ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

ORP Burza

Post autor: ptasznik »

Gdynia 1969.
Załączniki
gdynia_1969.jpg
gdynia_1969.jpg (104.25 KiB) Przejrzano 2765 razy
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

W połowie lipca 1951 r., ORP Burza została przyholowana z Harwich do Gdyni. I tu mam kilka pytań, na które poszukuję odpowiedzi. A nigdzie nie mogłem ich znaleźć. Czy załogę szkieletową ORP Burza stanowili byli marynarze z ORP Burza, którzy przypłyneli na holowniku PRO "Swarożyc"?. Czy byli to marynarze powracający z Anglii ?. Czy była to obsługa cywilna. Ile osób liczyła wtedy załoga ORP Burza ?. Kto był dowódcą tego pamiętnego rejsu ?. Może tu znajdę odpowiedzi na nurtujęce mnie pytania. Rysunek poglądowy zlepiony z kilku obrazów.
Obrazek
Gereon Oak
Posty: 23
Rejestracja: 2011-09-30, 07:04

ORP Burza

Post autor: Gereon Oak »

Może są zdjęcia z rejsu oraz po przypłynięciu do Gdyni, może z przebudowy? co się stało z 130 z Burzy? poszły na złom?
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Na stronie GDYNIA - PLAN MIASTA, MIEJSCA KTÓRE PAMIETAMY A KTÓRYCH CORAZ MNIEJ. Znowu Pani Barbara Jezierska zamieściła przepiękne zdjęcie ORP Burza z 1974 roku. Niedzielny spacer. NIe mogłem sobie odmówić aby go tu nie zamieścić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

O ORP Burza wiele napisano i wiele powiedziano. Ale jak wyglądała Burza w danym okresie czasu. Literatura milczy. Ewentualnie opisauje jej wygląd dość mgliście. Postaram się to naprawić. Przedstawiam dziwięć sylwetek okrętu z różnych okresów jej służby. Nie są to wszystkie sylwetki bo jak wiemy w czasie II wojny światowej jak i po jej zakończeniu ORP Burza była wielokrotrnie przebudowywana.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-12-05, 21:31 przez Storm, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

ORP Burza

Post autor: wpk »

Dawno chciałem to napisać:
Rozumiem modyfikacje uzbrojenia i wyposażenia, jednak połączenie kominów uważam za równie bezsensowne, co obrzydliwe i dlatego nie jestem w stanie wybaczyć tego koszmarnego oszpecenia pięknego wcześniej okrętu.
Marecky84
Posty: 2
Rejestracja: 2022-07-26, 23:39

ORP Burza

Post autor: Marecky84 »

Storm pisze: O ORP Burza wiele napisano i wiele powiedziano. Ale jak wyglądała Burza w danym okresie czasu. Literatura milczy. Ewentualnie opisauje jej wygląd dość mgliście. Postaram się to naprawić. Przedstawiam dziwięć sylwetek okrętu z różnych okresów jej służby. Nie są to wszystkie sylwetki bo jak wiemy w czasie II wojny światowej jak i po jej zakończeniu ORP Burza była wielokrotrnie przebudowywana.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ja mam pytanie odnośnie sylwetki Burzy z V.1943: czy wyrzutnia torpedowa nie została zdjęta dopiero po wojnie? Bo widzę że wg tej sylwetki nie miał jej już w 1943, czy to nie jest błąd.
Awatar użytkownika
Lord Kramer
Posty: 37
Rejestracja: 2020-04-24, 06:00

ORP Burza

Post autor: Lord Kramer »

Burza 1957 - co to za działa?
Per years you have burnt those arround you enough lies and deceipts. Now you have a chance to redeem your soul for the games what you played for the other...
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

ORP Burza

Post autor: Iron Duke »

