Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Maciej3 »

A i owszem.
Amerykańskie fantazje tuż przed waszyngtońskie.
Coś co pewnie paru osobom tu by się podobało - takie oszczędnościowe małe coś ( w założeniu ). Wyszło jak wyszło - znaczy niewiele mniejsze od "pełnowymiarowych" więc nie zrealizowano.
Po prostu pokazało wprost, że duże jest lepsze.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: jogi balboa »

Dla mnie te pancerniki mogą sobie być "parapetowe", skoro nikomu nie przeszkadza system "wszystko albo nic" oraz "kapitan okrętu" :roll:
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Napoleon »

Kupiłem, częściowo przeczytałem. Dobre.
Osobiście najlepsze wrażenie zrobił na mnie (głównie z racji tematyki, która najbardziej odpowiada mym zainteresowaniom) artykuł o zatopieniu Feth-i Bulend (z dobrymi mapkami!). Miałbym drobne uwagi do tłumaczenia (momentami nieco "chropawego" - uwaga ta dotyczyłaby i innych artykułów tłumaczonych z innych języków, ale i polskich - momentami, szczególnie na początku, dość "nieczytelny jest tekst o pancernikach typu Tosa), ale w sumie są to kwestie drugorzędne. Tak samo jak drobne błędy i nadmierne uogólnienia które mogą być błędnie odczytane. Ale przedstawienie samego ataki i jego realiów, moim zdaniem ciekawe.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

ow170_big.jpg
ow170_big.jpg (56.93 KiB) Przejrzano 6956 razy
Okręty Wojenne numer 170.
spis treści:

Wiktor Galynia
Kanonierka Otter - nieudany łowca piratów
Artiom Kostylew
Opancerzony taranowiec Katahdin
Siergiej Patianin
Niszczyciel Swift - "miniscout" admirała Fishera, część I
Dmitrij Jakimowicz
Pancerniki typu "Danton", część IIIb
John Jordan
Od pancernika do lotniskowca: Béarn
Siergiej Trubicyn, Borys Mulenko
Krążownik lekki De Ruyter, część II
Krzysztof Dąbrowski
Dwukrotne zatopienie pancernika Haruna
Marcin Schiele
Włoskie fregaty rakietowe typu "Lupo", część I
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: MiKo »

Nowy numer: 171 (1/2022)

Obrazek

Aleksiej Pastuchow Chińskie fregaty śrubowe typu "Haian"
Jarosław Palasek Pancerniki typu "Virginia", część I
Siergiej Patianin Niszczyciel Swift - "miniscout" admirała Fishera, część II
Zvonimir Freivogel Pancerniki typu "Radetzky"
Jarosław Jastrzębski Pierwszy japoński lotniskowiec - Hōshō
Donat Klefortow Lekkie krążowniki typu "Tre Kronor", część I
Darek "Chemik" Tustira Superkutry typu KFK w Polsce
Aris Bilalis Bunt na niszczycielu Velos
Marcin Schiele Włoskie fregaty rakietowe typu "Lupo", część II
Andrzej Nitka Śmigłowcowce desantowe-doki typu "Dokdo"
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Napoleon »

