Koreańskie zakupy.

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Odnośnie pieniędzy to polityczna decyzja została podjęta.
Tylko że decyzja polityczna w tym wypadku, to trochę za mało. Szczególnie gdy podejmuje się takie same decyzje polityczne w zakresie rozdawania pieniędzy na lewo i prawo.
"Zadziwia" (a właściwie to już przywyklem) mnie brak wiedzy kolegi odnośnie szczegółów technicznych które były podane.
:?: Tylko, że ja o szczegółach technicznych praktycznie w ogóle nie wspominam. Jedynie, ewentualnie, to w przypadku FA-50 - jak będzie wyglądała wersja PL. W innych przypadkach w ogóle o tym nie pisałem. Więc nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi Peceed. Moje uwagi dotyczą kwestii kupowania kilku rodzajów tego samego uzbrojenia na raz oraz płatności (tudzież źródeł tych płatności). Wyważasz otwarte drzwi.
Nie może być inaczej, bo w sytuacji kiedy mamy taką ilość gównoburzy przy każdym zakupie...
Ostatnio, najwięcej takiej "burzy" było przy zakupie Caracali, o ile sobie dobrze przypominam. Co więcej, przyniosła ona rezultaty - umowę zerwano. I nadal jesteśmy bez śmigłowców.

Co robisz - rób z rozmysłem. Tak brzmi przysłowie. W tych wszystkich zakupach, ja za bardzo tego rozmysłu nie widzę. I to mnie martwi.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Napoleon pisze: 2022-08-08, 15:44 I nadal jesteśmy bez śmigłowców.
Weź coś ustal razem z tymi waszymi w SKON, bo słucha się was jak nierozgarniętych dzieciaków, gdzie każdy chcem co innego.
Napoleon pisze: 2022-08-08, 15:44 Tylko, że ja o szczegółach technicznych praktycznie w ogóle nie wspominam.
Napoleon pisze: 2022-08-08, 15:44 Moje uwagi dotyczą kwestii kupowania kilku rodzajów tego samego uzbrojenia
No, ale jak nie wspominasz. Czy wg. ciebie kupowanie kilku rodzajów tego samego uzbrojenia to nie jest kwestia techniczna? :D :dupa:
Napoleon pisze: 2022-08-08, 15:44 oraz płatności (tudzież źródeł tych płatności).
To też jest kwestia techniczna. Tyle, że płatności. I zostało ci przedstawione jak technicznie to będzie załatwione :dupa:

Wróć do rozmowy jak się kiedyś przygotujesz albo dorośniesz.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

Miałem się nie odzywać, ale...

1. AdrianN bądź tak miły i wskaż jednostki, do których trafiły nowe śmigłowce w znaczących ilościach. Nie jeden, czy dwa...
2. Napisz, jak sobie wyobrażasz logistyczne zaopatrzenie (w części zamienne) na froncie wojsk, które będą posiadać co najmniej kilka typów czołgów (według mnie 4) w kilku wersjach większości z nich. Jeśli mnie pamięć nie myli, to samych Leopardów mamy 3 wersje (A4, A7, 2PL). A Abramsów będą kolejne dwie.
3. Jak to jest, że zmarnowano czas po roku 2014 i zamiast rozwijać krajowe zdolności produkcji specjalnej, robi się zakupy uzbrojenia, w sumie ad hoc...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Czy wg. ciebie kupowanie kilku rodzajów tego samego uzbrojenia to nie jest kwestia techniczna?
Skoro tak na to patrzysz, to niech będzie. Tyle tylko, że to nie ma sensu. Co już wcześniej wyjaśniłem.
To też jest kwestia techniczna. Tyle, że płatności. I zostało ci przedstawione jak technicznie to będzie załatwione
Jw. wyjaśniłem więc, że taki sposób finansowania deficytu jest niezgodny z prawem. Za to grozi TK, a może nawet prokurator (przestępstwo urzędnicze). Więc wyjaśniłeś mi, co najwyżej (i z entuzjazmem!), jak będzie łamane prawo.
Wróć do rozmowy jak się kiedyś przygotujesz albo dorośniesz
Z ciekawości zapytam - ile masz lat? stawiam na 14? :wink:
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

Peperon pisze: Miałem się nie odzywać, ale...
/.../
2. Napisz, jak sobie wyobrażasz logistyczne zaopatrzenie (w części zamienne) na froncie wojsk, które będą posiadać co najmniej kilka typów czołgów (według mnie 4) w kilku wersjach większości z nich. Jeśli mnie pamięć nie myli, to samych Leopardów mamy 3 wersje (A4, A7, 2PL). A Abramsów będą kolejne dwie.
Ale to jest wciąż jeden Leopard i jeden Abrams i jeden K2. Leopard jest schodzący i docelowo będą dwa typy.

