Flotylla Rzeczna 1939

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Maciej »

Nie wydaje mnie się by tak mogła wyglądać podwodna cześć rufy - raczej zapadałaby się podczas biebu.
Zwłaszcza szybkiego.

Pozdrawiam,
Maciej
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Jacek. Ja już długo śledzę twoje dokonania i podziwiam determinację. Jednak zgadzam się z Maciejem i też widziałbym tę rufę całkiem inaczej. Proponuję abyś zaczął od rzutu z góry na wysokości linii wodnej.
To dużo wyjaśni.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Ja to wstępnie widzę tak, ale oczywiście są tu inżynierowie którzy ci to ładniej rozrysują.
Załączniki
nieuchwytny2.JPG
nieuchwytny2.JPG (40.26 KiB) Przejrzano 8060 razy
JKorjat
Posty: 30
Rejestracja: 2014-09-06, 20:33

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: JKorjat »

Obrazek
niemniej jednak wzorując się na tym szkicu linia wydaje się być poprawna. Pamiętajcie panowie, ze ORP Nieuchwytny nie był jednostką udaną ;)
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Tak. Oglądałem wczoraj długo ten szkic i doszedłem do wniosku, że mój rysunek też nie jest poprawny.
Zaczynając jednak od rzutu z góry to wykluczam zwężenie tyłu rufy takie jak na twoim rysunku.
To był całkowity prostokąt. I raczej nie miało to nic wspólnego z Żelaźniakowem .
Ostatnio zmieniony 2015-01-17, 19:52 przez p11c, łącznie zmieniany 1 raz.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

A może ktoś wie jak miała wyglądać wieża 40 mm na Admirał Dickmann ?
W WLU napisane jest, że to miała być "półwieża" natomiast na rysunku jest kompletna wieża. Na czym ta połowiczność miała wyglądać ? Rysunków pewnie nie ma ale może są jakieś dokładniejsze opisy ?
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Maciej »

Może na tym, że do połowy była zagłębiona w kadłubie?
Tam chyba jest rysunek z epoki, ten niekolorowy.

Natomiast w kwestii podwodnej części rufy cku Nieuchwytny;
Moim zdaniem, błędne jest pokazane modelowanie w kilku elementach:
1. Prostokątne zakończenie przed sterem, co powodowałoby, że ster pracowałby w "cieniu" zawirowań powstających bezpośrednio przed nim
2. Podcięcia przed "tunelami" srub - powodowałyby ten sam efekt lub wręcz coś na kształt kawitacji
3. Całość robi bardzo niehydrodynamiczne wrażenie. W tym okresie w warsztatach portowych projektowali już bardzo świadomie

Pozdrawiam,
Maciej
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Hmmm. Chyba nie :( Półwieża to brzmi jakby połowy czegoś brakowało a nie jakby było do połowy zagłębione.
Albo błąd w opisie, albo nie było tam tyłu lub góry.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Maciej »

No jak, pół wieży tylko wystaje.. ;)
Wieże uniwersalnych 4,5 calówek - np. tych z Renowna - w ówczesnej nomenklaturze również nazywane były półwieżami.
Jak wiesz, w połowie są zagłębione w kadłubie.

Zresztą wtedy jeszcze rozróżniano tekie określenia jak pół i połu.
Jedno i drugie oznacza coś co jest w połowie ale:
- pierwsze, podzielone w połowie na górę i dół
- a drugie, w połowie na lewe i prawe
A to by potwierdzało tę zasadę, również.