Moja zainteresowanie wzbudził przede wszystkim artykuł o chińskich fregatach typu Haian (lub jak kto woli Hai An). Tak z racji samych okrętów jak i ich losów, a przede wszystkim losów Yu Yuan, który zatonął podczas wojny z Francją.
Co do samych okrętów, to za bardzo nie chcę zabierać głosu poza jedną kwestią - uzbrojeniem. Wg. artykułu jednostki miały być uzbrojone w dwie 90 funtowe armaty Armstronga i 26 40-funtowych armat Whitwortha. Tu budzą się moje wątpliwości, bo jeżeli te 90-funtowe armaty miałyby mieć kaliber 229 mm, tu musiałyby to być armaty gładkolufowe (Brytyjczycy jednak armat gładkolufowych takich wagomiarów nie produkowali - przynajmniej ja o tym nic nie wiem). Można by jeszcze przyjąć, że ich wielkość, choć były to armaty gwintowane, określano wagomiarem okrągłej kuli odpowiadającej średnicy przewodu lufy (co się zdarzało) ale Armstrong tak nigdy nie robił. Więc nie wiem. No i nie przypominam sobie by Whitworth produkował armaty 40-funtowe. Może to była jakaś krótka seria na zamówienie chińskie? Nie wiem, ale też budzi to moje wątpliwości. Przy okazji czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
Co do losów zaś Yu Yuan. Moim zdaniem autorów trochę "poniosło". Kuriozalny wydaje mi się np. stwierdzenie: "Francuzi którzy po raz kolejny pokazali światu nieskuteczność swych sił zbrojnych, którzy nie byli w stanie osiągnąć radykalnej przewagi nad wojskami cesarstwa Quing i praktycznie niesformowaną flotę,...". Nie wiem co autorowi odbiło (dosłownie) by pisać takie bzdury. Raz dlatego, że flota francuska ewidentnie osiągnęła nawet nie radykalną ale miażdżącą przewagę nad flotą chińską (co dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem i, co ciekawe, autor później sam stwierdza) ale i na lądzie Francuzi osiągnęli sukces, choć trudno wywalczony ze względu z kolei na miażdżącą przewagę liczebną armii chińskiej. No, ale mniejsza z tym.
Autor pisze też o przebiegu ataku na redzie Sheipoo, gdzie Yu Yuan został zatopiony przez francuskie kutry uzbrojone w miny wytykowe (razem z Teng Ch’ing). Nawiązuje tu do opisu akcji zawartej we wspomnieniach Arlingtona (instruktora na pokładzie Yu Yuan i uczestnika tych zdarzeń), stwierdzając, że Arlington miał tendencje do koloryzowania i jego relacje nie są wiarygodne. To prawda. Ale Arlington miał tendencje głównie do koloryzowania swej postaci i swych osiągnięć oraz roli jaką odegrał, natomiast ogólnie jego relacje zawierają sporo prawdy. Co więcej, autor odnosi się do tych relacji, ale wspomnień Arlingtona w bibliografii nie ma. Czyli co? Odnosi się, ale nie czytał? Tak się nie robi, tym bardziej, że to co pisze Arlington w jakiś sposób daje jednak obraz tego starcia. Wszystko to dziwi tym bardziej, że później przytaczane są dokumenty chińskie, bardzo ciekawe, ale warto by pamiętać, że dokumenty chińskie też zawierały bardzo dużo "przeinaczeń" i kwestia ich wiarygodności też może budzić duże zastrzeżenia.
Autor przedstawia w artykule kilka wersji wydarzeń co do starcia pod Sheipoo, nawet nie próbując przeanalizować która z tych wersji jest najbardziej prawdopodobna. Pisze więc o ataku kutrów francuskich uzbrojonych w miny wytykowe na oba krążowniki, o tym, że oba kutry zaatakowały tylko Yu Yuan a Teng Ch’ing został albo zatopiony ogniem artylerii z Yu Yuan albo po prostu samozatopiony, pisze też o wersji, jakoby oba okręty zostały samozatopione i opuszczone przez załogi, tak, że do walki podczas ataku francuskich kutrów praktycznie nie doszło. Pobieżna analiza tych materiałów które autor zamieścił w bibliografii ale i relacji Arlingtona pozwala jednak stwierdzić, że do walki na pewno doszło. Więc wersja o samozatopieniu nie jest na pewno prawdziwa. Autor nie dotarł do raportu Gourdona, dowódcy jednego z kutrów, a szkoda, bo mogłoby mu to wyjaśnić pewne kwestie. Otóż w raporcie tym Gourdon