Dodano po 3 minutach 11 sekundach:
Peperon pisze: Miałem się nie odzywać, ale...

/..../
3. Jak to jest, że zmarnowano czas po roku 2014 i zamiast rozwijać krajowe zdolności produkcji specjalnej, robi się zakupy uzbrojenia, w sumie ad hoc...
Twierdzenie mające charakter awangardowego.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

SmokEustachy pisze: Ale to jest wciąż jeden Leopard i jeden Abrams i jeden K2. Leopard jest schodzący i docelowo będą dwa typy.
Niby tak tylko, że poszczególne wersje nie są w 100 % kompatybilne.
Mając uszkodzony czołg w nowszej wersji, nie naprawisz mu np. elektroniki przekładając ze starszej wersji. Chcąc szybko to zrobić, musisz mieć odpowiednie zapasy magazynowe.
Tylko czy będzie nas na nie stać...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Peperon pisze: 2022-08-08, 19:01 1. AdrianN bądź tak miły i wskaż jednostki, do których trafiły nowe śmigłowce w znaczących ilościach. Nie jeden, czy dwa...
Ale co ty tam wiesz. Tu jest prawdziwy specjalista z PO


Peperon pisze: 2022-08-08, 19:01 2. Napisz, jak sobie wyobrażasz logistyczne zaopatrzenie (w części zamienne) na froncie wojsk, które będą posiadać co najmniej kilka typów czołgów (według mnie 4) w kilku wersjach większości z nich. Jeśli mnie pamięć nie myli, to samych Leopardów mamy 3 wersje (A4, A7, 2PL). A Abramsów będą kolejne dwie.
No to mało wiesz, bo dochodzą jeszcze różne wersje specjalistyczne, mosty szturmowe, a będzie jeszcze wincej. W czym problem? Przecież nigdy nie powstał plan ujednolicenia floty albo chociaż redukcji typów. Albo rozmawiamy na poważnie albo takie skakanie co oznacza dodatkowy typ w WP. Ogólnie bogate kraje który tych czołgów miały w tysiącach (ledwo kilka takich było) prowadziły w pewnym momencie politykę ujednolicenia parku, ale nawet im się nie udało. Vide Amerykanie, którzy nomen omen też będą szli w kolejne wersje lżejszych czołgów. No tak już jest. To co się obecnie na Ukrainie wyprawia z różnymi typami haubic to już jest przesada w drugą stronę. U nas zasadniczo są obecnie 2 typy L2 i T72, różnice pomiędzy modyfikacjami są na tyle małe, że nigdy nie powstały podpoziomy logistyczne i są zwyczajnie 2 systemy wsparcia nic więcej. Było o tym na SKON. I będą 2 systemy w przyszłości M1 i K2. Wypada uspokoić te emocje, bo jakichś okres przejściowy zawsze będzie i zawsze będą ciągłe modernizacje. Tak to działa. Nie będzie 4 typów czołgów, bo jeden typ wylatuje w tępie iście ekspresowym. Będą przejściowo 3 typy i nie ma w tym nic takiego strasznego. Nawet jakbyśmy się co do przecinka trzymali PMT 2013 to i tak byłyby 3, a następnie 4 typy przejściowo. Ktoś nam niezły burdel zaprowadził wprowadzając L2 bez głowy do WP, c'nie? :P
Peperon pisze: 2022-08-08, 19:01 3. Jak to jest, że zmarnowano czas po roku 2014 i zamiast rozwijać krajowe zdolności produkcji specjalnej, robi się zakupy uzbrojenia, w sumie ad hoc...
