artyleria rakietowa

wiceadmirał_Maciek

artyleria rakietowa

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

Witam!!!
Mam pytanie: czy przed wojną były prowadzone jakieś prace koncepcyjne (inne pewnie nie) nad polską artylerią rakietową (odpowiednik "katiusz")?
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Brak jakichkolwiek info na ten temat
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
wiceadmirał_Maciek

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

W 100 numerze TBiU o peemie Mors, przy notkach biograficznych konstruktorów, wspomniano przy sylwetce Skrzypińskiego o jego pracach nad granatem o napedzie rakietowym SKOWRONEK. Czy komuś coś wiadomo na ten temat?
Speedy
Posty: 555
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Speedy »

Niestety nie pamietam gdzie to wyczytałem. W 1939 r. temat taki prowadziło WITU (czy jak sie to tam wtedy zwało) w Zielonce. W polowie roku mniej wiecej skonstruowano kilka prototypów rakiety 75 mm. Nie wiem czy wszystkie ale przynajmniej jeden był dosyć dziwny (dlatego to zapamietałem) był zrobiony z naboju scalonego 75 mm, pocisk stanowił głowice bojową, łuska silnik, w dnie łuski wywiercono dysze wylotowe, nadające temu przy okazji rotację. Na temat materiału pędnego nic nie pamietam, moze nawet nic o tym nie było, mam straszliwe podejrzenie że pozostawiono tam ten proch co był w oryginale :) . Całość wystrzelono z wyrzutni rurowej typu mozdzierza, na odleglosc ok. 2,5-3 km. Stwierdzono ze celnosc jest niezadowalająca i gorsza niz pocisków z dział (doprawdy niezwykłe odkrycie :) ) niemniej temat jest obiecujący (i na tym chyba sie skonczylo). Jezeli sobie przypomne skąd to wiem to jeszcze dam znać.
Pozdro
Speedy
Zablokowany