Przysposobienie obronne młodzieży

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
SiSi
Posty: 219
Rejestracja: 2015-03-16, 14:11

Re: Przysposobienie obronne młodzieży

Post autor: SiSi »

Marmik pisze: 2022-05-19, 20:31
SiSi pisze: 2022-05-19, 20:20Statystyki, statystyki. Liczby powyżej są poprawne, tylko, że podałeś wycinek z całości. Stąd różnica.
Mówimy o broni palnej. To są podstawowe statystki. Nie ma żadnej różnicy jeżeli podasz inne rodzaje broni i niebezpiecznych narzędzi, ale chętnie posłucham Twojej argumentacji.
SiSi pisze: 2022-05-19, 20:20Wspomiałes wcześniej o UoBiA kilkakrotnie, więc byłoby fair podać cała statystykę. :mrgreen:
UoBiA określa co jest bronią w ogóle a co nie, w tym część stanowi co to jest broń palna i jakie uwarunkowania trzeba spełnić. Podałem to co najistotniejsze (skoro rozmawiamy o broni palnej i to w kontekście zmian, które doprowadziłby de facto do zniknięcia kilku rubryk) i nie ma w tym żadnych ukrytych intencji. Nie podawałem statystyk innych rodzajów broni i niebezpiecznych narządzi (broń biała, miotacze gazu, kije bejsbolowe, pałki etc), choć i tu statystki albo spadają, albo nie budzą jakiegoś większego niepokoju, niż kwestia wahań liczby przestępstw z psami. Większy uszczerbek na zdrowiu od lat jest dziełem wiatrówek, a nie broni palnej. To nie jest wiedza tajemna i każdy może wygooglać, ale jakby był problem to służę: https://statystyka.policja.pl/st/wybran ... broni.html
Znam ten link, dlatego też zwróciłem uwagę, że podałeś jedynie dane z pierwszej kolumny: broń palna. Są one oczywiście zgodne z materiałem źródłowym. Jednak sugerowałbym dodanie również liczby przestępstw z użyciem broni gazowej i pneumatycznej.
Wówczas liczba zdarzeń jakie miały miejsce wzrośnie do poziomu o którym wczesniej wspomniałem. Z punktu widzenia ofiary, jest raczej obojętne czy użyta była broń czarnoprochowa, gazowa, czy też pneumatyczna.
Pozostałe pozycje są faktycznie nieistotne dla dyskusji jednak interesujące w celach porównawczych.
...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Przysposobienie obronne młodzieży

Post autor: Marmik »

Toć właśnie napisałem Ci, że uwzględniając wszystkie rodzaje broni i niebezpiecznych narzędzi sytuacja istotnie nie zmienia się od lat, niezależnie od zliberalizowania UoBiA i olbrzymiego zwiększenia liczby broni bezpozwoleniowej (palnej, pneumatycznej, alarmowej etc, etc). Twierdziłeś, że jest inaczej, więc zgodnie z wiedzą napisałem, że nie, nie jest i nie ma jakichś istotnych zmian (chyba, że na lepsze :wink: ).
Zwróciłem też uwagę na fakt, że w ciągu tych lat zmieniała się interpretacja przepisów i część zaewidencjonowanych przestępstw jest tego następstwem. Do tego dochodzą akcje (np. na podstawie namierzenia zakupów w Internecie), które podbijają statystyki* o jakieś naprawdę pierdoły typu hukowiec 9 mm PAK lub pseudo-gazowiec (Guard-4). Niestety, tego typu działania nasiliły się po 2015 roku. Wystarczy przyjrzeć się zdjęciom ujawnionych przez policję "aresnałów", gdzie coś takiego to rzadkość (i słowo "prawdziwy" jest tu koniecznym dodatkiem, bo częściej arsenały wyglądają tak, czy tak co jest owszem, głupie, ale niebezpieczne głównie dla głupka i niestety także dla jego otoczenia).
Aby w pełni przeanalizować sytuację trzeba byłoby znać kryteria zaliczania do poszczególnych rubryk w danym roku, a także czego dotyczą inne przestępstwa niewyszczególnione w zestawieniu (prawdopodobnie głównie jest to posiadanie, które można liczbowo podbijać, o czym wcześniej wspomniałem).

