MONÓWKI

Sprawy związane z działalnością Stowarzyszenia

Moderatorzy: deglock, fdt

deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

MONÓWKI

Post autor: deglock »

Drodzy modelarze FOW
Miło mi was poinformować iż po długich staraniach członkom Stowarzyszenia Lastadia udało się zachować dla następnych pokoleń w wersji elektronicznej kilkanaście modeli wydanych w latach 50-tych przez MON a zaprojektowanych przez prawdziwego człowieka renesansu Profesora Andrzeja Samka z Krakowa. Na razie nie mamy pomysłu jak te zbiory upublicznić (gdyż obawiam, że kilku cwaniaków chciałby przy okazji zarobić na sprzedawaniu kopi tych modeli) ale napiszę wam co udało nam się pozyskać od profesora.
Serii MON chyba nie muszę starszym przypominać, gdyż prawie każdy marynarz (wojenny czy handlowy) oraz wielu shiplowerów gdzieś na swojej drodze zetknął się z tymi modelikami w skali 1:400 i wielu dzięki temu „połknęło bakcyla” Nie mamy wszystkich monówek. Od Pana Profesora otrzymaliśmy do skanowania arkusze A2 wydawane jako pierwsze (jeszcze bez okładek malowanych przez A. Werkę). Instrukcje znajdują się w oddzielnej książeczce.
W naszych rękach znajdują się:

-Tramp (brak nazwy)
-Drobnicowiec motorowy (brak nazwy)
Dla obu 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w kwietniu 1954 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza)

-M/S Batory 1x A2, nakład 30 000 egz. Druk ukończono w maju 1954 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza)

- Krążownik Aurora 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w grudniu 1954 +i nstrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza) dodatkowo oryginalną instrukcję-dublet w wersji papierowej otrzymałem w prezencie

-Torpedowiec Groznyj (wz 1905)
-Torpedowiec Grozowoj (wz 1905)
-Niszczyciel Azard (1916)
Dla wszystkich 1xA2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w marcu 1955 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza) dodatkowo oryginalną instrukcję-dublet w wersji papierowej otrzymałem w prezencie

-Statek transoceaniczny z XIX wieku 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w lipcu 1955 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza) dodatkowo oryginalną instrukcję-dublet w wersji papierowej otrzymałem w prezencie

-Pogłębiarka (być może Odra)
-Szalanda (brak nazwy)
-latarniowiec (z Horns Riff)
-Statek pożarniczy (brak nazwy)
Dla wszystkich 1x A2, nakład 8000 egz. Druk ukończono w październiku 1955 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza) dodatkowo oryginalną instrukcję-dublet w wersji papierowej otrzymałem w prezencie

-Niszczyciel duży (brak nazwy wygląda na amerykański)
-Niszczyciel mały (brak nazwy)
Dla obu 1x A2 nakład 5000 egz. Druk ukończono w maju 1953 + instrukcja (zlecenie Zarządu Głównego Ligi Morskiej) oryginalną instrukcję-dublet w wersji papierowej otrzymałem w prezencie

-Bocznokołowy statek parowy z 1835 roku (Syrius)
-Śrubowy statek parowy z 1860 roku (brak nazwy)
Dla obu 1x A2 nakład 5000 egz. Druk ukończono w czerwcu 1955 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza)

-Prom kolejowy (Kopernik)- przerysowałem go komputerowo jak będę miał wydruk po pokażę jak to wyszło
-Pasażerski Statek Przybrzeżny (brak nazwy)
Dla obu 1x A2 nakład 5000 egz. Druk ukończono w lipcu 1954 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza)

-Okręt podwodny I (angielski brak nazwy)
-Okręt podwodny II (angielski brak nazwy)
-Ścigacze (2 szt. Jeden ścigacz OP, drugi kuter torpedowy)
-Dozorowiec (brak nazwy)
-Trałowiec (brak nazwy)
Dla wszystkich 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w maj 1953 + instrukcja (zlecenie Zarządu Głównego Ligi Morskiej) dodatkowo oryginalną instrukcję-dublet w wersji papierowej otrzymałem w prezencie

-Krążownik Askold 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w kwietniu 1955 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza). Dodam od siebie, że wydanie Askolda które obecnie można kupić w JSC jest niejako kolejną wersją tego wydania z 1955 roku co raczej dobrze świadczy o projektancie, którego modele po 55 latach nie straciły na jakości.

-Pancernik Potiomkin 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w marcu 1955 + instrukcja(zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza).

