Tłumaczenie z angielskiego

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Tłumaczenie z angielskiego

Post autor: Marek T »

Pewnie ktoś już nad tym się zastanawiał, ale szukanie po książkach jest procesem żmudnym - szczególnie, że nie wiem w której akurat książce (artykule) to będzie ...

Chodzi o dwa słowa: gunhouse oraz turntable. Jakos jeszcze mi nie były do szczęścia potrzebne - do tej pory.
O ile to pierwsze odnosi się według mnie do samej wieży (tej widocznej części, która obraca się nad pokładem), to ta druga wygląda mi na podłogę części obrotowej.
Czy są na to jakieś szczególne określenia po polsku?
Shinano
Posty: 657
Rejestracja: 2004-03-07, 22:25

Post autor: Shinano »

Szczególnych to nie znam, ale to słowo drugie oznacza, jak Waść mówisz, część obrotową wieży.
Duże koty zjadam na przystawkę.
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

turntable:
1. obrotnica
2. stół obrotowy, podstawa obrotowa
3. talerz obrotowy
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Ten talerz obrotowy najbardziej mi pasuje - ale głupio tak mówić o czymś, co ma promień rzędu kilku metrów.
Gość

Post autor: Gość »

Problem polega na tym, że wiele technicznych terminów morskich musimy sobie po prostu stworzyć od nowa, bowiem zwykle nie mają one żadnego odpowiednika w języku polskim. Słownik techniczny nam tu nie pomoże. Oba podane przez Marka pochodzą z drugiej połowy XIXw., kiedy to język polski miał inne problemy niż nazywanie "turntable" po imieniu. O ile "gunhouse" spotyka się do dzisiaj w rozumieniu słowa "wieża", to "turntable" w zasadzie odnosi się jedynie do jednostek, głównie pancerników, które miały artylerię ulokowaną w, a w zasadzie na barbetach. Podłoga, na ktorej stały działa na barbecie nazywała się "turntable". Kiedy Brytyjczycy zaczęli działa ulokowane na barbecie obudowywać, to powstała w ten sposób konstrukcja nazwywała się "gunhouse". A potem to wszystko i tak zaczęto nazywać wieżą (turret). Jak my to teraz ponazywamy w naszym języku ?

Tadeusz K.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

O to chodzi, Tadeusz, właśnie o to chodzi ...
Mozemy tworzyć nowotwory słowne - ale moze ktoś już stworzył takowy, który jest jednocześnie zręczniejszy od tego, co sami wymyślimy?
Gość

Post autor: Gość »

W stosunku do obu terminów nie spotkałem się z żadnymi odpowiednikami w j.polskim. Tak więc możesz zostać słowotworcą !

Sam natomiast miałem problemy z terminami typu "range clock"czy "deflection scales" i ciągle takowe napotykam.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Dobrze, że nie zajmuję sie tak dogłębnie pancernikami !!
a-v-m

Post autor: a-v-m »

Proponuje te nazwy sprawdzic w innych jezykach, min rosyjskim i czeskim :-) Moze pokrewienstwo sie znajdzie.

AvM
Gość

Post autor: Gość »

Tylko nie czeskim!
Widziałem kawałek "Star Wars V" po czesku.
Jak Vader mówi: "Luk, jo sem twój tatinek!" - to wybaczcie...

A poważnie - nasze forum "zasilają" osoby, które z pewnością mogłyby znaleźc jakieś polskie odpowiedniki, chociażby i zupełnie nowe słowotwory-potwory. Może rozpiszmy konkurs? Najlepsze określenia po prostu zostałyby przyjęte przez nas Wszystkich - i już!

G.Nowak
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Myślę że gunhouse można u nas nazwać obudową, zabudowaniem opancerzeniem działa w kontekście oczywiście do starszych okrętów, natomiast turntable śmiało możemy tłumaczyć jako pokład w kontekście do wieży (pokład wieży).
pozdr.
mac
Roman

Post autor: Roman »

Sami angielskojezyczni maja z tym problemy. Jeden z autorow piszacych na temat amerykanskich krazownikow ciezkich wykombinowal takie definicje slow "gunhouse" i "turret"
-gunhouse - wieza artylerii glownej w ktorej poszczegolne dziala sa zainstalowane na wspolnym lozu (krazowniki typu SLC, Indianapolis etc.)
-turret - wieza artylerii glownej w ktorej poszczgolne dziala sa zainstalowane na odzielnych lozach (moga elevate oddzielnie) np krazowniki typu New Orleans.
Dla mnie nie ma to sensu.
Przezdzieblo
Posty: 132
Rejestracja: 2004-01-20, 18:27

Post autor: Przezdzieblo »

A czy ów tajemniczy turntable to aby nie "podłoga obrotowa"?To troszkę "czołgowy" termin i choćby przez J. magnuskiego tłumaczony jako rotating turret floor, ale może byłby odpowiedni?

gunhouse - skoro nie cała wieża, to może omownie "osłona pancerna [spoczywająca] na barbecie"?

Dołączę pytanie o gunports, jeżeli nie "furty", to czy choć "ambrazury"? Bo, znowu "czołgowe", "szczeliny wycięte w pancerzu dla celów montażu uzbrojenia" nieco tu nie pasują...

W stosunku do obu terminów nie spotkałem się z żadnymi odpowiednikami w j.polskim. Tak więc możesz zostać słowotworcą !

Sam natomiast miałem problemy z terminami typu "range clock"czy "deflection scales" i ciągle takowe napotykam.
Tadeusz K., jak przypuszczam? Z drugiej części wypowiedz wnioskuję, że przynajmniej z range clocks i deflection scales udało się Tobie uporać i nowo napotykane problemy dotyczą innych terminów. Jak zatem przekładać te słowa? I czy Dreyera był "stół", czy "tablice"?
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

"Podłoga obrotowa" byłaby dobra jeśli działo byłoby na lądzie. Wszystko o czym chodzimy na okręcie to POKŁAD czyli np. pokład sygnalizacyjny, pokład "C", pokład w kabinie, pokład rufowy etc. Sądzę że mając do czynienia ze starszymi okrętami tam gdzie jeszcze nie było wieży turntable może oznaczać platformę obrotową ( pod działo ), natomiast na nowszych okrętach wyposażonych w klasyczną wieżę nożemy już mówić o pokładzie wieży. Gunhouse faktycznie może oznaczać osłonę pancerną, opancerzenie, może termin zabudowa działa też byłby odpowiedni.
pozdr.
mac
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 15
Rejestracja: 2004-10-14, 22:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Jeta »

ja bym użył zwrotu: obrotowa podstawa wieży lub obrotowa platforma wieży
natomiast gunhouse jest opisane w słowniku Webster'a jako:
a ships gun enclosure made of relatively light armor for protection against weather and splinters.
Tak więc nie może tu chodzić o wieże artlerii głównej a raczej o obudowę dział okrętowych (mniejszego kalibru) wykonaną z relatywnie lekkiego pancerza chroniącą przed wpływem pogody i odłamkami.
Pozdr. Jeta
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Znalazłem w w Encyklopedii Techniki Wojskowej określenie które idealnie odpowiada określeniu Gunhouse. Określenie to, to "MASKA DZIAŁA - urządzenie do ochrony działa i obsługi przed odłamkami bomb, pocisków, podmuchem wiatru, bryzgami fali morskiej i opadami atmosferycznymi.[...]".
pozdr.
mac
ODPOWIEDZ