Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: cochise »

Właśnie zacząłem czytać Okrety 48(6) 2016 od artykułu o francuskich krążownikach Duguay Trouin. Już w związku ze wstępniakiem mam pytanie. O jakiej umowie z 19 maja 1939r mowa? Kasprzycki - Gamelin? Przecież ona została ratyfikowana przez Francję dopiero 4 września po wybuchu wojny, więc o jakiej odnowie umowy sojuszniczej mowa? O jakiej eskadrze 2 pancerników i 3 krążowników mowa?? Francuzi komuś wysłanie takiej eskadry na Bałtyk obiecali? Chyba na prima Aprilis... 7 art konwencji? Jakiej konwencji, ktoś mógłby mnie oświecić? Jeśli reszta tak samo rzetelna to nie wiem czy warto to czytać?
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: crolick »

Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: cochise »

No tak, to znam, ale to dotyczy umów 1926 roku tam faktycznie coś było o eskadrze francuskiej. Nie wierzę, że w realiach 39 roku by coś takiego obiecywali, były co prawda tego typu pomysły chyba ze strony Churchila, ale na żadnym traktacie tego nie było. A dodatkowo tu autor powołuje się na umowę z maja 1939. Co jest bzdurą, bo tam z tego co mi wiadomo nie było mowy o wpływaniu francuskiej floty na Bałtyk. Autor zrobił sobie miszmasz z umów polsko-francuskich? Artykuły na takim poziomie, że potem człowieka szlag trafia jak wysłuchuje na forach o zdradzie Francuzów. Już się nawet starłem z jednym z popularniejszych youtuberów, no ale jak ktoś się podpisuje mianem historyka i takie bzdury sadzi to wytrzymać nie idzie.
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: crolick »

Nie wiem co zrobił autor i skąd wziął tę informację, ale w przypadku umowy Gamelin-Kasprzycki z tego co mi wiadomo nie było konwencji morskiej, w której by była mowa o jakiejkolwiek eskadrze wysyłanej na Bałtyk.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: marek8 »

Może warto byłoby zauważyć, że to polskiej stronie zupełnie ale to zupełnie nie zależało na wykorzystaniu możliwości jakie dawały francuskie deklaracje i zobowiązania z lat 20 w tematach morskich - i w żaden sposób nie da się tego przesłonić sztuczką prawniczą polegającą na rzekomym ich niewiążącym charakterze ;( - gdyby chciano na serio rzecz była to załatwienia... no chyba, że przyjmiemy, że niezrozumienie tematu sięgało płaszczyzn daleko pozadecyzyjnych... :(
To, że u nas było buractwo i elementarny brak rozumienia tematu + nieumiejętność skorzystania w pełni z faktu bycia "flankującym sojusznikiem" + snucia w zamian rojeń o wojnach prewencyjnych nie bardzo zastanawiając się nad ich realnością to inna rzecz. Gdy w 38 i 39 sobie w wodzowskich kręgach "przypomniano" o starych francuskich pomysłach to - jak to u nas - próbowano grać tzw. wiadomo kogo nie bardzo patrząc na mocno inną sytuację polityczno-militarną. W każdym razie tak czy inaczej problem był dokładnie taki sam jak w latach dwudziestych - nasze bazy były po prostu fizycznie niezdolne do bazowania jakichkolwiek okrętów sojuszniczych w sensownej perspektywie czasowej do dowolnych operacji (poza picowatą "wizytą") i to w zasadzie kończyło wszelkie dalsze dywagacje w temacie... Rodzime "planowanie" jest tak w gruncie rzeczy obarczone nieco przesadnie dużym luzem i ignorancją faktów niestety... :(
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: cochise »

Polityka lat 20 to trochę skomplikowana i co gorsza mocno zakłamana sprawa. Przez długie lata będący u władzy w Niemczech potomkowie junkrów pruskich nie darzyli nas miłością jednocześnie obawiając się Francji liczyli na naszą neutralność, a mieliśmy z nimi w końcu najwyższą wymianę handlową. Jak doszli faszyści do władzy, początkowo Piłsudskiego postrzegali jako faszystę, czyli swojego dalej licząc na neutralność naszą, dopiero od Monachium sytuacja międzynarodowa zaczęła się mocno komplikować. Deklaracje deklaracjami, ale pod koniec lat 20 to Francja chętniej widziała w roli sojusznika na wschodzie Rosję niż nas. Mało kto wtedy zdawał sobie sprawę czym jest komunizm.
Ale gadanie o umowie na podstawie w której to jakoby francuska flota miała by wpłynąć na Bałtyk w realiach 39 roku i zarzucanie niedotrzymania tychże obietnic zakrawa na bredzenie.
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: cochise »