Że co? Co zmarnowano? WZL-1 dalej może składać co popadnie i zdolności mu nie ubyło, ale też by mu nie przybyło. Co się robi ad hoc? Przecież Borsuka, Narwi nie robimy ad hoc i jest zajebiście :dupa: Budujemy zdolności produkcji specjalnej i wojsko musi remontować Kuby, Osy, a BMP-1 się sypią, bo właściwie nie wiadomo co z nimi robić. Pogadamy o uruchomionej produkcji specjalnej w Pionkach, czy o naszych wspaniałych stoczniach? Czy doprawdy nie przeraża was jak te "non ad hoc" zakupy wyglądają? Nie ma ich, przetrzyj oczy, bo ci ktoś jakichś kitów nawciskał o krajowych zdolnościach, a tego nie ma. Zresztą K2 to właśnie przykład budowania takich krajowych zdolności na gruzach, gdzie pierwsze 200 setki będą musiał iść z półki z zagranicy by wojsko miało na czym jeździć. Pisałem o tym tutaj, ale jakoś w tej kwestii się nie śmiałeś wypowiedzieć, ale ogólniki-pierdolniki o krajowych zdolnościach będziesz mi tu teraz prawił. Przemysł pancerny zaorał Krystowski z nadania... no wiadomo kogo i przestań mi tu opowiadać jakieś patriotyczne dyrdymały o krajowych zdolnościach. Nowoczesne generały zaorały nasze struktury i pozostawiły złomowisko w imię takiej "nowoczesności", ale masz krajowe zdolności skręcania Rosomaka za to.
Napoleon pisze: 2022-08-08, 19:35 Z ciekawości zapytam - ile masz lat? stawiam na 14?
Już ci tłumaczyłem, że twoje obślizgłe fantazje mnie nie obchodzą. Możesz sobie wyobrażać, że jestem niepokorną 14stką :dupa: Spodobało się? :oops:
Napoleon pisze: 2022-08-08, 19:35 Jw. wyjaśniłem więc, że taki sposób finansowania deficytu jest niezgodny z prawem. Za to grozi TK, a może nawet prokurator (przestępstwo urzędnicze). Więc wyjaśniłeś mi, co najwyżej (i z entuzjazmem!), jak będzie łamane prawo.
Zgłoś to do sądu i poinformuj mnie o wygranej sprawie.
Napoleon pisze: 2022-08-08, 19:35 Skoro tak na to patrzysz, to niech będzie. Tyle tylko, że to nie ma sensu. Co już wcześniej wyjaśniłem.
Chłopie już ci pisałem! Włożyliście sami w PMT2013 program Gepard i Wilk. Was też wtedy całkiem pojebało, czy po prostu to czasem wynika z innych technicznych względów?

Uważam, że dodatkowo powinny być 2 typy bewupów, ciężki i pływający. Bo inaczej się nie da, a z Borsuka nigdy nie będzie dobrego ciężkiego. Boję się jednak od dekady, że poklask dostanie jakichś głupek, który postawi tylko na pływającego.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

Peperon pisze:
SmokEustachy pisze: Ale to jest wciąż jeden Leopard i jeden Abrams i jeden K2. Leopard jest schodzący i docelowo będą dwa typy.
Niby tak tylko, że poszczególne wersje nie są w 100 % kompatybilne.
Mając uszkodzony czołg w nowszej wersji, nie naprawisz mu np. elektroniki przekładając ze starszej wersji. Chcąc szybko to zrobić, musisz mieć odpowiednie zapasy magazynowe.
Tylko czy będzie nas na nie stać...
Alternatywą jest totalne zapóźnienie, takie do którego doprowadziła pierwsza Sanacja.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

To uspokój emocje.
Jak nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie, to się po prostu przyznaj, a nie rób wstawek z Bóg wie kim, jak to robi Smok.
Zdolności są tak rozbudowane, że nie jesteśmy w stanie wyprodukować potrzebnego sprzętu. Ale za to nie brakuje różnej maści komentatorów "rzeczywistości".

