Okręty holenderskie

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Okręty holenderskie

Post autor: Napoleon »

Mam problem z okrętami holenderskimi V rangi (wg. klasyfikacji holenderskiej) z drugiej połowy XVIII wieku.
Holendrzy, tak jak Brytyjczycy, zaliczali do tej samej rangi małe dwupokładowce i duże fregaty. I tu się zaczyna mój problem, bo mam wątpliwości jakie to były okręty (które były które).
Jak rozumiem (w nawiasach daty wodowania), Middelburg (1734), Het Loo (1749), Phoenix (1751), Zuileved (1753), Bloys van Treslong (1754), Landskroon (1755) i Zwieten (1759), to były małe dwupokładowce. Tak nawiasem mówiąc jakie armaty niosły ona na dolnym i górnym pokładzie - ktoś wie? Na dolnym 12-funtówki?
Kolejne pytanie czy dwupokładowcem był Argo (1772) - uczestnik bitwy pod Dogger Bank, 1781 (walczył w linii bojowej)? Jakie było jego uzbrojenie?

Kolejna kwestia to jak były uzbrojone duże fregaty (zbudowane w latach 1781-1782): Castor, Centaurus, Pollux, Tholen, Pallas, Medea, Monnikendam i Harlingen? Niosły na pokładzie bateryjnym co najmniej 18-funtówki, ale podobno niektóre nawet 24-funtówki?
No i ostatnie pytanie dotyczyłoby okrętu Tijger (1782). Jak był uzbrojony? W 24-funtówki na dolnym pokładzie? Czy ktoś wie coś więcej na temat tej jednostki?

Dużo mam tych wątpliwości, ale gdyby ktoś mógł mi pomóc - byłbym wdzięczny.

Edit. Sprawę Argo wyjaśniłem - to była duża fregata 18-funtowa (28x18f na pokładzie bateryjnym i 12x8f na pokładzie rufowym i forkasztelu. Resztę pytań jest nadal aktualna.
Cypis
Posty: 127
Rejestracja: 2005-03-03, 14:48
Lokalizacja: Gdynia

Okręty holenderskie

Post autor: Cypis »

Nie wiem czy znasz tę stronę , jest tutaj mnóstwo planów okrętów floty niderlandzkiej. Z okresu , który Ciebie interesuje również . Może znajdziesz tutaj odpowiedzi na Twoje poszukiwania.
https://www.nationaalarchief.nl/onderzo ... 01:0.c02:1.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Okręty holenderskie

Post autor: Napoleon »

Dziękuję za lik. Zabieram się za przeglądanie.
ODPOWIEDZ