykład zawsze będę podawał Archiwum Instytutu Polskiego w Londynie.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Przyłączam się do gratulacji.
Wicher, można też zrobić tak, jak na amerykańskim history.navy.mil: przeciętna rozdzielczość on line, wysoka do kupienia. Przede wszystkim będzie wiadomo, czym muzeum dysponuje. Nie każdy ma bowiem czas i środki, aby przejechać przez całą Polskę i przesiedzieć kilka dni w archiwum muzealnym. A tak zamówienia na materiały mogą nadchodzić z całego świata....
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: pothkan »

Moim zdaniem: oczywiście pełny katalog online, a do tego wybrane (w domyśle najciekawsze dla szerokiego grona) zasoby zdigitalizowane i dostępne za darmo.

Pomysł z miniaturkami jest natomiast sensowny przy digitalizacji i udostępnianiu zdjęć.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Marmik »

Panowie, co wy się szarpiecie. Wszystko rozbije się o kasę, bo gdy można z obywatela wyciągnąć tęże to się wyciąga i nawet najlepszy nowy dysektor nie zmieni takiego wszechobecnego nastawienia. Przecież jeżeli materiały nie są ogólnodostępne to można na tym zrobić ileś książek i innych publikacji itd, a tak? Każdy zdolny internauta może wyprzedzić "wybranych"/zamożnych ;).
W tym wszystkim pozostaje pytanie ile procent dochodu muzeum pochodzi z budżetu MON etc, a ile trzeba zarobić.

A teraz bardziej radośnie: wielkie gratulacje dla nowego Dyrektora i powodzenia w ratowaniu placówki przed chyleniem się w głęboki PRL. Mocno wierzę, że się uda (chyba pierwszy raz z nadzieją patrzę w przyszłość).

Na marginesie, na plus już można uznać samo odejście byłego dyrektora co odblokowuje możliwość współpracy z MMW.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Andrzej Ciszewski »

A ja się jednak szarpnę, i dopiszę; że są co najmniej dwa powody, żeby spróbować zrobić tak, jak proponował Waldek.
1- jakiś tam dopływ kasy , za sprzedaż zdjęć o wysokiej rozdzielczości.
2- Jak uczy doświadczenie z przeglądania zbiorów NAC, wiele zdjęć, jest opisanych niekoniecznie prawidłowo. Przy takiej przeglądarce, można by skorygować ich opisy, co dla samego Muzeum nie było by chyba uszczerbkiem na honorze, a doprowadziło by może w końcu do sytuacji, że te same zdjęcia nie były by opisywane w zupełnie inny sposób w różnych publikacjach.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: thomson »

Sz. Koledzy ,pozwólcie że do sprawy digitalizacji odniosę się za jakieś dwa, trzy tygodnie. To, niestety, jak się zorientowałem materia dosyć zawiła. Zobaczę także co da się zrobić z cennikiem , porównam z innymi muzeami , prozmawiam z Księgowym itd. Niezależnie zapraszam każdego P.T. Forumowicza do MMW, jeżeli tylko będę miał chwilę, chętnie porozmawiam przy kawce. Zainteresowanych spotkaniem proszę o wcześniejszy kontakt. Dajcie mi tylko paręnaście dni na ogarnięcie zagadnień, których jest naprawdę sporo.
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: miczman »

Swego czasu zajmowałem się digitalizacją sporej liczby obiektów tu i tam (przeszło mi przez ręce m.in. tak zwane "fotoarchiwum" MMW) i jestem jak najbardziej za, naturalnie jeśli tylko projekt zostanie doprowadzony do końca. Moim zdaniem warto się wzorować chociażby na Victoria and Albert Musem jeśli chodzi udostępnianie, oraz zdecydowanie skontaktować się z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN. Mają świetny sprzęt.
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Krolik »

Powodzenia p. Tomaszu.... Ja ze swej strony dodam ze zawsze wizytuje MMW jak jestem w kraju.

PS. Jesli pan reflektuje sluze kontaktami i malutkim doswiadczeniem z USS "Missouri"

Pozdrawiam i zycze wspanialej owocnej pracy !
ODPOWIEDZ