Książki do historii

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Książki do historii

Post autor: Mitoko »

Tak się złożyło, że musiałem siąść z 11-latkiem z rodziny do historii.
Musiał zaliczyć rozdziały z WW2, bo mamusia zarządziła wyjazd na tydzień.

Powiem tak - wziąłem podręcznik, otworzyłem wskazane przez Niego rozdziały i ... się załamałem.
Czegoś takiego nie widziałem jeszcze - wyrywkowe elementy z tego okresu, wyrywkowe zdarzenia, całość bez klucza logicznego ani wypunktowania głównych haseł. Do tego wielkie rysunki nic faktycznie nie wnoszące i mapki dla osoby nie interesującej się historią niemal kompletnie nieczytelne.

Jedyna możliwość dla dziecka to zakuć to bezmyślnie - choć w takiej postaci nie jest to łatwe.
Przerażenie.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Książki do historii

Post autor: szafran »

Możesz podać tytuł i wydawnictwo?
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Książki do historii

Post autor: Peperon »

Mam córę w gimbazie (jak to młodzi nazywają) i używa "Śladami Przeszłości' z Nowej Ery. Podręcznik i ćwiczenia są w miarę dobrze poukładane. Podstawą rozwiązania ćwiczeń jest przynajmniej przeczytanie odpowiedniego rozdziału w podręczniku. Należy w niektórych przypadkach poszukać wiadomości gdzieś indziej - najczęściej w internecie. Ja nakłaniam córę na Wikipedię, zamiast stron z rozwiązanymi zadaniami, ponieważ wymusza to "filtrowanie wiadomości" i mimo wszystko pogłębia zasób wiedzy.
Z drugiej strony zastanawia mnie inna rzecz.
Młodzież ma możliwość poprawienia (podniesienia) oceny przez opracowanie prezentacji na zadany temat. Jednak pewnym ograniczeniem jest liczba slajdów w prezentacji, a mianowicie 20. Oczywiście pomogłem latorośli w przygotowaniu prezentacji. Efektem były bitwy i operacje z udziałem Polaków ze szczególnym uwzględnieniem operacji morskich.
Dla mnie zaskoczeniem było, że forma tzw. Pomnika Groma w Narwiku wywołała poruszenie w klasie. Młodych zaskoczyło to, że na cokole stoi marynarz z pociskiem w rękach. Drugim wstrząsem dla młodych był wkład Garlanda w obronę PQ-16, ale mnie nie zaskoczyło, że nie mają pojęcia o istnieniu takiego niszczyciela. Może już najwyższy czas, żeby znowu pojawiły się w naszej MW pewne nazwy, które giną w mrokach dziejów.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Książki do historii

Post autor: Mitoko »

szafran pisze:Możesz podać tytuł i wydawnictwo?
A musiałbym sprawdzić - taka bardziej kwadratowa.
Aaaa - może to pomoże, że pamiętam, że na s.82 było jakieś zestawienie bitew Polaków w ramce (chyba niebieskawej).

UZUPEŁNIENIE:
Mam ten tytuł "Historia wokół nas" klasa 6
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Książki do historii

Post autor: szafran »

Nie będę komentować bo to okrutnie żenujący podręcznik...

Natomiast nie wiem jak będzie wyglądał podręcznik do klasy 6 za rok bo jeszcze nie został stworzony a muszę go używać...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Książki do historii

Post autor: Peperon »

szafran pisze:...Natomiast nie wiem jak będzie wyglądał podręcznik do klasy 6 za rok bo jeszcze nie został stworzony a muszę go używać...
Już Ci współczuję.
A wspominając podręczniki od czasów, gdy sam chodziłem do szkoły aż do pory obecnej, to muszę powiedzieć, że powoli i skutecznie schodzą coraz niżej. Niestety.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