Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

JarekF
Posty: 1
Rejestracja: 2018-02-11, 10:40

Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: JarekF »

Witam wszystkich. Jestem tu nowy.
Mam na imię Jarek, mam 52 lata, mieszkam od 12 lat w UK. Trafiłem tutaj na forum przeszukując internet w pewnym temacie dotyczącym motorówki z tytułu.
Moim hobby jest modelarstwo, zarówno lotnicze jak i szkutnicze. Ostatnio pracuję nad zdalnie strowaną łodzią Straży Granicznej "Szkwał". Motorówki te zostały już wycofane ze służby. Kilka sztuk zakupiła Litwa a kilka sztuk trafiło w ręce prywatne i przerabiane pływają w celach rekreacyjnych lub łowią ryby.
Jeden egzemplarz znajduje się na terenie Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie gdzie stojąc w suchym doku stanowi piękną ozdobę placu CSSG. Pod koniec zeszłego roku miałem tą przyjemność za zgodą dowództwa CSSG odwiedzić interesującą mnie motorówkę.
DSCN3108.jpg
DSCN3108.jpg (186.93 KiB) Przejrzano 4143 razy
Tyle wstępu a teraz do rzeczy:
Poszukuję informacji od znawców tematu (wierzę, że na takim forum znajdują się fachowcy od marynistyki) w sprawie pewnych elementów wyposażenia, których nie umiem zlokalizować tzn. nie wiem co to jest i do czego służy ?

1. Na poniższej fotce na pawęży znajdują się wypuszczone rury. Te duże czarne rury to wydech, zaś te małe poniżej linii wodnej to miewam, że są to kolektory poboru zimnej wody używanej do chłodzenia silników, lub jak niektórzy twierdzą wypust wody chłodzącej. Proszę o potwierdzenie, zaprzeczenie lub sprostowanie.
DSCN3095.jpg
DSCN3095.jpg (230.97 KiB) Przejrzano 4143 razy
2. Na pokładzie nadbudówki w przedniej i tylnej części znajdują się identyczne elementy. To jakieś uchwyty. No właśnie :?: Jakie i do czego służyły ?
F1050001.jpg
F1050001.jpg (134.96 KiB) Przejrzano 4143 razy
Dziękuję za zainteresowanie i okazaną pomoc.
ODPOWIEDZ