Dowodzenie Flotą we wrześniu 1939 roku

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Franek Wichura
Posty: 555
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Dowodzenie Flotą we wrześniu 1939 roku

Post autor: Franek Wichura »

Miner pisze: Jak wyżej, nie można wykluczyć, że rozkaz z 30 lipca nie został "zignorowany", czy też "olany", ale jego zmiana została uzgodniona z GISZ. Rozkaz nie musi być wydany na piśmie. Poza tym, gdyby Świrski/Unrug ślepo trzymali się tego rozkazu, to powinni zaplanować stawianie min na szlakach komunikacyjnych między Rzeszą a Prusami Wschodnimi, gdzieś na środku Zatoki Gdańskiej, a nie pod Helem, zaś po otrzymaniu rozkazu pod koniec sierpnia o "zaminowaniu Gdyni" mogliby odmówić twierdząc, że rozkazy były inne.
Ani nie zaminowano tras do Prus ani nie zaminowano Gdyni - zamiast tego OP bronily Helu bo on potrzebowal obrony a Hel broniono bo go niby potrzebowaly OP...
Miner pisze: Tak czy siak, ważne było jak sytuację oceniało kierownictwo PMW i brało odpowiedzialność wydając rozkazy, a nie klikając w klawiaturę...
...tak sytuację oceniało kierownictwo PMW i brało odpowiedzialność wydając rozkazy - i teraz klikajac w klawiature mozna ta ocene poddac krytyce - mam wrazenie ze nie tylko ja uwazam ze jest co krytykowac
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Dowodzenie Flotą we wrześniu 1939 roku

Post autor: Miner »

Franek Wichura pisze: 2023-08-16, 14:14 Ani nie zaminowano tras do Prus ani nie zaminowano Gdyni
To prawda, ostatecznie nie wykonano żadnego z tych zadań. Nie można jednak mieć pretensji do kierownictwa PMW, że nie dostało jasnego rozkazu, żeby być w gotowości do "zaminowania Gdyni" przed wojną.
Franek Wichura pisze: 2023-08-16, 14:14 zamiast tego OP bronily Helu bo on potrzebowal obrony a Hel broniono bo go niby potrzebowaly OP...

Pomijając fakt, że nie ma w tym żadnego błędu logicznego, trzeba sobie jasno powiedzieć, że "krawiec kraje, jak mu materii staje". Prowadzenie operacji wojskowych polega na osiąganiu celów za pomocą tych sił i środków, które ma się w danej chwili, a nie tych, które by się chciało mieć. Kierownictwo PMW uznało, że po odesłaniu ktt wszystkie dostępne siły i środki powinny być użyte do obrony Gdyni i Helu, a zwalczanie niemieckiej komunikacji między Rzeszą i Prusami Wschodnimi (nawet gdyby była...) przekraczało nasze możliwości. Mało ambitnie, czy bardzo realnie? :-D
Franek Wichura pisze: 2023-08-16, 14:14 ...tak sytuację oceniało kierownictwo PMW i brało odpowiedzialność wydając rozkazy - i teraz klikajac w klawiature mozna ta ocene poddac krytyce - mam wrazenie ze nie tylko ja uwazam ze jest co krytykowac
Z krytyką jest jak ze śpiewaniem, każdy może...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Dowodzenie Flotą we wrześniu 1939 roku

Post autor: crolick »

Miner pisze: w metryce torpedy jest wpisana prędkość 8 w
Gdzie w metryce masz prędkość 8 w?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Dowodzenie Flotą we wrześniu 1939 roku

Post autor: Miner »

W kolumnie "cel, rodzaj jego i szybkość" - K.T.N = 32 "Ihn" - niemiecki, V = 8 w
greg_tank
Posty: 338
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Dowodzenie Flotą we wrześniu 1939 roku

Post autor: greg_tank »

Miner pisze: Może "swobodne", a może było to uzgodnionez GISZ. Tego nie wiemy.
W ten sposób to wszystko można wykazać. Mamy informacje na temat rozkazu, więc powstaje pytanie czy mamy informacje na temat ewentualnych uzgodnień?
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Dowodzenie Flotą we wrześniu 1939 roku

Post autor: Miner »

Ja niczego nie wykazuję, wręcz przeciwnie. Napisałem "nie wiemy" (a przynajmniej ja nie wiem), a zwykła przyzwoitość wymaga, żeby nie rzucać oskarżeń, jeśli nie ma pewności. Tym bardziej, że to "przeszkadzanie w komunikacji morskiej między Rzeszą i Prusami Wschodnimi" można było różnie realizować, a sektory Sępa, Rysia i Żbika przecież znajdowały się na szlaku z/do Piławy... :wink:
ODPOWIEDZ