Ale tak naprawdę w tych statystykach nic strasznego się nie dzieje.

EDIT1:
Nie jestem biegły w kwestii posługiwania się arkuszami kalkulacyjnymi, dlatego zrobiłem tylko dwa przypadki tj. broń palna i broń gazowa. W każdej innej wyjdzie podobnie. Jak wspomniałem ogół przestępstw związanych z bronią jest zależny od tego jak interpretowano prawo do posiadania broni. Nie wiem do jakiego stopnia (może tu wchodzić w grę też poprawiony wysiłek w likwidowaniu zasobów broni palnej świata przestępczego). Natomiast zwracam uwagę na różnice w sytuacji przestępstw "związanych z bronią", a "popełnionych za pomocą broni". Zakładam, że policja w statystykach wyszczególniła najpopularniejsze przestępstwa popełniane przy użyciu broni i w tych statystykach (choć nadal to już nieco mniej zależnych interpretacji co jest jaka bronią) jest zadziwiająca prawidłowość tj. utrzymywane się na mniej więcej takim samym poziomie lub spadek.
Jak się komuś chce to niech zrobi wykresy dla innych rubryk. Wyjdzie podobnie tj. ogólna liczba przestępstw (ostatnia grupa danych) może się wahać i o możliwych przyczynach tych wahnięć już pisałem, ale generalnie przestępstwa popełnianie przy użyciu broni i niebezpiecznych narzędzi spadają, a nie rosną.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na broń gazowa. Kto w dobie szerokiego dostępu do dużo skuteczniejszej broni palnej wybiera broń gazową do popełniania przestępstw? W 2015 r około połowa przestępstw zwianych z bronią gazową to były przestępstwa rozbójnicze. Mija rok i przy praktycznie niezmienionej liczbie przestępstw rozbójniczych nagle stanowią one zaledwie 15% wszystkich przestępstw związanych z bronią gazową. To co stanowi większość z pozostałych 85%? Odpowiedź może być tylko jedna: nielegalne posiadanie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że policja uważa np. kupowany w koncesjonowanym sklepie pistolet Guard-4 za broń gazową to wszyscy, którzy normalnie sobie ją kupli stają się nielegalnymi posiadaczami. A i tak mówimy o jakichś 200 przestępstwach rocznie.
.
Broń palna i gazowa.jpg
Broń palna i gazowa.jpg (107.26 KiB) Przejrzano 3942 razy
.
EDIT2:
Zrobiłem jeszcze dla "innej broni", gdzie peak w latach 2013-2014 jest bardzo widoczny i bez wiedzy co do udziału innej broni (czy to bejsbol, kastet, paralizator, pałka z metalowym rdzeniem, czy też np. wrzucono w to broń palną niemiotającą pocisków, albo jeszcze coś innego) ciężko ustalić przyczyny wzrostu liczby stwierdzonych napaści rozbójniczych, bójek i pobicia. Niemniej i ten wykres pokazuje, że sytuacja jest zupełnie nie budząca jakichś poważnych obaw wskazując raczej na zmianę zasad klasyfikowania przestępstw (kategorie w tabeli są niezgodne z podziałem w UoBiA i w zasadzie nie do końca wiadomo, co przerzucono gdzie) niemniej jest to chyba najwyraźniejsza aberracja względem pozostałych "popularnych" rodzajów przestępstw popełnianych z użyciem broni.
.
Inna broń.jpg
Inna broń.jpg (57.52 KiB) Przejrzano 3937 razy
.
No i mamy tu podobną sytuację jak z bronią gazową. W latach 2013-15 bójki, pobicia i przestępstwa rozbójnicze stanowiły 80-90% wszystkich przestępstw związanych z inną bronią. W 2021 roku to już tylko ok. 10%. Jakie jest te 90% innych przestępstw?

___________________________
* per analogia, w jednym z kurortów parę lat temu była ostra nagonka na kierowców elektrycznych kolejek turystycznych i przez jakiś czas wlepiano kilkanaście mandatów dziennie. Dziś policja interesuje się tematem tylko na skutek donosów, a liczba ujawnianych wykroczeń i mandatów spadła (zmieniły się też przepisy), choć generalnie w praktyce nic się nie zmieniło.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