ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

serek
Posty: 153
Rejestracja: 2005-03-02, 16:00
Lokalizacja: olsztyn

ORP Burza

Post autor: serek »

Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Na stronie "Narodowe Archiwum Cyfrowe", ukazało się kilka zdjęć ORP Burza. Szkoda że jest ich tak mało. Czekam na taki wysyp zdjęć, jak z ORP Błyskawica. To jedno z nich.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Pogoda nie rozpieszcza, więc coś na poprawę humoru.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Wiosna, wiosna ach to ty.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Piękne zdjęcie ze strony NAC.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Kilka zdjęć Pana Henryka Jenczelewskiego, które w Internecie zamieściła jego córka Katarzyna Zet.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Marecky84 pisze:
Storm pisze: O ORP Burza wiele napisano i wiele powiedziano. Ale jak wyglądała Burza w danym okresie czasu. Literatura milczy. Ewentualnie opisauje jej wygląd dość mgliście. Postaram się to naprawić. Przedstawiam dziwięć sylwetek okrętu z różnych okresów jej służby. Nie są to wszystkie sylwetki bo jak wiemy w czasie II wojny światowej jak i po jej zakończeniu ORP Burza była wielokrotrnie przebudowywana.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ja mam pytanie odnośnie sylwetki Burzy z V.1943: czy wyrzutnia torpedowa nie została zdjęta dopiero po wojnie? Bo widzę że wg tej sylwetki nie miał jej już w 1943, czy to nie jest błąd.
Planik jest jak najbardziej poprawny. ORP Burza już w czasie swojego pobytu na wodach Zachodniej Afryki był pozbawiony wyrzutni torped. Są na to zdjęcia. Inne pytanie powinno tu być. Co stało się z tą wyrzutnią i dlaczego nie wróciła ona wraz okrętem do Polski.
Franek Wichura
Posty: 538
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

ORP Burza

Post autor: Franek Wichura »

Storm pisze: Inne pytanie powinno tu być.
Ja mam np takie pytanie:
w ksiazce Niszczyciele Polskiej Marynarki Wojennej autor Koszela Witold pisze ze jedna z rufowych armat Burza stracila podczas remontu w 1942 - zastapil ja pom-pom - tymczasem powyzej wyglada ze juz w 1941 nie bylo jednej armaty 130 mm a w jej miejscu staly dzialka 40 mm? Przeniesione z pokladu? Jak bylo?
W ww. ksiazce jest napisane rowniez ze w czasie remontu w 1942 Burza dostala 4 x I 20 mm i zachowala stanowiska wkm Hotchkiss - prawda to? Jesli tak to gdzie one byly te wkm?
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

ORP Burza

Post autor: tom »

Jest takie zdjęcie, pokazujące rufę BURZY już 1941 r. i widać te działka na nadbudówce rufowej. A Z Hotchkissami to też prawda, bo prawoburtowy strzelał do U 606 w nocy 22 lutego 1943 r., gdy uszkodzony U-Boot po ataku BURZY wynurzył się i uciekał na powierzchni. O tym jest w szczegółowym raporcie dowódcy okrętu. Hotchkissy też były jak Oerlikony na nadbudówce dziobowej (na tym rysunku też widać, że ulokowane wyżej nad nimi). A jak się cofniesz do zdjęcia BURZY wstawionego tu przez Lorda Kramera 02.09.2022 r., to tam też je zobaczysz - patrząc na "latarnię" radaru 273. A wyrzutnię zdjęli w trakcie remontu kwiecień- maj, tylko W. Koszela o tym nie napisał (skupił się jedynie na dodanym HF/DF). Trochę się pogniewał, jak mu to kiedyś wytknąłem, że za ogólnie napisał 1943 r. w kwestii zdjęcia wyrzutni (bez podania miesiąca), no bo przecież niszczyciel strzelał z tej wyrzutni, by dobić uszkodzony przez U-Booty statek norweski w lutym 1943 r.

