Koreańskie zakupy.

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1625
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Koreańskie zakupy.

Post autor: Grzechu »

Franek Wichura pisze: Swiadomie "w szczególności" przedstawiles w swoim wpisie WOT jak jakas OSP - w jakim celu?
Nie mogę odpowiadać za- i na twoje urojenia.
Ani tym bardziej za wybiórcze czytanie lub brak zrozumienia.
Republika marzeń...
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Koreańskie zakupy.

Post autor: cochise »

SmokEustachy pisze: Abramsami
Ale popłoch na Kremlu...
SmokEustachy pisze: I Tusk nie jest moim idolem.
To akurat widać, słychać i czuć....
Mówiłem o obecnych tuzach.... swoją drogą Tusk brużdżący w UE ..
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Franek Wichura
Posty: 559
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Franek Wichura »

Grzechu pisze: 2023-01-06, 01:37 Ani tym bardziej za wybiórcze czytanie lub brak zrozumienia.
NIe za bardzo mozna czytac wybiorczo skoro napisales jak wol;
Grzechu pisze: Cokolwiek by nie powiedzieć, to spośród wszystkich Dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych tylko Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej ma bezpośrednio i wprost wskazane w zakresie działania [cyt. z ustawy:]
"w szczególności (...) planowanie, koordynacja i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego".
podkreslajac raz jeszcze na koniec
Grzechu pisze: [cyt. z ustawy:]
"w szczególności"
Na proste pytanie - po co? Po co przedstawiles WOT jak jakas lepsza OSP pomijajac "w szczególności" cala reszete zadan zamiast udzielic prostej odpowiedzi splodziles:
Grzechu pisze: Nie mogę odpowiadać za- i na twoje urojenia.
Nie wymagam bys odpowiadal na moje rzekome urojenia - prosze o odpowiedz po co to napisales w taki sposob, redukujac w swoim cytacie drastycznie role WOT - w moim pytaniu chodzi wyraznie o twoje urojenia. Mam nadzieje ze teraz pojdzie ci latwiej i zdobedziesz sie na odpowiedz w temacie dyskusji a nie pod adresem osoby.
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 15:54 przez Franek Wichura, łącznie zmieniany 1 raz.
Napoleon
Posty: 4052
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Po co przedstawiles WOT jak jakas lepsza OSP ...
Nie zauważyłem, by tu ktokolwiek przedstawiał WOT jako "jakąś lepszą OSP". Bo to jednak jest coś innego - bez względu na to jak się WOT ocenia.
Ktoś stworzył WOT, moim zdaniem niech już będzie. Nie uważam to za ruch optymalny (organizacja WOT spowodowała spore szkody dla armii), ale mogło być gorzej. Niech więc już tak będzie. I to wszystko.

Ale nie o tym chciałem pisać, bo w internecie pojawiły się informacje o przekazaniu Ukrainie naszych Leopardów. Nie wiem do jakiego stopnia są to informacje wiarygodne. Teoretycznie ich wiarygodność jest niska lub bardzo niska, ale nasz rząd nie takie rzeczy potrafi robić...
W zasadzie, to nie mam nic przeciw temu by Ukraińcy dostali dobry sprzęt. Ale...
1) Czołgi mamy od Niemców. Ktoś z nimi rozmawiał? Bo będziemy mieli niewyobrażalny skandal.
2) Co w zamian? Bo na razie nic za bardzo nie ma. Będzie dopiero za parę miesięcy, może rok lub dwa.
3) Po jakiego diabła modernizowaliśmy za 3,3 mld PLN Leopardy 2A4? Wiem, Ukraińcom bardziej się przydadzą Leopardy 2 w wersji PL niż A4, ale tu chyba nie o to chodziło gdy modernizację zaczęliśmy?
4) Co z tego będziemy mieli? Bo ja rozumiem, że pomagamy, skala tej pomocy byłaby jednak w tym przypadku tak duża, że coś by jednak wypadało z tego mieć.
5) Czy to jest "kaczka dziennikarska"? Jeśli tak, powyższe 4 punkty są nieaktualne. Jeśli nie - wręcz przeciwnie.
Franek Wichura
Posty: 559
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Franek Wichura »

Napoleon pisze: w internecie pojawiły się informacje o przekazaniu Ukrainie naszych Leopardów.
Gdzie - podaj linka
Tu pisza ze :
https://defence24.pl/polityka-obronna/p ... o-koalicji
prowadzone sa rozmowy i nic sami nie damy - o jakich informacjach piszesz - podaj zrodlo.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6425
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

Wychodzi na to, że decyzja dotycząca naszych Leopardów już zapadła. Szukają tylko kogoś innego, który byłby chętny do sprezentowania Ukrainie swoich Leopardów...

