Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

Ja widzę trzy odbojniki, chyba trochę za dużo, wiem czym się sugerowałeś, ale to również mogła być biała linia na KLW, bo takiego rozwiązania, chyba nie widziałem.

A Jaki był kolor to się nigdy nie dowiemy, chyba że ktoś pstryknoł kolorową fotke, lub kiedyś, ktoś wynajdzie genialny program, kolorujący stare zdjęcia :D
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Długo się temu przyglądałem zwłaszcza fotce z załadunku i wydaje mi się , że były 3.
Co do koloru to wykluczyłem szary, bo na zdjęciach czarno bialych wychodzi zwykle jaśniej niż na dostępnych fotkach.
Nie może to być też kamo ani np. niebieski czy czerwony. Po sugesti tu n forum doszedłem do wniosku , że faktycznie tam był chyba jeden kolor pod wodą jak i nad wodą. Więc logicznym był zielony. Inne jednostki tej wielkości miały kamo , więc założyłem że był to ciemno zielony wpadający w khaki :) co umożliwiałoby tej jednosce maskowanie .
Co pomyślałem to tak zrobiłem i tyle . Nie wiem czy dobrze. Może masz inne pomysły ?
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

A dokładnie z jakiej przyczyny eliminujesz przykładowo czerwony ???
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Maskowanie. Jednak jednostki były w jakiś sposób maskowane. Nawet szary to maskowanie, a czerwony raczej do kolorów maskujących nie należy.
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

Czerwony poniżej linii wodnej to maskowanie ??? Zresztą na fotkach , czerwony może wyglądać nawet na czarny.

Jak eliminujesz szary bo ma za jasny odcień na czarnobiałym zdjęciu, to bardzo delikatnie to ujmując, za daleko się zagalopowałeś z analizą.
Czasem zółty potrafi dać ciemniejszy odcień niż szary, wielokrotnie dochodzono do wniosku że z takiego zdjęcia, kolorów nie da się ustalić.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to zrób po prostu własną interpretacje i już. Nikt Ci nic nie udowodni, bo nie ma jak :clever:
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Owszem jest to moja własna interpretacja . Ja po prostu tylko ci ją uzasadniam nie twierdząc , że tak było . Pokazuję tylko mój tok rozumowania.
Więc kilka odpowiedzi na twoje tezy :
- owszem mógłby być czerwony pod linią wodną, ale skoro wyszedłem z założenia , że cała jednostka była malowana jednym kolorem ( zaznaczam , że po sugestii na tym forum ) to musiałem wykluczyć spód czerwony bo wtedy ta czerwień przeszła by mi na burty a na burty ten kolor się nie raczej nie nadaje. I dla tego wyeliminowałem ten kolorek pisząc ci , że nie jest to kolor maskujący.
- szary też nie może być z tego samego powodu ( założenie o jednym kolorze na całym kadłubie ) bo raczej nie nadaje się on z kolei na dno pod linia wodną.
- owszem żółty potrafi być ciemniejszy niż szary ale czy dałbyś jej kolor żółty ?
- Nie da się ustalić w pełni kolorów na podstawie zdjęcia , ale tu jak widzisz nie bierzemy pod uwagę całej palety kolorów tylko dość ograniczoną ich ilość. Praktycznie pod uwagę można brać tylko szary i zielony , nic więcej . Więc jednostka może być albo taka jak na znanych nam rysunkach, ale wtedy będzie dwukolorowa . Albo może być zielona, tak jak na moim modelu . Niema innego wyjścia !
Ja subiektywnie wybrałem zielony bo uważam , że była malowana jednym kolorem, oraz dla tego , że kolor zielony jest znacznie ciemniejszy ( czasami prawie czarny ) na zdjęciach czarno-białych . I tylko tyle.
Oczywiście ktoś może zrobić ja szaro-czerwoną i nie ma tu patentu na prawdę , ale trzeciej drogi nie widzę. Chyba , że ty coś zaproponujesz .
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Marek T »

p11c pisze:...uważam , że była malowana jednym kolorem...
Chyba coś mi umknęło. Dlaczego miałaby być malowana tylko jednym kolorem?
Malowanie dwoma rodzajami farb nie wynika z estetyki, ale z faktu że farba na burty ma inne właściwości, aniżeli farba na część podwodną. Malowanie wszystkiego jedną farbą byłoby nieco nierozsądne.
Osobiście stawiałbym na zielony kadłub i czarne dno.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