No i znów mam zagwozdkę, wpadł mi w ręce nr 2 (50) 2017 Okrętów i tam jest art. "Jak Amerykanie wygrali wojnę na Pacyfiku". Fajnie, telegraficznie napisane, ale myślałem, że legenda fałszywej wiadomości o awarii oczyszczalni wody na Midway już dawno wyjaśniono jako bajkę mającą kryć amerykańskich kryptologów. Rozumiem, że ten art. to tłumaczenie, ale czy ze strony redakcji nie powinno tu paść jakieś wyjaśnienie? Zapominamy o wszystkich odkryciach Historyków z ostatnich lat i cofamy się z poziomem wiedzy?
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: MiKo »

Okręty Nr 5 2017
Ok.jpg
Ok.jpg (104.97 KiB) Przejrzano 20036 razy
Fairey Fulmar - Matthew Willis
Niemiecki niszczyciel Z37 - Carlo Cestra
Zatopienie lotniskowca „Shōhō” - Mirosław Skwiot
Hans Fiedler – największy pechowiec U-Bootwaffe. Część 2. - Daniel Pastwa
Superniszczyciele typu Sowriemiennyj (proj. 956 „Sarycz”) - Jan Radziemski
Bitwa u przylądka Spartivento. Starcie na wodach Sardynii- Marek Sobski
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Grzechu »

A wg redakcyjnych zapowiedzi numer 6/2017, który ukazał się dopiero teraz, jest ostatnim...
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Marmik »

Czyli zadziałało prawo rynku.
A podobno Oś i wielkie okręty zawsze się u nas sprzedażą.

Ktoś będzie następny?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Grzechu pisze:A wg redakcyjnych zapowiedzi numer 6/2017, który ukazał się dopiero teraz, jest ostatnim...
We wstępniaku mamy takie dwa interesujące stwierdzenia, cytuję:
"...Mimo wielu stałych Czytelników Magazyn OKRĘTY przynosi naszemu Wydawnictwu straty.
Wynikają one z problemów dystrybucyjnych i finansowych kolporterów..."

I ostatni akapit wstępniaka.
"... Nie wykluczam powrotu OKRĘTÓW na rynek wydawniczy. Jeżeli tylko kolporterzy uporają się ze swoimi problemami finansowymi i wypracują nowy, lepszy model współpracy z wydawcami, OKRĘTY ponownie będą samodzielnym tytułem prasowym."
Pogrubienia i podkreślenia moje.
Nie ukrywam zaskoczenia takim tłumaczeniem, ponieważ wychodzi na to, że ujemny wynik finansowy OKRĘTÓW jest winą sprzedawców...

Dodam jeszcze, że pod całym tekstem podpisał się Wydawca Damian Majsak.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: marek8 »

Nawet jeżeli faktycznie są aż takie problemy z dystrybucją i rozliczeniami to przecież nie dotykają one chyba tylko tego jednego wydawnictwa tylko raczej wszystkich korzystających z tych samych przecież kanałów sprzedaży? A tego typu problem od lat sygnalizuje tylko to wydawnictwo. Czyżby inni jakoś to lepiej/inaczej robili?
Niestety ale niezależnie od tego od ładnych paru lat pismo, które miało swoje dobre czasy sprawiało wrażenie jakby zupełnie utraciło koncepcję o czym chce pisać i do kogo... To oczywiście opinia subiektywna ale wiele ostatnich numerów wyglądało jak doraźnie improwizowane składaki artykułów na każdy możliwy temat byle się z morzem kojarzył. A tak jak pisałem powyżej były czasy gdy Okręty to był magazyn po który się sięgało z przyjemnością choćby z czysto wizualnych powodów. Niestety coś pękło i pismo jakby straciło jakąś "duszę" - szkoda... :(
Awatar użytkownika
Hiryu
Posty: 35
Rejestracja: 2005-02-09, 13:33
Lokalizacja: Maków Podhalański
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Hiryu »

marek8 pisze:(...) Niestety ale niezależnie od tego od ładnych paru lat pismo, które miało swoje dobre czasy sprawiało wrażenie jakby zupełnie utraciło koncepcję o czym chce pisać i do kogo... To oczywiście opinia subiektywna ale wiele ostatnich numerów wyglądało jak doraźnie improwizowane składaki artykułów na każdy możliwy temat byle się z morzem kojarzył. A tak jak pisałem powyżej były czasy gdy Okręty to był magazyn po który się sięgało z przyjemnością choćby z czysto wizualnych powodów. Niestety coś pękło i pismo jakby straciło jakąś "duszę" - szkoda... :(
W pełni się zgadzam z tą subiektywną opinią. Dlatego jakiś czas temu zrezygnowałem z kupowania Okrętów.
ODPOWIEDZ