Podnośniki na lotniskowcach

Techniczne zagadnienia okrętowe

Moderatorzy: crolick, Marmik

cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Podnośniki na lotniskowcach

Post autor: cochise »

Mam takie pytanie odnośnie podnośników na lotniskowcach. Dziś to chyba we wszystkich przypadkach windy są pojedynczymi platformami, działającymi na zasadzie wind podnoszonych czymś w rodzaju łańcuchów lub siłowników umieszczonych w ścianach szybu windy oprócz chyba tylko brytyjskich typu Invincible, bo tam był mechanizm taki jakby nożycowy, przynajmniej tak widziałem na rysunkach.
Czy w każdym lotniskowcu winda się opuszczała lub podnosiła i wtedy w pokładzie lub hangarze była dziura? I jak to było w czasie drugiej wojny? Brytyjczycy i Amerykanie chyba mieli windy jednoplatformowe, z kolei Japońskie Kaga i Akagi piętrowe? Czy wszystkie podnośniki takie były? czy tylko tam gdzie hangary były piętrowe? O ile pamiętam tylko na jednej czy dwóch fotografiach widać takie konstrukcje, kiedy winda zostaje podniesiona, ale co z innymi lotniskowcami? Ciekawy był Francuski Bearn, windy miał nie dość, że piętrowe to jeszcze szyby wind były przykrywane takimi uchylnymi klapami na pokładzie startowym. Z tego co widziałem na zdjęciach przynajmniej 2 windy miały takie "pokrywy". Czy był to czysto francuski wynalazek czy inni też mieli coś podobnego? Jak w ogóle były podnoszone windy? Czy były tylko te łańcuchy? Czy jakieś siłowniki na rogach platform? Ktoś może coś wie na ten temat, albo gdzie tego szukać?
W przypadku Kaga - Akagi Chodzi mi o to zdjęcie:
Obrazek
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
ODPOWIEDZ