wizyty okrętów - zapowiedzi

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Boruta »

"Nie jest jeszcze pewne, ale wysoce prawdopodobne" - dwa Burki w Śledziowie.
http://www.portalmorski.pl/bezpieczenst ... ne-w-gdyni
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Taaaaa. Już raz czekałem na takiego Burka i okazało się, że wchodził ale to Kilonii :) Ale przynajmniej zrobiłem Czajkę w okolicznościowym malowaniu z okazji 50 lat od podniesienia bandery.
http://odwaszegofotokorespondenta.blogs ... suzby.html
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Peperon »

szafran pisze:Taaaaa. Już raz czekałem na takiego Burka i okazało się, że wchodził ale to Kilonii ...
Chyba jednak sie doczekasz ;)
http://www.portalmorski.pl/bezpieczenst ... e-do-gdyni
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: polsteam »

ciekawe, dlaczego wstępnie awizowali dwa, a ostatecznie wszedł jeden z awizowanych...

specjalnie, "dla zmyłki", czy im sie plany zmieniły?...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Się doczekałem. O procedurach bezpieczeństwa nie będę się wypowiadał...
https://odwaszegofotokorespondenta.blog ... gdyni.html
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: crolick »

A przydałoby sie, bo USN traktuje Gdynię jak III świat, a nie sojuszniczą bazę...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

I tak cud, że wchodzili na galowo (parada burtowa) a nie pod bronią jak dotychczas. ŻADEN okręt cumujący przy Francuskim nie jest tak chroniony jak USN.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: polsteam »

niemiecka korweta i belgijski żaglowczyk szkolny w czerwcu: www.facebook.com/PortalMorski
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Peperon »

Informacja dla (naval) shipspotterów...
Mam takie - może głupie - pytanie: Czy są "shipspotterzy" lądowi ?
Pytam, bo ten "naval" w nawiasie lekko mnie rozbroił.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: polsteam »

Peperon pisze:
Informacja dla (naval) shipspotterów...
Mam takie - może głupie - pytanie: Czy są "shipspotterzy" lądowi ?
Pytam, bo ten "naval" w nawiasie lekko mnie rozbroił.
jak się mówi ship, to się myśli głównie o cywilnych

jak się mówi naval ship, to wiadomo, że chodzi o okręt

chodziło o podkreślenie, że jest to informacja potencjalnie interesująca głównie dla tych "marwojowskich" shipspotterów
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Moim skromnym zdaniem nie trzeba rozgraniczać pomiędzy shipspotterami. Podobnie jest w lotnictwie.

Natomiast lądowym shipspotterem jestem ja bo czasami oglądam statki z trzeciego piętra kamienicy w Sopocie :)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: polsteam »

to niekoniecznie musi dotyczyć wizyty w którymś z portów polskich

dotyczy transportu sprzętu 1st Cavarly Div w ramach kolejnej zmiany Atlantic Resolve


może to czysty przypadek, a może celowe działanie (ciekawe, co z tych opcji zachodzi)...


w poprzednich większych transportach w ramach Atlantic Resolve, gdy Amerykanie pokazywali ekspedycję sprzętu, to albo przyznawali się otwarcie przez jaki port i jakimi statkami
ALBO publikowali taki materiał ilustracyjny (nawet bez informacji i bez widocznych nazw statków), że przez analizę zdjęć (otoczenia w porcie) można było się zorientować - który port, a mając tę informację w połączeniu m.in. z danymi z AIS można było określić konkretne statki... taka analiza mnie nie zawodziła - sprawdzała się... była potwierdzana przez później ukazujące się wiadomości (np. relację US Army z dotarcia sprzętu np. do Bremerhaven) albo "na żywo" - w Polskim porcie...

ciekawe, czy to czysty przypadek, czy jednak ćwiczą teraz próbę informowania bez konkretów, tak, żeby nie można było wyczaić...

z drugiej strony - bawiąc się w amatorskie "zgadywanie" i "analizy" można nie wykryć, a dla naprawdę chcącego (zdeterminowanego) i profesjonalisty w tych sprawach, a więc i mającego odpowiednie narzędzia i środki - może i tak jest to łatwe do wykrycia...


tym razem nie było (jak dotąd) chyba żadnych szerszych (nawet pół-szerszych) planów z portów...


w poniedziałek, 7 maja pojawiło się chyba w ogóle pierwsze zdjęcie ze statkiem, ale takie, że "nie wyczaisz"...

Obrazek


te transporty obecne NIE MUSZĄ iść statkami American Roll-on Roll-off Carrier LLC (Endurance, Freedom, Honor, Independence II, Integrity, Liberty, Patriot, Resolve), mogą innymi, albo w części którymś z tych, a w części - jakimś innym, np. Green Ridge armatora Central Gulf Line...

ale...

np,. Freedom był ostatnio w teksańskim porcie (Galveston), ale zmierza nie do Europy, tylko do Charleston (płynie obecnie wzdłuż East Coast)

Resolve był w Charleston i płynie do Galveston (okrąża właśnie Florydę)

pozostałe raczej też nie wchodzą w rachubę jeśli chodzi o ten transport (ze względu na aktualną pozycję lub kierunek ruchu i deklarowane porty docelowe)

... oprócz może jednego - Independence 2 - bo płynie do Europy... ale nawet nie do Bremerhaven (nie mówiąc już o Polsce), tylko deklaruje, że do Antwerpii...
ALE wyszedł nie z portu w Texasie, tylko z Baltimore... (w Texasie był ostatnio - w Galveston - 18 kwietnia, a potem m.in. w Altamirze w Meksyku, potem w Charleston i wreszcie w Baltimore)...

(Integrity jest właśnie w Antwerpii, był w Bremerhaven 3-6 maja, ale przyszedł z Charleston i Baltimore _przez Casablancę_, a Endurance jest w Charleston)


ze względu na położenie bazy 1st cavarly, raczej tylko (sensownie) teksańskie porty wchodzą w grę...

no chyba, że chcieli "przećwiczyć" taki odległy transport lądowy - do portu wschodniego wybrzeża (ale nie sądzę)...


a może tylko ja nie znalazłem... może gdzieś są informacje albo zdjęcia, z których się da wyczaić, w jakim porcie / na jakie statki ładowano ten transport?...


28 kwietnia


29 kwietnia


30 kwietnia

Obrazek


Green Ridge wyszedł 3 maja z Savannah i deklaruje Kłajpedę jako port destynacji (ETA szacowana na 17 maja)

nie wiadomo, czy w ogóle teraz transportuje coś dla wojska, ale Green Cove tego samego armatora płynie obecnie z Filadelfii / Baltimore do Antwerpii
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: polsteam »

edit - wycięcie przypadkowego dubletu
Ostatnio zmieniony 2018-05-08, 16:17 przez polsteam, łącznie zmieniany 1 raz.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Mam nadzieję, że CIA mnie nie zgarnie, ale czy przypadkiem w ostatnim czasie przedstawiciele US Army nie odwiedzali gdyńskiego portu?
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: polsteam »

wczoraj jeszcze nic potencjalnie "podpadającego" pod temat tych spekulacji nie płynęło do Gdyni (przynajmniej nie deklarowało).
ODPOWIEDZ