Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: crolick »

Krzysztof Kucharski pisze:
crolick pisze:
Krzysztof Kucharski pisze:Poprzedni MON, co by o nim nie napisać - dokonał wyboru. Wg mnie słusznego - kupujemy system OP - okręty, uzbrojenie, systemy uzbrojenia, zdolności remontowe, szkolenie etc. Oczywiście - kosztem programów okrętów nawodnych. Skończyło się, jak się skończyło.
Optymista :D .
Na razie żadnego OP nie kupiliśmy i nie jestem taki pewien czy kupimy. Więc chociaż w/w założenie w teorii jest słuszne to w praktyce wciąż nieweryfikowalne.
Nie wyraziłem się zbyt jasno, przepraszam - jestem zmęczony. :-(

Jeszcze raz.
IMHO - poprzedni MON, co by o nim nie napisać - dokonał wyboru. Wg mnie słusznego - kupujemy kompletny system OP - okręty, systemy uzbrojenia, zdolności remontowe, szkolenie etc. Oczywiście - kosztem programów okrętów nawodnych. Wywołało to reakcję ośrodków przeciwnych temu i takiemu wyborowi. Wielu ośrodków. Skończyło się, jak się skończyło.

Nie, nie jestem optymistą. W żadnym wypadku. Adele to kanał. Jesteśmy w niego wpychani w wyniku działań kilku podmiotów, wykorzystujących działania Zwierzchnika zmierzające do "wyrąbania", "wykarczowania" swojego "obszaru łowieckiego". To wszystko teatr. I to raczej w formie Kyōgen
Krzysztofie - nic nie kupujemy. Na razie nawet nie ma deklaracji słownych. Nie mówiąc już o podpisanych papierach, a o przelewach nawet nie wspominam...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

crolick pisze: Krzysztofie - nic nie kupujemy. Na razie nawet nie ma deklaracji słownych. Nie mówiąc już o podpisanych papierach, a o przelewach nawet nie wspominam...
Czyli opcja 2.2. oraz pochodne od niej. CBDU.

BTW - właśnie przeczytałem na D24:
https://www.defence24.pl/zmiana-procedu ... -komentarz

Cytat:
"Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zakończyć postępowanie prowadzone według przyjętej w 2015 roku procedury i natychmiast rozpocząć negocjacje z amerykańską stroną rządową. […] Jeszcze w tym tygodniu delegacja MON, na czele z wiceministrem Sebastianem Chwałkiem odpowiedzialnym za modernizację techniczną Wojska Polskiego, uda się do Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć rozmowy w sprawie realizacji programu HOMAR w oparciu o rozwiązanie High Mobility Artillery Rocket System – HIMARS.

Przyczyną rezygnacji z dotychczasowego sposobu pozyskania wyrzutni są m.in. oczekiwania finansowe ze strony potencjalnych Wykonawców, w tym zagranicznych, przekraczające środki, które MON zabezpieczyło na ten cel w momencie uruchamiania zadania czyli na początku 2015 roku. W toku prowadzonych negocjacji nie było możliwe porozumienie co do wszystkich postanowień umowy oraz wymagań dotyczących ochrony podstawowego interesu państwa.

Czytamy w komunikacie opublikowanym 20 lipca 2018 przez MON"
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Krzysztofie zgadza się poprzedni MON dokonał wyboru, który z programów dla MW ma priorytet. Ale skoro wiedział, że konsekwencją tego jest uwalenie całej reszty programów powinien zaproponować alternatywe, czyż nie? Ja nie mam nic przeciwko, jeśli moja żona woli samochód niż wakacje, ale niech chociaż zaproponuje nim wyjazd za miasto - taka naiwna analogia. :oops:

Pozatym podoba mi się nowa strategia, zróbmy z Oskara ruskiego agenta! :diabel:

Obrazek
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

AdrianM pisze: Pozatym podoba mi się nowa strategia, zróbmy z Oskara ruskiego agenta! :diabel:
Dlaczego akurat z Oskara i dlaczego tylko ruskiego?
Przecież w tym naszym piekiełku ostro mieszają diabły z przynajmniej trzech stad.
Inne, pomniejszego sortu też ostro dokładają do pieca.
Ale dość z żarcikami. ;)
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Masz rację żart wyszedł na pograniczu...

Oskarze szczerze przepraszam. Kogo jak kogo, ale z wielu względów ciebie bym nigdy nie podejrzewał (stąd ten obrazek ;) ). Chociaż skojarzył mi się jeszcze jeden cytacik:

"Przeleciały watahy lotne
białogwardyjskiej konnicy...
Trwał, jak skała samotny,
Carycyn. "

Mam rodzinne powody by głównie ruskich nie lubić więc się specjalizuję Krzysztofie, ale cenna uwaga, że to niekoniecznie tylko oni.

Ale dla naszych światłych z BBN w ten piątkowy wieczór proponuje coś nostalgicznego i jak chwytającego za serca (wystarczy spojrzeć na publiczność!). A dla nas fascynatów piękna, proponuję skierować uwagę na chórek ;).