pisze, że oba kutry zaatakowały Yu Yuan i że w zamieszaniu oba chińskie okręty ostrzeliwały się wzajemnie. Rzecz w tym, że raport Gourdona stał się podstawa do sporządzenia przez Courbeta wstępnego raportu (jeszcze bez wglądu w raport Duboca, d-cy drugiego kutra), który poszedł w świat. Natomiast Duboc relacjonował, że rzeczywiście przystąpił do ataku na Yu Yuan, ale mina nie wybuchła, więc nie mając czasu na powtórzenie ataku popłynął wzdłuż burty chińskiego okrętu dalej i zaatakował Teng Ch’ing – tym razem zapalnik zadziałał. W efekcie oba chińskie okręty zostały „trafione”. O tym zaś, że Teng Ch’ing nie został zatopiony ogniem artylerii Yu Yuan świadczy to, że po pierwsze Yu Yuan oddał tylko niewielką ilość strzałów z armat i to głównie kartaczami (w ferworze walki Francuzom pewno zdawało się coś, co nie miało miejsca), po drugie zaś Chińczycy ponieśli bardzo małe straty w ludziach (mieli chyba tylko 1 zabitego i to na Yu yuan), w przypadku zatopienia Teng Ch’ing przez ogień artylerii straty te musiałyby zaś być większe. Małe prawdopodobieństwo ostrzału Teng Ch’ing przez Yu Yuan wynika też z położenia obu jednostek i kierunku z którego atakowali Francuzi - wystarczy spojrzeć na mapkę. Poza tym relacje osób, które widziały oba okręty po zatopieniu (zatonęły na płytkiej wodzie) nie przekazują żadnych informacji o widocznych uszkodzeniach.
Dobra relacja tego wydarzenia jest w "North China Harald" z 25.02.1885 r. W połączeniu z relacją Arlingtona i raportami francuskimi daje pełny obraz jego przebiegu. Tylko trzeba do tego dotrzeć, siąść, dokładnie poczytać i przeanalizować z planem sytuacyjnym w ręce jak to się działo. A autor trochę, moim zdaniem poszedł na łatwiznę. Co zresztą jest charakterystyczne dla bardzo wielu rosyjskich pozycji. Rosjanie piszą dużo, mają dostęp często do świetnych materiałów, ich teksty są niekiedy ciekawe, ale piszą bez polotu po prostu przedstawiając informacje zamieszczane w źródłach. Rzadko próbują cokolwiek analizować a jeśli już to robią, często robią to tendencyjnie lub kierują się nie wiadomo czym w swych ocenach. Np. autor stwierdza, że monografia wojny frncusko-chińskiej autorstwa Loire’a jest mało wiarygodna. Podaje tu przykłady, które rzeczywiście wskazują na błędne informacje zawarte w tej książce, tym niemniej sama ocena jest moim zdaniem drastycznie błędna. Bo jest to bardzo dobre opracowanie na temat tego konfliktu i drobne takie czy inne błędy lub nieścisłości tego nie zmieniają.
No, ale Rosjanie tak już mają, że podobne „kwiatki” od czasu do czasu się im zdarzają. Ich materiały są jednak na tyle Ciekawe, że ja im to "wybaczam". Choć jak się niekiedy takie bzdury czyta, to budzi to irytację.
Generalnie cenię sobie takie rosyjskie teksty, bo wiele jest w nich ciekawych informacji, w Polsce jednak powiedziano by, że autor ma braki warsztatowe. Mniejsza jednak z tym. Artykuł w OW tak czy inaczej jest godny polecenia choćby z racji „egzotycznej” tematyki. Ale i zamieszczonych informacji. Przytacza bowiem materiały chińskie (choć skoro przy Arlingtonie pisał, że jego relacje są mało wiarygodne, to powinien przy dokumentach chińskich dodać, że są one jeszcze mniej wiarygodne przy np. opisie walk – Chińczycy ostro puszczali tu wodze fantazji i gdyby dawać im wiarę, to Francuzi powinni stracić w walkach prawie wszystkie okręty).
No i na koniec sugestia, by coś zrobić z tłumaczeniem. Np. takie zwroty jak „niegłupi, choć niewykształcony w Europie wicekról…” lub „ …a reszta polewała francuskie kutry ogniem z karabinów…” budzą lekkie zażenowanie. Co prawda jest lepiej niż było (do dziś pamiętam artykuł o flocie portugalskiej, gdzie czytałem przetłumaczony tekst i nie rozumiałem co czytam!), ale sugerowałbym jednak nie spoczywać na laurach.
Artykuł tak czy inaczej polecam.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