Pozdrawiam,
Maciej
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Może i masz racje choć patrząc na logikę to półpancerz to mniej niż cały pancerz. Ale może tu nie chodziło o logikę. Niestety
ten niekolorowany rysunek o którym pisałeś nie pokazuje żadnego wpuszczenia wieży w kadłub, sama lufa też jest położona wyżej w stosunku do kadłuba niż na CKU Nieuchwytny ( a tam jest silne wpuszczenie w kadłub ) więc wieża na CKU jest niżej a nie spotkałem się z określaniem jej jako półwieży :(
Całość dość tajemnicza.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Peperon »

Czasem można spotkać w literaturze takie właśnie określenie na stanowiska armat 120 mm niszczycieli np. typu Tribal lub Grom.
Możliwe, ze właśnie półwieżą zwano stanowisko otwarte od tyłu. Na rysunkach tego widać nie będzie, a zamiast tylnej ściany jest dziura.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Też tak myślałem właśnie. Zwłaszcza w kontekście wchodzenia do wieży 40 mm. Pytałem o to wcześniej jak np. wchodziło się do wieży na CKU Nieuchwytny ? Za nisko aby w bocznej ściance wieży były jakieś drzwi. Od biedy można przyjąć, że albo wchodzono od góry podnosząc pokrywę wieży ( ale możliwe to było tylko przy przy pierwszych wersjach dział ) albo przeciskano się szczeliną pomiędzy dnem wieży a pokładem.
Na Dickmannie wieża jest wyższa i można wchodzić od tyłu. Zwłaszcza, że nie miał to być okręt pancerny jak monitory, ale statek uzbrojony.
Maxhel41
Posty: 39
Rejestracja: 2013-10-21, 23:49
Lokalizacja: Hel

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Maxhel41 »

Tu widać wysokość wieży na Dickmanie. Niestety nigdzie nie natrafiłem na zdjęcie jak owa wieża wyglądała z tyłu. Że była tam otwarta to raczej nie ulega wątpliwości.
ORP Admirał Dickman1.jpg
ORP Admirał Dickman1.jpg (329.02 KiB) Przejrzano 7909 razy
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

p11c pisze:A może ktoś wie jak miała wyglądać wieża 40 mm na Admirał Dickmann ?
W WLU napisane jest, że to miała być "półwieża" natomiast na rysunku jest kompletna wieża. Na czym ta połowiczność miała wyglądać ? Rysunków pewnie nie ma ale może są jakieś dokładniejsze opisy ?
Małe nieporozumienie. Piszemy ( przynajmniej ja pisałem ) o projektowanym w 1939 okręcie Admirał Dickmann II gdzie planowano jedną wieże 40 mm . A to zdjęcie przedstawia Admirała Dickmanna I, czyli okręt cel w 39 r. ( nawiasem pisząc bardzo ładne zdjęcie ), gdzie była 2 wieże 75 mm.
A jeśli już przywołałeś pierwszego admirała to ta były wieże podobne jak na Generale Szeptyckim czyli nie pełna wieża a jedynie osłony z przodu i boków. Chyba te osłony zdementowano nawet w 39 r. bo przeszkadzały strzelać do samolotów.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Dokładnie to chodzi o tę jednostkę, której zdjęcie zamieścił kiedyś Ryszard L
Na rysunkach w WLU różni się ona nieco od tego modelu. Niestety nie dysponuję artykułem na jej temat chyba z 2013 r wydanym w MORZU 9/2013.
Załączniki
AD-1.jpg
AD-1.jpg (45.93 KiB) Przejrzano 7902 razy
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Maciej »

Peperon pisze:Czasem można spotkać w literaturze takie właśnie określenie na stanowiska armat 120 mm niszczycieli np. typu Tribal lub Grom.
Możliwe, ze właśnie półwieżą zwano stanowisko otwarte od tyłu. Na rysunkach tego widać nie będzie, a zamiast tylnej ściany jest dziura.
Chyba w pięknej, Peperonie.. ;)

@p11c:
Dzrwi ( właz ) nie muszą być pełnej wysokości - to nie budownictwo lądowe.
Rysunke wskazuje na drzwi w tylnej cześci półwieży, choć nie centralnie umieszczone - wg mnie całkiem logicznie.
Sama zaś osłona owej półwieży byłaby pancerna, jak można się domyślać - w inym przypadku nie miałaby sensu.

Proponuję pozostać przy nazwie "półwieża".
Wg mnie jest zupełnie uzasadniona.

Pozdrawiam,
Maciej
Ostatnio zmieniony 2015-01-18, 17:17 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