"...Mateusz Morawiecki, pytany o doniesienia "The Wall Street Journal" o możliwym przekazaniu Ukrainie polskich czołgów Leopard, podkreślił: - Rząd wraz z prezydentem prowadzą rozmowy, by zmierzać do zbudowania szerszej koalicji państwo, które mogłyby przekazywać w ten ciężki i nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć..."

Cały tekst o Leopardach: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... Id,6519939
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Napoleon
Posty: 4052
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

To by się zgadzało. Czytałem o rozmowach i możliwym przekazaniu.
Tym niemniej, do czasu otrzymania zamówionych czołgów (a to jeszcze potrwa) byłbym ostrożny z tym przekazywaniem. No i pytanie - po kie licho modernizujemy wozy A4 do wersji PL? Dostalibyśmy za to jakąś rekompensatę? Już nawet nie mówię o 100%. Ale ponad 3 mld. to jednak ponad 3 mld.
Natomiast Twarde oddałbym praktycznie od ręki. Też by się im przydały.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1625
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Koreańskie zakupy.

Post autor: Grzechu »

Franek Wichura pisze: NIe za bardzo mozna czytac wybiorczo skoro napisales jak wol; (...)
Czuję się jakbym dyskutował z młotkiem albo taboretem... :(
Zauważyłeś, co napisałem w odpowiedzi Marmikowi w poście czw sty 05, 2023 15:42? Tym samym, w którym odpowiadałem tobie?
Czy nie zauważyłeś?
Jeśli nie zauważyłeś, to czytasz wybiórczo. Jeśli zauważyłeś, to czytasz bez zrozumienia.
Jeżeli nie rozumiesz takiej zależności w prostym, zwykłym tekście, to spróbuj sobie rozrysować - powinno pomóc.
Jakiś problem jeszcze?
Tylko nie kompromituj się i już nie czepiaj się tego OSP - zwłaszcza po kilku moich uwagach i prośbach, abyś nie doszukiwał się tego, czego nie napisałem wprost.

Swoją drogą...
Sam nie potrafiłeś nawet odpowiedzieć - chociażby w stylu Tak/Nie - na proste pytanie: "Sądzisz, że zadania są gradowane według punktów na liście w ustawie?"...
Proszę o odpowiedź: po co odpowiadasz pytaniem na pytanie. Jaki masz w tym cel?

[EDIT: literówki...]
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 20:30 przez Grzechu, łącznie zmieniany 2 razy.
Republika marzeń...
Franek Wichura
Posty: 559
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Franek Wichura »

Napoleon pisze: 2023-01-07, 17:36 To by się zgadzało. Czytałem o rozmowach i możliwym przekazaniu.
A doczytales ze to Premier i Prezydent nad tym pracuja :mrgreen:
Niemcy (przemysl) dalej maja do opchniecia ca 80 Leo 1 - im nie bedzie na reke zeby pierwsze poszly Leo 2 - w niemieckim MF ktore jest obsadzone przez FDP pomysl by dostarczyc czolgi na Ukraine odoba sie bardzo - zgadnij ktore maja na mysli w pierwszej kolejnosci.
Napoleon pisze: 2023-01-07, 17:36 No i pytanie - po kie licho modernizujemy wozy A4 do wersji PL?
Zastanow sie chocby minute kiedy i z jakich powodow podjeto decyzje o modernizacji a dojdziesz do wniosku ze nie warto bylo pytac.
Napoleon pisze: 2023-01-07, 17:36 Natomiast Twarde oddałbym praktycznie od ręki. Też by się im przydały.
A to T-72 poszly juz wszystkie? Czy tez te chcialbys zachowac?