ow172_big.jpg
ow172_big.jpg (53.61 KiB) Przejrzano 5927 razy
Jochen Krüsmann
Historia Osmańskiego Towarzystwa Żeglugi Rzecznej i Morskiej w latach 1857-1918 na rzekach Eufrat i Tygrys, część I
Zvonimir Freivogel
Niemieckie krążowniki pancerne Część I - Fürst Bismarck
Waldemar Danielewicz
Wiślane lodołamacze, część I
Jarosław Palasek
Pancerniki typu "Virginia", część II
Roman Władimirow
Francuskie niszczyciele typu "800-tonowego", część I
Aleksandr Mitrofanov
FRIENDLY FIRE (przyjacielski ogień)
Donat Klefortow
Lekkie krążowniki typu "Tre Kronor", część II
Maciej S. Sobański
Amerykańskie kopie włoskich korwet dla sojuszników z CENTO i SEATO
Stanisław Biela
Kutry trałowe typu B-410-IVS
Maciej S. Sobański
Morskie aspekty działań Rosji przeciwko Ukrainie A.D. 2022

Byłem dzisiaj w Empiku - jeszcze nie ma.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Grzechu »

Jest za to od kilkunastu dni - niesygnalizowany tu jeszcze - 78 Numer Specjalny.

Jarosław Palasek, Pancerniki typu South Dakota, część 1, 72 strony + wklejka, cena 60 zł.
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 795
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Zelint »

Peperon pisze: 2022-03-24, 21:04
Byłem dzisiaj w Empiku - jeszcze nie ma.
Bo ma być od 26 marca dopiero...
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 251
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Kazimierz Zygadło »

280751374_1434520196998152_5529046668106528972_n.jpg
280751374_1434520196998152_5529046668106528972_n.jpg (370.03 KiB) Przejrzano 5385 razy
Okręty Wojenne nr 173 (3/173)

Jochen Krünsmann
Historia Osmańskiego Towarzystwa Żeglugi Rzecznej i Morskiej w latach 1857-1918 na rzekach Eufrat i Tygrys, część II

Zvonimir Freivogel
Niemieckie krążowniki pancerne. Część II - Prinz Heinrich

Jarosław Palasek
Pancerniki typu „Virginia”, część IIIA

Roman Władimirow
Francuskie niszczyciele typu „800-tonowego”, część II

Jan Tymiński
Wizyta niemieckiego krążownika Königsberg w Gdyni (22-25 sierpnia 1935 r.)

Jarosław Palasek
Okręty-bazy wodnosamolotów typu „Curtiss”, część I

Krzysztof Dąbrowski
Klęska Royal Navy - triumf Luftwaffe

Jacek Jarosz
Brytyjskie krążowniki typu „Tiger”, część I

Marcin Schiele
Włoskie fregaty rakietowe typu „Lupo”, część III

Maciej S. Sobański
Morskie aspekty działań Rosji przeciwko Ukrainie A.D. 2022 c.d.
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Pancerniki typu "South Dakota", część II numer: 79
autor: Jarosław Palasek
stron: 76

uwagi:
dwie rozkładówki z 2 planami w skali 1:400
73 fotografie czarno-białe
3 fotografie kolorowe
5 tabel
6 plansz kolorowych
owspec079_big.jpg
owspec079_big.jpg (48.94 KiB) Przejrzano 5330 razy
cena: 60.00 zł.
https://www.okretywojenne.pl/ow/katalog ... 7&ctid=243
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Waldek K »