Przeczucie mnie nie myliło. Nie warto było się odzywać...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Każdy ma prawo żyć w jakiejś bańce i udawać, że nie interesuje się polityką, po czym iść na wybory i głosować na tego co TVN, czy Gazeta namaści albo ma wystarczająco białe zęby na plakacie. Mnie to nie ruszą i niech sobie ludzie funkcjonują jak chcą i wybierają co chcą. Natomiast jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego jest taka kupa jaka jest to rozmawiajmy w formacie ludzi zainteresowanych krajem, a nie udawaj, że coś się zaczęło w 2015 roku wraz z upadkiem Caracala, bo ci co w zamiana wytargali program Wisła są innego zdania, bo to były jeszcze czasy to lub to. Każdy walczył o swoje.

Ja ci zwyczajnie tłumaczę, że dałeś sobie latami prać mózg z tymi Caracalami, a teraz PO doszła do wniosku, że to się nie sprawdzą chyba, że na zapleczu armii. Dodatkowo jakbyś się trochę interesował, to byś wiedział, że Caracale to była zaledwie część programu śmigłowców, których w samym transporcie miało być jeszcze 3 typy. A tymczasem wojska aeromobline na Ukrainie walczą w bewupavh, KTO i czołgach także :dupa:

Bez emocji. Jes luz, choć co się człowiek musiał naczytać o rajdach całej brygady na tyły przeciwnika to moje i nic tych głupawych argumentów nie wymaże z mojego mózgu. Teraz sierotki od nowoczesnych wojen wysoce manewrowych niech sobie analizują desant w Hostomelu w nieskończoność, na szczęście mogą już klepać cokolwiek. Ci od fregat mogą udowadniać, że to byłby gamę change na Ukrainie, tylko głupie dowódctwo AU nie widziało tak prostych rozwiązań.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

Pisałem o budowaniu zdolności produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego. Ty natomiast zacząłeś bredzić o modernizacji Os i Kubów.
Nie jest moją winą, że jesteś zafiksowany na punkcie PO lub jak ktoś woli, przesiąknąłeś kompleksami PiS-u. Nie każdy kto nie jest za PiS, jest za PO. To tylko głupie wyobrażenia ograniczonych osobników.

Nie bez powodu pisałem o zmarnowanym czasie po roku 2014. Jakąś cezurę czasową trzeba przyjąć, a aneksja Krymu jest dobrym momentem.
Przyjrzyjmy się więc, czego nie mamy.
Nie mamy możliwości zwiększenia ilości budowanych Krabów. Nie mamy Caracali, o których wspomniałeś. A mogło być 50 sztuk w roku 2019. Przydałyby się teraz, prawda ? Tym bardziej, że załogi miałyby co najmniej 3 lata na opanowanie sprzętu.
Nie mamy - oficjalnie - planów rozbudowy sił pancernych, bo zakupy M1, czy K2 nie wyglądają na wynik analiz.
AW 149 choć może i fajne, to jednak wydają się trochę małe, a sam producent po modernizacji śmigłowców naszej MW mało wiarygodny. Co ciekawe, są wielce zachwalane przez rządzących, ale mniejsze od Caracali, które były krytykowane za brak rampy załadunkowej.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

AW149 to nie jest zamiast programu śmigłowców średnich. Miał być ten i ten oba typy śmigłowców były potrzebne. Mało tego potrzebne są jeszcze śmigłowce ciężkie właśnie z rampą. Nasz całościowy program modernizacji śmigłowców zakładał ich ponad 200szt. różnych typów. Nic nie poradzę, że nic o tym nie wiesz i te sprawy są ci obce.

Tak samo jak nic nie poradzę, że kupujesz różne bajki o monoflotach które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i nic takiego nigdy nie planowano. Nawet offsetu w przetargu na śmigła nie było początkowo, bo nikt nie widział sensu takiego marnotrastwa i dodanie go później było wyłącznie wynikiem wojenki politycznej. Jak zejdziesz na ziemię to może uwierzę, że cię interesują same zbrojenia, a nie ten cały cyrk polityczny na około.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

AdrianM pisze: Jak zejdziesz na ziemię to może uwierzę, że cię interesują same zbrojenia, a nie ten cały cyrk polityczny na około.
Tylko dlaczego urządzasz go na Forum ???
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

Nie było możliwości zwiększenia zdolności przemysłu przed 24 lutego 2022 roku. Modernizacja mogła się toczyć tempem 24 Kraby i 50 Borsuków rocznie.
2. Ujednolicenie oznacza zapóźnienie na przykładzie sanatorów: P11c jest i jest i się starzeje aż zostanie zastąpiony nagle przez Wilka. I znowu masz jeden typ.
3. Wszystkie Abramsy mają stopniowo być doprowadzane do standardu sev3 czy jak się tam on nazywa.