-Chłodniowiec (brak nazwy)
-Zbiornikowiec (brak nazwy)
Dla obu 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w czerwcu 1954 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza)

-Frachtowiec oceaniczny (brak nazwy)
-holownik portowy (brak nazwy)
-holownik pełnomorski (brak nazwy)
Dla wszystkich 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono w lutym 1954 + instrukcja (zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza)

-ciężki krążownik (brak nazwy, ale to prawdopodobnie typu Des Moines) 1x A2, nakład 3000 egz. Druk ukończono w kwietniu 1953 + instrukcja(zlecenie Ligi Morskiej) dodatkowo oryginalną instrukcję-dublet w wersji papierowej otrzymałem w prezencie.

-Współczesny krążownik (brak nazwy) 2xA2 (!) brak instrukcji stąd nie wiadomo nic o nakładzie, zleceniodawcy ani o dacie wydania. Okręt ten ma 4 wieże w każdej 3 działa oraz lekkie działka przeciwlotnicze. Sylwetka ma 2 kominy z płaskimi kapami.

-Współczesny statek pasażerki (Andrea Doria) 2xA2 (!) brak instrukcji stąd nie wiadomo nic o nakładzie, zleceniodawcy ani o dacie wydania.

-Lodołamacz Jermak
-Lodołamacz typu Kaganowicz
Dla obu 1x A2, nakład 5000 egz. Druk ukończono sierpień 1955 + instrukcja(zlecenie Ligi Przyjaciół Żołnierza).
Mamy jeszcze instrukcję do krążownika lekkiego do którego także brak nazwy. Jest to okręt uzbrojony w działa kal. 132 mm (wg instrukcji) z dwoma pochylonymi kominami co każe domyślać się, że to okręt budowy angielskiej.
Do tego dochodzi kilka modeli czołgów radzieckich z MON-ówek (już z okładkami) których jednak nie zeskanowaliśmy oraz na przykład kolejny model Batorego (już z okładką Werki) który dostałem w prezencie do Pana Profesora za co niniejszym dziękuję.
Na koniec kilka uwag własnych. Wydaje się, że na przykład modele mogły służyć jako element szkolenia podstawowego żołnierzy (tak, żeby nauczyli się odróżniać okręt podwodny od krążownika itp.). wg profesora Samka duży wpływ na to co projektowano miał cenzura, która nie pozwalała nazywać statków i okrętów zachodnich po imieniu. Statki tu prezentowane (z wyjątkiem Kopernika) były najprawdopodobniej budowane przez stocznie zachodnie gdyż polskie plany, a nawet uproszczone rysunki były niedostępne, a na zachodzie jednak planiki zamieszczane były w różnych tamtejszych periodykach dostępnych potem w czytaniach na politechnice krakowskiej czy innych tamtejszych uczelniach.
Modele te po przerysowaniu i ewentualnym uzupełnieniu chyba nadają się nawet dzisiaj do sklejenia co będę się starał udowodnić i zaprezentować. Gdyby ktoś z was miał pytania i może jakiś pomysł na bezpieczną prezentację tych unikalnych prac to proszę kontakt na priv.
Deglock
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Re: MONÓWKI

Post autor: deglock »

Dzięki Panu Świętoniowskiemu odnalazły się kolejne 4 MON-ówki tym razem to 4 z 5 Basenów Portowych w tym: drobnicowy, węglowy, rybacki i port rzeczny (brakuje nam basenu pasażerskiego i instrukcji). Każdy to 2 arkusze A2. Mamy już 22 modele wydane przez MON… szkoda, że w instytucjach powołanych do tego aby tego typu wydawnictwa zachować, nic nie zostało.
walbe
Posty: 6
Rejestracja: 2013-01-29, 11:06

Re: MONÓWKI

Post autor: walbe »

Skromnie zapytam się czy od tego czasu coś się jeszcze wydarzyło w temacie. Tak mi się przypomniało. Po 9 latach :P
Awatar użytkownika
rak71
Posty: 220
Rejestracja: 2004-01-12, 08:58
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: MONÓWKI

Post autor: rak71 »

Posiadam w wersji elektronicznej:
MON 1953 - Lekki krążownik
MON 1954 - MS Batory
MON 1956 - Niszczyciel ORP Błyskawica
MON 1956 - Nowoczesny transatlantyk
MON 1957 - Niszczyciel ORP Burza
MON 1958 - Lotniskowiec typu Essex
MON 1959 - Krążownik ORP Conrad
MON 1960 - Niszczyciel typu Skoryj
MON 1964 - Poduszkowiec pasażerski Newa
ODPOWIEDZ