Fotki wraku T-40 przy plaży Gdańsk-Brzeźno

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

beaviso
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-04, 00:23

Fotki wraku T-40 przy plaży Gdańsk-Brzeźno

Post autor: beaviso »

Witam,

Na grupie dyskusyjnej pl.regionalne.trojmiasto wypłynęła fotka wraku T-40, porzuconego w Gdańsku-Brzeźnie podczas holowania z elbląskiego Schichaua. Zdjęcie zamieściła p. Barbara Sontowska.

Pozdrawiam, M.

Wątek:
http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,3.html ... =&strona=0

Obrazek
pefu
Posty: 138
Rejestracja: 2004-01-07, 20:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pefu »

dzieki za zdjecia
pozdrawiam
pefu
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Zdjęcia ekstra - ktoś ma je nieco większe ??
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

:o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :o
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1630
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Słuchajcie, a pamiętacie foto-zagadkę z Morza (lata 1977-78 )?
Były tam dwa fotosy z filmu 'Uczta Baltazara' przedstawiający wyrzucony na plażę okręt (zresztą w filmie było parę ujęć zarówno z zewnątrz, jak z wewnątrz jednostki - niedawno był on emitowany na kanale Kino Polska).
Zagadka nie doczekała się rozwiązania na łamach Morza... Czy mogło chodzić o ten okręt?
Ostatnio zmieniony 2004-11-05, 14:51 przez Grzechu, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Post autor: Gość »

Raczej chyba nie,
http://www.filmpolski.pl/fp/film1.dll/o ... 92&start=1

Mimo, iż film zrobiono w 1954 roku (a więc data pasowałaby), to w plenerach widnieje Ustka.
beaviso
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-04, 00:23

Post autor: beaviso »

To wyżej pisałem ja. Pozdrawiam.
Gość

Post autor: Gość »

Pamiętam ten konkurs.
Nie było rozstrzygnięcia, więcej chyba wie Andrzej J.
Gość

Re: Fotki wraku T-40 przy plaży Gdańsk-Brzeźno

Post autor: Gość »

beaviso pisze:Witam,
.....wypłynęła fotka wraku T-40, porzuconego w Gdańsku-Brzeźnie podczas holowania z elbląskiego Schichaua.
Pozdrawiam, M.
Michał Ł. ? z Gdańska? Kiedyś (coś chyba w roku 2000 ) dyskutowaliśmy sobie mailowo o wraku u-boota z drewnianym pokładem znalezionym przez J.Lissowskiego. Jeżeli pamiętasz nasze ówczesne konkluzje, to chłopaki ponoć zweryfikowali, że "nasz" wrak to naprawdę VII C a nie II. Pozdrawiam a tak a propos masz może dostęp do tych zdjęć (innych też) wraku T-40 w lepszej jakości niż to nieostre zdjęcie czterech zdjęć?

A propos to 23.03.1945 roku (data wejścia T-40 na brzeg) ciężko byłoby holować coś z Elbląga bo w Elblągu już 8.02.1945 było po ptokach a ostatnie 2 torpedowce wyholowano ze stoczni Schichau 29.01.1945 w nocy pod rosyjskim ostrzałem z kilkuset uchodźcami na pokładzie. Źródła podają, że T-40 był holowany z Gdyni tyle, że sztorm zepchnął go wraz z holującym na południe.

Swoją drogą to czy ktoś orientuje się jak dokładnie wyglądały losy T-37 do T-42 (szczególnie T-41 i T-42) po ich wyholowaniu z Elbląga?
Gość

Post autor: Gość »

Znów Marek T - bez logowania.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

To dłuższe to byłem z kolei ja, też bez logowania.
Gość

Post autor: Gość »

Bylo rozstrzygnięcie - sprawdzę w Gronerze - by to jakis specjalnie zbudowany poawiacz torped z serii TF. Zobaczę w domu.
Andrzej J.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1630
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Bylo rozstrzygnięcie
Nie było ! :) :) :)
by to jakis specjalnie zbudowany poawiacz torped z serii TF. Zobaczę w domu.
O poławiaczu torped faktycznie kojarzy mi się jakaś wzmianka, ale to było chyba właśnie wspomniane przy okazji foto-zagadki.

Ale chętnie dowiem się więcej!
beaviso
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-04, 00:23

Post autor: beaviso »

Słuszna uwaga co do daty zdobycia Elbląga przez AC.

Natomiast co do zdjęcia - dysponuję tylko takim. Napiszę do tej dziewczyny, może ma lepsze lub namiary na źródło.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

O ile pamiętam to w rachubę wchodził TF 3, który zatonął wskutek rozbicia (Strandung) 2 lutego 1945 na n. [czyli płn.] Gaarden-See [wg Hausatlas AJ - Garden-See?!] [= jezioro Gardno, nad którym jest modna miejscowość Rowy], podniesiony i samozatopiony w Stolpmuende (bez daty [czyli Ustka]).
Mętnie o tym okręcie jako wraku kanonierki pisze Eugeniusz Porębski w opisywanej na FOW przez fdt książce o wydobywaniu wraków za lat 50.
ODPOWIEDZ