Jeśli już rozstrząsamy, czemu Brytyjczycy nie oddali wyrzutni czy armat kal. 130 mm (i co z nimi zrobili), to należałoby zapytać i o armaty kal. 120 mm z Błyskawicy. Oni też mogliby powiedzieć - no to oddawajcie z Błyskawicy nasze "stodwójki", całą naszą broń plot, nasze miotacze, azdyki, HF/DF-y i radary :) A w przypadku Burzy dodatkowo - oddajcie jeszcze 76-tkę plot. i "jeża". Zresztą co tam miało być tajemnicą względem Rosjan, to i tak Brytyjczycy chyba zawczasu zabrali.

Swoją drogą - z tych zdjętych armat BŁYSKAWICY i BURZY kal. 120 i 130 mm można było zrobić całkiem silne baterie nadbrzeżne nad kanałem La Manche (i mogli je wyposażyć w radar). Tylko nie wiadomo, czy na to podczas wojny w ogóle wpadli. No bo amunicji do tych armat jeszcze trochę było.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Zdjęcie z 1941 roku i z 1956(chyba) w Świnoujściu na tle kapitanatu portu.
Obrazek Obrazek
Franek Wichura
Posty: 538
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

ORP Burza

Post autor: Franek Wichura »

tom pisze: Jest takie zdjęcie, pokazujące rufę BURZY już 1941 r. i widać te działka na nadbudówce rufowej. A Z Hotchkissami to też prawda
Dzieki za odpowiedz.
Storm pisze: Zdjęcie z 1941 roku
Dzieki za zdjecie.
Moze to nie najlepsze miejsce na takie pytanie ale sprobuje - czy wkm Hotchkiss okazal sie (powiedzmy w poczatkowym okresie wojny) skuteczna bronia plot? Sa jakies przyklady na zestrzelenia atakujacych samolotow?
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

ORP Burza

Post autor: tom »

Franek Wichura pisze: Dzieki za zdjecie.
Moze to nie najlepsze miejsce na takie pytanie ale sprobuje - czy wkm Hotchkiss okazal sie (powiedzmy w poczatkowym okresie wojny) skuteczna bronia plot? Sa jakies przyklady na zestrzelenia atakujacych samolotow?
Na górę
Słyszałem, że miał skłonność do zacięć, choć moim zdaniem bardziej dotyczyło to Vickersów kal. 40 mm. Jeśli pytasz o "polskie" doświadczenia na okrętach PMW, to chyba nie było pewnego zestrzelenia z ich udziałem, wliczając wrzesień 1939 r. Na Burzy pod Calais niemiecki samolot "spuściły" poczwórne wkm Vickersa kal. 12,7 mm. Pod Narwikiem z Hotchkissów kal. 13,2 mm było trudno zestrzelić niemieckie samoloty, bo latały podczas ataków na nasze niszczyciele na wysokim pułapie i tylko Boforsy mogły je "dosięgnąć"(strzelały skutecznie około 1,5 km wyżej). Ale nasi marynarze używali Hotchkissów także do ostrzałów niemieckiej piechoty (gdy z ukryć "wykurzyła" ich główna artyleria okrętowa), wykrytych na powierzchni U-Bootów (jak U 606) i zlokalizowanych min. Na pewno lepiej było użyć ich niż brytyjskich lekkich Lewisów kal. 7,7 mm.
Franek Wichura
Posty: 538
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

ORP Burza

Post autor: Franek Wichura »

tom pisze: Jeśli pytasz o "polskie" doświadczenia na okrętach PMW, to chyba nie było pewnego zestrzelenia z ich udziałem
Prawde powiedziawszy to bardziej myslalem o Marine Nationale - mieli wiecej Hotchkissow to moze ich doswiaczenia beda bardziej miarodajne - moze ktos cos wie? Byla to na poczatek wojny dobra bron w swojej kategorii "wagowej" czy tez raczej nie?
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

ORP Burza jako poligon przeciwpożarowy. 1976 rok
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Już za kilka dni wakację. Mały wypad do Gdyni.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Wakację czas zacząć. Dwa zdjęcie Pana Cz. Krzynówka z ORP Burza.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