Dodano po 11 minutach 1 sekundzie:
Grzechu pisze: Sam nie potrafiłeś nawet odpowiedzieć - chociażby w stylu Tak/Nie - na proste pytanie: "Sądzisz, że zadania są gradowane według punktów na liście w ustawie?"...
Niekoniecznie.
Grzechu pisze: Zauważyłeś, co napisałem w odpowiedzi Marmikowi w poście czw sty 05, 2023 15:42?
Czy nie zauważyłeś?
Zauwazylem. Zapytalem po co to zrobiles - po co zwrociles uwage w szczegolnosci na ten punkt lejac na pozostale gdy dyskusja toczy sie o wojnie a ty pytales wczesniej o podobienstwa miedzy polskim a ukrainskim WOT - wydaje ci sie ze to co tak szczegolnie podkresliles to teraz glowne zajecie OT na Ukrainie? - najwyrazniej sam nie wiesz co piszesz i po co - bo jak to masz w zwyczaju wolisz rzucac obelgami niz odpowiedziec na proste pytanie. Strata czasu z toba.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6425
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

Franek Wichura pisze: A doczytales ze to Premier i Prezydent nad tym pracuja...
A doczytałeś, co powiedział Morawiecki ?
Pracują z prezydentem nad "zbudowaniem szerszej koalicji państw" (!), czyli wychodzi na to, że o przekazaniu naszych już zdecydowali, a chcą rozmydlić sprawę rozszerzając pulę państw przekazujących Leopardy na Ukrainę...

Dodano po 4 minutach 20 sekundach:
Franek Wichura pisze: Zastanow sie chocby minute kiedy i z jakich powodow podjeto decyzje o modernizacji...
Pytanie było, jak najbardziej celowe. Decyzja o modernizacji to jedno, ale wywalanie kasy na remont sprzętu, który pójdzie na wschód to już inna para kaloszy...
Za chwilę okaże się, że damy Ukrainie najnowsze Abramsy, a ty przyklaśniesz i będziesz chciał przekazać Czarne Pantery...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Franek Wichura
Posty: 559
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Franek Wichura »

Peperon pisze: A doczytałeś, co powiedział Morawiecki ?
Pracują z prezydentem nad "zbudowaniem szerszej koalicji państw" (!), czyli wychodzi na to, że o przekazaniu naszych już zdecydowali, a chcą rozmydlić sprawę rozszerzając pulę państw przekazujących Leopardy na Ukrainę...
Doczytalem - zerknij na defence24.PL (zalaczone powyzej) - stoi jak wol sami nie damy - skad u ciebie pewnosc ze cos juz zdecydowali i cos chca rozmyc?
Peperon pisze: Pytanie było, jak najbardziej celowe. Decyzja o modernizacji to jedno, ale wywalanie kasy na remont sprzętu, który pójdzie na wschód to już inna para kaloszy...
A nie jest tak ze w ramach modernizacji do PL wymieniamy m.in. elementy wyposazenia do ktorych juz nie ma czesci? A decyzje o modernizacji zapadly dawno a o wysylce na Ukraine to jeszcze zobaczymy.
Peperon pisze: Za chwilę okaże się, że damy Ukrainie najnowsze Abramsy, a ty przyklaśniesz i będziesz chciał przekazać Czarne Pantery...
Na podstawie ktorego mojego wpisu doszedles do wniosku ze jestem za wyslanim polskich Abramsow i K2 na Ukraine? Jakos nie pamietam bym o tym pisal - wskaz prosze gdzie.
Napoleon
Posty: 4052
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Skoro premier i prezydent pracują, to znaczy że jest wola. Osobna kwestia to umiejętności wypracowania czegokolwiek.
Ukraińcom na pewno powinniśmy dać cały sprzęt poradziecki. Tych T-72 to chyba znów aż tak dużo nie zostało, ale skoro ktoś tu chce oddawać Leopardy, to może by najpierw Twarde?
Co do modernizacji zaś... Te czołgi już dawno powinny być zmodernizowane. Ale skoro nie są a chce się je przekazać, to pojawia się naturalne pytanie po co w takim razie wydawać pieniądze, których nie mamy? I to na coś, czego mieć nie będziemy.
Już wcześniej pisałem, że sens zakupu Abramsów i K2 jest tylko wtedy, gdybyśmy się chcieli pozbyć Leopardów. Ale mam co do tego ambiwalentny stosunek. I obawiam się, że i w tym przypadku ktoś tu podejmuje kompletnie nieprzemyślane działania.
Franek Wichura
Posty: 559
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Franek Wichura »