Najnowszy 174 numer Okrętów Wojennych:
Obrazek
Ferhat Güzelırmak, Jarosław Malinowski
Pancerniki typu „Aziziye”

Zvonimir Freivogel
Niemieckie krążowniki pancerne
Część III - „Prinz Adalbert”

Roman Władimirow
Francuskie niszczyciele typu „800-tonowego”, część III

Jarosław Palasek
Pancerniki typu „Virginia”, część IIIb

Jan Radziemski
Stawiacze sieci zagrodowych typu „Wiatka”

Krzysztof Dąbrowski
Blamaż Brytyjczyków - Bitwa pod Endau

Jarosław Palasek
Okręty-bazy wodnosamolotów typu „Curtiss”, część II

Waldemar Danielewicz
Wiślane lodołamacze, część II

Jacek Jarosz
Brytyjskie krążowniki typu „Tiger”, część II

Marcin Schiele
Włoskie fregaty rakietowe typu „Lupo”, część IVa

Krzysztof Dąbrowski
Niszczyciele proj. 956 w chińskiej służbie
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
RobertJ
Posty: 47
Rejestracja: 2017-10-15, 06:42

Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: RobertJ »

Od kiedy w sprzedaży?
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Grzechu »

RobertJ pisze: Od kiedy w sprzedaży?
W "moim" EMPiKu już jest.
Nabyłem.
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Nowy specjal.
Tym razem o okrętach podwodnych.
owspec080_big.jpg
owspec080_big.jpg (43.29 KiB) Przejrzano 4099 razy
Z dziejów okrętów podwodnych
numer: 80
red. wydania: Maciej Franz
stron: 120
cena 60 zł

Nikołaj Mitiukow
Okręt podwodny Isaaca Perala
Maciej Franz
Działania bojowe okrętów podwodnych na Morzu Adriatyckim 1914-1918
Maciej Franz
Rozwój włoskiej floty podwodnej w dwudziestoleciu międzywojennym
Roman Kochnowski
Wielki admirał Karl Dönitz. Podwodniak - dowódca Kriegsmarine - przestępca wojenny
Aleksandr Mitrofanov
U-booty w Memel
Jarosław Jastrzębski
Flotylle podwodne Japońskiej Marynarki Wojennej w przededniu wojny na Pacyfiku
Krzysztof Dąbrowski
Pierwsza krew. Początek japońsko-amerykańskiej wojny podwodnej
Krzysztof Dąbrowski
Bohater ostatniej akcji. Amerykański okręt podwodny Torsk (SS-423)
Jarosław Palasek
Podwodny Triton - spełnienie fantazji Julesa Verne
Jan Radziemski
Piraci Morza Sargassowego
Aleksandr Mitrofanov
Indyjskie "Foxtroty"
Jan Radziemski
Okręty podwodne typu "Bravo" (projekt 690)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Najnowszy numer - 175 - Okrętów Wojennych
ow175_big.jpg
ow175_big.jpg (64.86 KiB) Przejrzano 3546 razy
spis treści:

Siergiej Patianin, Nikołaj Mitiukow
Krążownik Dogali (Montevideo), część I
Jarosław Palasek
Pancerniki typu "Virginia", część IVa
Zvonimir Freivogel
Niemieckie krążowniki pancerne. Część IV - typ "Roon"
Roman Władimirow
Francuskie niszczyciele typu "800-tonowego", część IV
Krzysztof Dąbrowski
Z pod flagi Italii pod banderę Nipponu
Jarosław Palasek
Okręty-bazy wodnosamolotów typu "Currituck", część I
Aleksandr Mitrofanov
Rajd na Granville
Jacek Jarosz
Brytyjskie krążowniki typu "Tiger", część IIIa
Waldemar Danielewicz
Wiślane lodołamacze, część III
Marcin Schiele
Włoskie fregaty rakietowe typu "Lupo", część IVb
Aleksandr Mitrofanov
Trałowce projektu 12700 "Aleksandryt"
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