Awatar użytkownika
Lord Kramer
Posty: 37
Rejestracja: 2020-04-24, 06:00

ORP Burza

Post autor: Lord Kramer »

chyba jednak te zamieszczone na schemacie troszkę się różnią... Co do złomowania to podobno o mało co Burza nie poszła na dno przy nabrzeżu, kiedyś były w necie wspomnienia oficera odpowiedzialnego za złomowanie.. niestety nazwiska nie pamiętam
Per years you have burnt those arround you enough lies and deceipts. Now you have a chance to redeem your soul for the games what you played for the other...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

ORP Burza

Post autor: Peperon »

Lord Kramer pisze: chyba jednak te zamieszczone na schemacie troszkę się różnią...
Przy tych maskach dużo zależy od kąta patrzenia...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

B-34U.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

ORP Burza

Post autor: Peperon »

Twoje fotki to robione w Kołobrzegu były ? Jeśli tak to kiedy ?

Mnie stanowisko w 2010 r wyszło tak...
DSC00166.JPG
DSC00166.JPG (367.12 KiB) Przejrzano 2284 razy
DSC00167.JPG
DSC00167.JPG (397.22 KiB) Przejrzano 2284 razy
Jakość może nie najlepsza, bo komórką były robione.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

ORP Burza

Post autor: pothkan »

Storm pisze: W połowie lipca 1951 r., ORP Burza została przyholowana z Harwich do Gdyni. I tu mam kilka pytań, na które poszukuję odpowiedzi. A nigdzie nie mogłem ich znaleźć. Czy załogę szkieletową ORP Burza stanowili byli marynarze z ORP Burza, którzy przypłyneli na holowniku PRO "Swarożyc"?. Czy byli to marynarze powracający z Anglii ?. Czy była to obsługa cywilna. Ile osób liczyła wtedy załoga ORP Burza ?. Kto był dowódcą tego pamiętnego rejsu ?. Może tu znajdę odpowiedzi na nurtujęce mnie pytania. [/url]
Dobre pytanie, bo temat (tak samo jak powrót ORP Wilk) słabo zbadany. Najpewniej obsada była cywilna (PRO), choć możliwe, że w składzie był jakiś oficer oddelegowany z MW. Dowódcą obu rejsów był zapewne kapitan Swarożyca, Franciszek Kowalski. Aha - rejs trwał od 1 do 20 lipca, przy czym o ile druga data oznacza przyjście do Gdyni, to pierwsza raczej wyjście (samego holownika) z Gdyni, a nie z Harwich z Burzą na holu.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Marecky84 "
Ja mam pytanie odnośnie sylwetki Burzy z V.1943: czy wyrzutnia torpedowa nie została zdjęta dopiero po wojnie? Bo widzę że wg tej sylwetki nie miał jej już w 1943, czy to nie jest błąd."

Odpowiedź na to pytanie jest proste. Zdjęcia nie kłamią.
I tak mamy zdjęcie z 22.02.1943 roku ORP Burza zatapia za pomocą torpedy uszkodzony statek N.T. Nielsen Alonso (norweską parową przetwórnie wielorybniczą). Czyli w tym czasie Burza posiadała jeszcze wyrzutnie torpedową. Następne zdjęcia są z okresu od 13 czerwca 1943 do 28 lipca 1943 przebywał na wodach Afryki Zachodniej. I tu na żadnym zdjęciu nie widzimy wyrzutni torpedowej. Tak samo na zdjęiach z 1944 i 1946 roku, już nie widzimy wyrzutni torpedowej. Wniosek jest jeden. ORP Burza do Polski wróciła już bez wyrzutni torped. Pytanie moje. Gdzie jest ta wyrzutnia ?. Przecież to była własność Polski. I powinna być Polsce zwrócona tak jak i armaty 130 mm. Pierwsze zdjęcie z zatopienia Nielsen Alonso. Następne z Afryki i po zdjęciu wyrzutni.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejne zdjęcie z mojej kolekcji z przed równo 54 lat (lipiec 1968rok). Troszkę nie ostre, ale piękne.
Obrazek
ODPOWIEDZ