Napoleon pisze: Skoro premier i prezydent pracują, to znaczy że jest wola.
Pytanie tylko wola czego? Bez szukania "koalicji" mozemy "podarowac" inne czolgi z zasobow WP - tak wiec rodzi sie pytanie po co mieszac z Leopardami.
Napoleon pisze: Ale skoro nie są a chce się je przekazać, to pojawia się naturalne pytanie po co w takim razie wydawać pieniądze, których nie mamy? I to na coś, czego mieć nie będziemy.
Decyzja o modernizacji Leopardow zapadla w 2012 roku - pierwszy kontrakt podpisano w 2016 - do tej pory zmodernizowano ca 50 sztuk - nad iloma Leopardami trwaja prace w tej chwili? Ile tych pieniedzy sie wydaje? Pytanie - poniewaz jest kontrakt czy nie bedzie tak ze jak przestaniemy modernizowac to i tak Niemcom trzeba bedzie za cos zaplacic i poniesc koszty za nic a Ukraincy dostana (byc moze kiedys lub kiedykolwiek) czolgi gorsze niz by mogli dostac?
Napoleon pisze: Już wcześniej pisałem, że sens zakupu Abramsów i K2 jest tylko wtedy, gdybyśmy się chcieli pozbyć Leopardów. Ale mam co do tego ambiwalentny stosunek. I obawiam się, że i w tym przypadku ktoś tu podejmuje kompletnie nieprzemyślane działania.
Remonty i modernizacje prowadzi sie pewnie w kazdej armii swiata - Rosja nie powiadomila odpowiednio wczesnie WP ze napadnie na Ukraine i WP nie wiedzialo ze Ukraina bedzie potrzebowala wsparcia.
Jak na razie w sprawie Leopardow nic nie jest pewne i rownie dobrze moze sie okazac ze beda jeszcze dlugo na stanie WP - na ale pojeczec mozna zawsze - newet na zapas.
Napoleon
Posty: 4052
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Wszystko to co piszesz nie zmienia faktu, że ja tu po prostu widzę bałagan. Nie sądzę by przekazanie naszych poradzieckich czołgów, skoro już raz przekazaliśmy ich większą partię, budziłoby jakieś większe kontrowersje. Więc naturalną koleją rzeczy chodzi o Leopardy. Których modernizacja trwa (z opóźnieniem, ale jednak) - i pieniądze na tę modernizację są wydawane.
Po prostu, znając "błyskotliwość" i niefrasobliwość naszych władz, boję się, że znów coś sp#$%&ą. Bądźmy poważni - jaką to "koalicję" jest w stanie zbudować nasz rząd? Z takimi notowaniami na arenie międzynarodowej...
Jak na razie w sprawie Leopardow nic nie jest pewne i rownie dobrze moze sie okazac ze beda jeszcze dlugo na stanie WP
Też możliwe. Tylko skąd te zamieszanie? Przecież nie ja wymyśliłem informację o przekazaniu tych czołgów Ukrainie. Dziennikarze sami jej też nie wymyślili.
Franek Wichura
Posty: 559
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Franek Wichura »

Napoleon pisze: Których modernizacja trwa (z opóźnieniem, ale jednak) - i pieniądze na tę modernizację są wydawane.
Podobnie jak wydano pieniadze na remonty i modernizacje T-72 i PT-91 - dlaczego przeszkadzaja ci pieniadze wydane na Leopardy a nie przeszkadzaja na inne czolgi ktore poszly na Ukraine albo ktore chcesz poslac na Ukraine?
Napoleon pisze: Tylko skąd te zamieszanie? Przecież nie ja wymyśliłem informację o przekazaniu tych czołgów Ukrainie. Dziennikarze sami jej też nie wymyślili.
Bylo zamieszanie z MIG29 z Polski dla Ukrainy moze i byc z Leopardami
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4481
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

Napoleon pisze: Wszystko to co piszesz nie zmienia faktu, że ja tu po prostu widzę bałagan. Nie sądzę by przekazanie naszych poradzieckich czołgów, skoro już raz przekazaliśmy ich większą partię, budziłoby jakieś większe kontrowersje. /..../
Te co zostały są często w słabej kondycji technicznej.
2. Leosie dadzą jednak Ukraińcom przewagę jakościową.
ODPOWIEDZ