Zwracam uprzejmie uwagę że tłumaczę to spokojnie i nie unoszę się wcale.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Peperon pisze: 2022-08-08, 22:04 Tylko dlaczego urządzasz go na Forum ???
Jakby tak było to z konsekwencją Napoleona tłukł bym wam do głowy co PiS kupiło, a czego PO nie potrafiło. Tylko mnie to absolutnie nie interesuje.

Natomiast jak próbuje się wciskać kit, że teraz kupuje się inaczej niż za wcześniejszych rządów to ktoś widocznie nie rozumie o czym mówi albo mu zwyczajnie mózg coś wyprało.

Peperon podałem ci zwyczajnie temat śmigłowców jak na dłoni, bo zdaje się żyłeś w jakiejś bańce informacyjnej i myślałeś, że AW149 to w zamian za Caracale. Oczywiście tak nie jest i nigdy tak nie miało być, że drogi i duży śmigłowiec zaspokoi wszystkie nasze potrzeby. Nawet kwestia tej rampy była przez ciebie zmyślona, bo planowano zakup także pewnej partii śmigłowców ciężkich, bo chyba zdajesz sobie sprawę jakie potrzeby logistyczne i jeśli chodzi o wsparcie moździerzami i haubicami ma taki batalion aeromobilny? Utworzenie takiej brygady z prawdziwego zdarzenia równała by się, a nawet by przekroczyła koszta budowy 18DZ. Ktoś wykorzystał chwilę po upadku Caracala i przeforsował 18DZ, która ma nieporównywalnie większą wartość, nawet jakby miała jeździć na T72 i BMP-1.
SmokEustachy pisze: 2022-08-08, 22:08 Nie było możliwości zwiększenia zdolności przemysłu przed 24 lutego 2022 roku. Modernizacja mogła się toczyć tempem 24 Kraby i 50 Borsuków rocznie.
Borusk nie jest gotowy. Borsuk to po Krabie najbardziej zmitologizowane zwierze w naszej zbrojeniówce. System wieżowy ledwo co wchodzi do produkcji mało-skalowej, sam Borsuk przeszedł tylko testy zakładowe i jest to ciągle wielka niewiadoma. Po ocenach przebiegu konfliktu na Ukrainie ciężko nie dojść do wniosku, że podstawą na współczesnym polu walki jest informacja i chirurgiczna precyzja.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

Jeśli ktoś rozjechał sie z tematem zakupów śmigieł, to chyba nie ja.
Poniżej infografika z października roku 2016...
Caracal.jpg
Caracal.jpg (261.29 KiB) Przejrzano 375 razy
Caracale wygrały tylko dlatego, że Amerykanie powiedzieli, że nie dostarczą śmigłowców wyposażonych zgodnie ze specyfikacją, bo taka jest polityka firmy Sikorsky. Owszem mogą zamontować dokupiony sprzęt, ale ten musi dostarczyć odbiorca, czyli Polacy...
Natomiast AW 149 odpadły, bo po prostu były za małe.
AdrianM pisze: 2022-08-09, 09:26 Natomiast jak próbuje się wciskać kit, że teraz kupuje się inaczej niż za wcześniejszych rządów to ktoś widocznie nie rozumie o czym mówi albo mu zwyczajnie mózg coś wyprało.
Cały dowcip polega na tym, że za PiS-u wszystkie zakupy są prowadzone według widzimisię MON i Bóg wie kogo jeszcze.
Był przetarg na czołgi ? A może na samoloty ? To może na armatohaubice ? AW 149 który przetarg wygrał ? No to chociaż może Merlin...
A i byłbym zapomniał. Już są zapowiedzi przymiarek do zakupu Apaczy. Tylko jakoś o przetargu na śmigłowce szturmowe nie słychać.
To tyle w kwestii prania mózgu.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