:-( Więc jednak kadłub zielony. a co do spodu już sam nie wiem
Maxhel41
Posty: 39
Rejestracja: 2013-10-21, 23:49
Lokalizacja: Hel

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Maxhel41 »

Witam
Aby nie było za łatwo z budową modelu Mątwy to dam Ci jeszcze jedną zagadkę do rozwiązania :wink:
ORP Mątwa.jpg
ORP Mątwa.jpg (361.15 KiB) Przejrzano 9145 razy
A teraz już serio. To screen z filmu dokumentalnego "Zapomniana Flotylla". Do tej pory nigdzie nie natrafiłem na informację o wieży z armatą na Mątwie.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Ta kwestia już była gdzieś poruszana. To działo nie na Mątwie tylko na monitorze za nią stojącym .
Świetnie na tej fotce widać , że kadłub jest ciemny. Ciemniejszy nawet od pokładu. Widać też szczegóły relingów oraz tajemniczą klapę na samym przodzie kadłuba.
A uzbrojenie Mątwy to temat rzeka . Wiele razy o tym pisałem , że mam bardzo duże wątpliwości zarówno do 160 min Rybka, jak i do CKM-u na pokładzie czy do "tzw. " świec dymnych .
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Grzechu »

p11c pisze:- szary też nie może być z tego samego powodu ( założenie o jednym kolorze na całym kadłubie ) bo raczej nie nadaje się on z kolei na dno pod linia wodną.
(pogrubienia moje)

Dlaczego tak uważasz?
Ostatnio zmieniony 2014-10-21, 22:36 przez Grzechu, łącznie zmieniany 1 raz.
Republika marzeń...
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Hmmm . nie spotkałem się raczej z szarym pod linią wodną w jednostkach pływających II RP. No i tak jak pisałem raczej Mątwa na zdjęciu nie miała szarego koloru. A ty jak uważasz ?
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Grzechu »

Ja osobiście nie mam niestety pojęcia... :-(
A pytałem dlatego, że stwierdziłeś wprost, iż "szary się nie nadaje" - myślałem, że masz jakieś info o problemach technicznych/technologicznych/organizacyjnych.

PS. Zmieniłem nieco ostatni post - pierwotnie nie pogrubiłem słówka "nie", co czyniło cały post nonsensownym. Przepraszam za nieuwagę.
Republika marzeń...
Maxhel41
Posty: 39
Rejestracja: 2013-10-21, 23:49
Lokalizacja: Hel

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Maxhel41 »

Wcześniej niezbyt uważnie przyjrzałem się tej fotce. Wieża napewno jest na monitorze stojącym za Mątwą , której fragment dziobu jest widoczny od strony lewej burty. Klapę na dziobie o której wspomniałeś p11c widać też na fotce zrobionej po podniesieniu Mątwy przez Rosjan. Tam jest otwarta. Na temat koloru nie będę się wypowiadał , ponieważ ciężko coś wywnioskować z czarno-białych zdjęć i to marnej jakości (to jeszcze za dużo powiedziane , bo jakość tych zdjęć jest tragiczna :wink: ).
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Jednak wszędzie jest ciemny kadłub. A tak jak pisałem wcześniej szary na fotkach czarno białych byłby jaśniejszy . Tak mi się wydaje . A nic innego mi nie przychodzi do głowy jak zielony. Jest taka fajna fotka i analiza kolorów polskich ścigaczy w jednym w jednym z numerów Okrętów . Pouczające porównanie zdjęć czarno-białych z epoki z kolorowymi .
Zastanawiam się tylko nad spodem.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Grzechu »

Mieczysław Filipowicz w "Ludzie, stocznie i okręty" na str. 60, 3 i 2 akapit od dołu, pisze:
"Kamuflaż - maskowanie okrętów bojowych, szczególnie o napędzie motorowym (bez kominów) - był łatwy. (...) Wszystkie okręty pomalowane były na zielony kolor ochronny, dostosowany do bujnej roślinności brzegów rzek poleskich."

Czyli jakieś potwierdzenie Twojego koloru zielonego jest :-)
Niestety jak dotąd nie trafiłem na żaden zapis dotyczący koloru części podwodnej...
Republika marzeń...
ODPOWIEDZ