Dwa statki badawcze dla Polski

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Piotr S.
Posty: 2060
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Dwa statki badawcze dla Polski

Post autor: Piotr S. »

Podpisano list intencyjny dot. pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej
List intencyjny dotyczący pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej podpisali w czwartek ministrowie edukacji i nauki, klimatu i środowiska oraz infrastruktury. Celem tej inicjatywy jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat dna oceanicznego i jego surowców, a także rozwój technologii badawczych.
W pierwszym etapie realizacji projektu pozyskana zostanie jednostka z rynku statków używanych, o długości około 70 m, z systemem dynamicznego pozycjonowania i m.in. z możliwością przewozu towarów. Służyć ma też m.in. do badań dna morskiego.
W dalszej perspektywie ma być zbudowany, na specjalne zamówienie, nowy statek o długości ponad 100 m, m.in. wzbogacony o funkcjonalność pozwalającą na wykonywanie badań sejsmicznych.
https://www.portalmorski.pl/stocznie-st ... -badawczej
Wszystko wskazuje na to ,że pierwszy etap zakupu jednostki używanej jest już realizowany holownik Serval przyholował z norweskiego Torangsvag wyłączony z eksploatacji statek sejsmiczny Ocean Sea (IMO: 9111759, długość 71 m, zbudowany w 1995 jako zaopatrzeniowiec platform, w 2008 przebudowany na statek sejsmiczny). Portem docelowym jest Szczecin, gdzie gdzie odbędzie się przebudowa i remont .Drugą jednostką ma być nowy ponad 100 metrowy statek .
ODPOWIEDZ