A dla fascynatów Adelaide dedykuje 4 zwrotkę:

"Нас извлекут из под обломков,
Поднимут на руки каркас
И залпы башенных орудий
В последний путь проводят нас.
И залпы башенных орудий
В последний путь проводят нас."
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Ej to ja jestem sowiecki bo nie chcę zdolności przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dla MW RP ;)
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Ciebie Szafranie polubiłem więc dla ciebie "something special", tak na piąteczek:

oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Kazik w takiej sytuacji śpiewał do suszarki...

Nie no chłopaki, dzięki za komplement. W tym kraju do puki nie wyzwą ciebie od agentów, zdrajców czy żydów, to znacz, że jesteś nikim!

A tak na poważnie, to nie sądzicie, że ten wątek ostatnio bardziej nadaje się na forum literackie niż okrętowe? :P
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

A mi to natomiast tłukli do głowy że przy zwłokach żołnierzy znajdowano fragmenty wierszy. Taka to ci ciekawostka. Repertuar jest bardzo bogaty.

To tylko luźne propozycje jak dozbroić załogi Adelaide w cytaty. :3majsie:
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

oskarm pisze:
A tak na poważnie, to nie sądzicie, że ten wątek ostatnio bardziej nadaje się na forum literackie niż okrętowe? :P
A co mamy przerzucać się tabelkami o tym jak radar 8D LGBT Mk 21 zamontowany na Adelaidach i rakiety ABCD Mk 88 zapewniają nam przewagę nad Flotą Bałtycką? Jak tylko nasze nowe okręty zbliżą się do Świnoujścia to w Bałtijsku wybuchnie bunt bo nie będą chcieli z nami walczyć ;)
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Szafran, a jakie to wszystko ma znaczenie skoro idziemy kolejny raz w to samo bagno. Jak to pewien klasyk opisał:

"Historia jest jak kobieta i lubi w kółko powtarzać to samo k.....stwo." :x

Dla oświeconych nie ma znaczenia, że nawet ci wspaniali Duńczycy wprowadzali Knudy (uwaga koszt 300mln PLN). I nie ma dla piewców wielkich jednostek, że właśnie taki knudzik będzie robił całą ciemną robotę bo fregatami to oprócz kilku manewrów i parad to raczej tak na codzien zbytnio się pływać nie opłaca! :bije:

A zachęcam do wgłębnego przeczytania linka na temat tego sonaru nowo proponowanego przezemnie i może się ktoś zorientuje jakie znaczenie dla ZOP ma znajomość danego akwenu i jaka to żmudna praca. :co:
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Ten sonar kilka lat temu proponowalem jako jedno z rozwiazan. Co do 70 ton, to zapewne byla to jednostka badawcza bez pozostalego wyposarzenia typowego okretu. No i autorzy tekstu nie podali do jakiego stanu morza bylo mozliwe uzycie tego sonaru z tej jednostki. Z tego co wiem lub nie wiem to do dzisiaj nikt nie kupil tego rozwiazania. Jakis powod musi byc? Moze te rozkladane powierzchnie z nadajnikami?

Natomiast ma inne pytanie, Adrianie co powoduje, ze ten sonar bardziej nadaje sie na wody plytkie, niz pozostale typy sonarow tej klasy?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Signal processing! :czarodziej:

Oskar ja nie miałbym nic przeciwko 1 Adeli skoro apetyt i korzyści polityczne są aż tak wielkie na okazjonalne występy w SNMG. Tylko uwaga, skonfigurujmy ją rozsądnie! Ale całe te bajki o podniesieniu naszych zdolności ZOP czy OPL wsadzam między bajki! :bije:
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

A i zachęcam do lektury bo coś czuję że znów ci się nie chciało. Marynarka Indii używa ich nawet dla niszczycieli.
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

AdrianM pisze:Szafran, a jakie to wszystko ma znaczenie skoro idziemy kolejny raz w to samo bagno. Jak to pewien klasyk opisał:

"Historia jest jak kobieta i lubi w kółko powtarzać to samo k.....stwo." :x
Jak tylko czytam coś takiego jak:
- bardzo łatwo uda się przeszkolić polskich marynarzy bo już znają podobne okręty i wyposażenie,
- rozwiązanie tymczasowe do momentu budowy okrętów w polskich stoczniach,
- nie stać nas więc musimy brać to co jest,


to jest to idealne powtórzenie tego co już było. Niestety nie wszyscy znają Historię i zamiast tego ekscytują się tabelkami lub folderami reklamowymi.

Okręt ZOP bez śmigłowców pokładowych? Przecież tego nie da się obronić. A jak już jesteśmy przy zespołach NATO to ile razy nasze fregaty w nich były? 3x Pułaski i 1x Kościuszko?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

A tak dla odświerzenia naszej marnej pamięci (skoro już pozwalamy sobie na uwagi, że to mi dolega Eisenhower... czy jakkolwiek mu tam inaczej):
https://www.defence24.pl/nato-bedzie-da ... alu-polski

Nie było nam po czymś takim wstyd? Czy Oskarze nie widzimy korzyści jak taki mały Knudelek byłby w stanie przynieść nam więcej politycznych korzyści niż 2 OHP robiące za rafy? Chyba na te misje dotyczące zwalczania terroryzmu, czy łowienia uchodźców też nieźle by się nadały na zmiane ze Ślązakiem?
ODPOWIEDZ